« Tagasi

Valla juhtkond õppis teiste omavalitsuste kogemustest

Hiiumaa valla juhtkond tegi nädala alguses õppereisi Märjamaa, Tartu ja Järva valda, et näha ja kuulda kogemusi, kuidas läheb teistel sarnase suurusega omavalitsustel pärast haldusreformi.

Märjamaa vallas võõrustasid hiidlasi vallavanem Merlin Suurna, Vigala osavallavanem Priit Kärsna, abivallavanem Triin Matsalu ja osakonnajuhid.

Emmaste osavallavanem Hergo Tasuja ütles, et Märjamaalt on kaasa võtta nende kogemus haridusasutuste ruumide tõhusast kasutamisest, arvestades hajaasustust ja väikese (õpi)laste arvuga koole, lasteaedasid. "Nii on leitud lasteaedade tühjade rühmade ruumidesse alternatiivseid tegevusi: näiteks kontoripind või maadlussaal," ütles Tasuja.

Tartu vallas võtsid hiidlasi vastu vallavanem Jarno Laur, vallasekretär Eve Kallas, Tartu Valla Kommunaali juhataja Aigar Lepp ja Lähte terviseraja rajameister Jaanus Robi.

Õppereisi üheks eesmärgiks oli tutvuda erinevate valdade kommunaalvaldkonna korraldusega, et töötada välja sobiv mudel Hiiumaa valla jaoks.

Käina osavallavanem Omar Jõpiselg rääkis, et õppereisil nähti kahte haldusmudelit: Tartu vallas toimetatakse kommunaalettevõtte kaudu ja Märjamaal haldab kommunaalmajandust vald ise.

Kõrgessaare osavallavanem Üllar Laid ütles, et sai Tartu vallas hea info masinapargi kohta. "Joonistub välja haldusettevõtte mudel, kus oma jõududega kaetakse 80% töödest ja ülejäänud tellitakse sisse," kirjeldas Laid.

Kärdla osavallavanem Lauri Preimann lisas, et hea oli näha, kuidas teevad teised, kuidas lahendavad samu ülesandeid ja probleeme, millega Hiiumaa vallaski igapäevaselt kokku puutume. "Peamine õppetund on see, et ei ole õigeid ja valesid vastuseid ja lahendusi. Igal korraldusmudelil on omad plussid ja miinused. Eelkõige oligi suurim kasu silmaringi laiendamine ja kogemuste vahetamine ning sõprussuhete sõlmimine, et ka tulevikus ühiseid kitsaskohti lahendada. Lisaks see, et oleme oma tegevuste tegemisel õigel rajal," ütles Preimann.

Imavere teeninduskeskuses võtsid hiidlasi vastu Järva vallavanem Rait Pihelgas ja avalike suhete peaspetsialist Maarja Kauge, kes tutvustasid valla toimimist ning rääkisid lähemalt kogukonna äpist, mida Järva vald on kasutanud pool aastat.

Vallavanema abi Mirjam Savioja ütles, et huvitav oli kuulata teiste valdade muresid ja rõõme. "Nii mõndagi sai kõrva taha pandud, kuid saime ka võõrustajatele üksjagu õpetussõnu jagada. Usun, et selline sõbralik koostöö on kasulik kõikidele osapooltele," märkis Savioja.

Vallasekretär Helen Härmson sai kinnitust, et sama tulemuse saamiseks ei pea ülesannet lahendama samamoodi. "Kõik neli valda on väga erinevad. Erinevad on ka seatud eesmärgid, aga kõik tunnevad, et nad on omanäolised ja ainulaadsed – kõik, mis peab ühel vallal vallaks olemisel toimima, toimibki," ütles Härmson.

Rahandusosakonna juhataja Inge Elissaar sai kinnitust, et kuigi Hiiumaal on töömahukam eelarvesüsteem, siis ka meil on asjad hästi.

Arenguosakonna juhataja Monika Pihlak ütles, et õppereisil kinnistus veendumus, et Hiiumaa on väga omalaadne, kuid toimiv süsteem. "Hea meeskond on kõige alus – edu põhineb inimestel," lisas Pihlak.

Hiiumaa vallavanem Reili Rand tänab kõiki võõrustajad sisukate ja toredate kohtumiste eest ning ootame sõprusvaldu vastuvisiidile.

Hiiumaa valla juhtkond