Koroonakriisi uudised

Testimine Hiiumaal

COVID-19 teste saab anda endiselt Hiiumaa haigla juures parklas drive-in meetodil tööpäeviti – saatekirja annab perearst, analüüsi rahastab Haigekassa. Igapäevaselt kell 8–22 suunavad testima ka perearsti nõuandetelefoni 1220 arstid. Ka neid teste võetakse Hiiumaa Haigla poolt drive-in meetodil tööpäeviti. Kurguloputusvedeliku proovi saab anda ka Hiiumaal.

COVID-19 tasuline testimine on võimalik kokku leppida Hiiumaa haigla registratuuris, tel 462 2795.

Testi vastused saabuvad 24–48 tunni jooksul. Kõige kiiremini leiab testinu oma analüüsile vastuse digiloost. Kui testi vastus on positiivne, aga Teiega ei ole veel Terviseametist ühendust võetud, palun käituge vastutustundlikult ja jääge kohe isolatsiooni. 

 

Haiguse avaldumine – kuidas edasi?

Mistahes haigusnähtudega jääge koju ja võtke ühendust perearstiga – järjest enam on haigestunute hulgas väheste haigustunnustega või asümptomaatilisi isikuid.

Kui on avaldunud sümptomid, siis püsige kodus ja helistage oma perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220. Perearst hindab testimise vajalikkust ja annab tervisenõu. Sümptomid avalduvad 5-6 päeva pärast nakatumist, mõningatel juhtudel on inimene nakkusohtlik 1-2 päeva enne sümptomite avaldumist. Testimisele suunamisel hindab terviseamet ja perearst iga konkreetset juhtumit eraldi – liiga varane testimine ei näita viiruse olemasolu.

Haiguse peiteperiood on 2–14 päeva, keskmiselt 5 päeva. See tähendab, et nii palju võib minna aega alates nakkuse saamisest kuni selleni, et inimene hakkab end haigena tundma ja tal tekivad esimesed sümptomid. Vahepealsel ajal on inimene aga endalegi teadmata teistele nakkusohtlik.

 

Vaktsineerimine 

Vaktsineerimine on avatud kõigile alates 12. eluaastast. Aja saab broneerida digiregistratuuri www.digiregistratuur.ee ja telefoni 1247 teel. 

Lisaks teostavad vaktsineerimist ka kõik Hiiumaa perearstid. Hiiumaa perearstide kontaktid.

 

Kui vajad abi

Teata abivajajast valla sotsiaaltöötajale. Samuti kui vajad isolatsiooni tõttu abi toidu ja ravimite koju toimetamisel, saavad aidata valla sotsiaaltöötajad.

Ohvriabi nõustajad on toeks esmase psühholoogilise esmaabiga – ühendust saab nii telefoni teel 5866 9626 kui ka Skype´i kaudu.

 

Hea teada

Mis vahe on liikumispiirangul, eneseisolatsioonil ja karantiinil?

Piiranguid sätestavad õigusaktid ja nende seletuskirjad

Õigusaktide terviktekstid Riigi Teatajas

Loe täpsemalt koroonaviirusest Terviseameti lehel

Vaktsineerimise plaan 

Ürituste, kohtumiste korraldajail koostada osalejaist varakult nimekirjad (koos telefoninumbritega), et vajadusel võimalikult kiiresti lähikontaktsed tuvastada.

Koroonakaart – statistika koroona leviku kohta Eestis, sh vaktsineerimise andmed maakonniti.

« Tagasi

Nakatumiste arv kasvab. Peame vastu!

Viimase kolme päeva jooksul on Hiiumaa statistikasse lisandunud 37 uut juhtu, kellest vaid mõned ei ole saarel viimasel ajal viibinud. Vähemalt kaheksal juhul on nakkus saadud perekontakti teel ning vähemalt kuuel puhul tutvusringkonnast.  

Täna lisandus Hiiumaale taas 14 positiivset vastust ja nende info veel täpsustub. 

Töökoha kaudu levikut on vähe. Hiiumaa valla kriisikomisjoni juht Hergo Tasuja hindab, et see viimane on hea näitaja ja ilmselt märk sellest, et tööl kasutatakse isikukaitsevahendeid ning kus võimalik, rakendatakse kodukontoris töötamist. 

14 päeva suhtarv 100 000 elaniku kohta on Hiiumaal viimaste päevadega tõusnud 665 peale, veel teisipäeval oli see 390. 

"Meid ees ootamas väga keeruline märtsi- ja võib-olla ka aprillikuu. Väga palju sõltub meist igaühest. See tähendab, et see, kuidas me täna käitume, mõjutab otseselt seda, millal saame kevadsoojust ja suve päriselt nautima asuda," paneb Hergo Tasuja südamele.  

"Üles on kerkinud murekoht. Inimesed ei soovi täita eneseisolatsiooni nõudeid ja nakkuse korral varjatakse kontakte. Kahjuks on viimastel päevadel just noored halba eeskuju näidanud. 

Eneseisolatsiooni kümme päeva võib tunduda igavikuna. Kuid Terviseametil on selge põhjus, miks meid eneseisolatsiooni suunatakse. Sellega kaitseme me eelkõige teisi. Oma pere ja lähedasi, aga ka kogukonnaliikmeid. 

Ma ei heida midagi ette saarlastele ja mul on väga kahju, et seal olukord nii keeruline on. Aga Saaremaa on näide, et väikestest kolletest võib tihedalt läbi käivas kogukonnas nakatumine kiiresti suureks mureks paisuda. 

Väga mõtlemapanev on asjaolu, et Eestis on viimase kahe nädalaga vanuses 65+ nakatumiste arv kasvanud peaaegu 50 protsenti.  

Kui sind suunatakse testima ning sa kodus püsimise asemel ringi liigud, sead sa oma tuttavad otseselt ohtu. Samamoodi siis, kui sa varjad neid, kellega viirusekandjana lähedalt kokku puutunud oled. Jah, varjatav pääseb eneseisolatsioonist. Aga kas see kaalub üles võimaluse, et ta nakatab oma lähedased? 

Palun järgime nõudeid, mis on seatud meie kõigi kaitseks. See on kõige kiirem ja tõhusam võimalus tavapärase elu juurde tagasi jõuda. 

Peame vastu!"