Koroonakriisi uudised

Testimine Hiiumaal

COVID-19 teste saab anda endiselt Hiiumaa haigla juures parklas drive-in meetodil tööpäeviti – saatekirja annab perearst, analüüsi rahastab Haigekassa. Igapäevaselt kell 8–22 suunavad testima ka perearsti nõuandetelefoni 1220 arstid. Ka neid teste võetakse Hiiumaa Haigla poolt drive-in meetodil tööpäeviti. Kurguloputusvedeliku proovi saab anda ka Hiiumaal.

COVID-19 tasuline testimine on võimalik kokku leppida Hiiumaa haigla registratuuris, tel 462 2795.

Testi vastused saabuvad 24–48 tunni jooksul. Kõige kiiremini leiab testinu oma analüüsile vastuse digiloost. Kui testi vastus on positiivne, aga Teiega ei ole veel Terviseametist ühendust võetud, palun käituge vastutustundlikult ja jääge kohe isolatsiooni. 

 

Haiguse avaldumine – kuidas edasi?

Mistahes haigusnähtudega jääge koju ja võtke ühendust perearstiga – järjest enam on haigestunute hulgas väheste haigustunnustega või asümptomaatilisi isikuid.

Kui on avaldunud sümptomid, siis püsige kodus ja helistage oma perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220. Perearst hindab testimise vajalikkust ja annab tervisenõu. Sümptomid avalduvad 5-6 päeva pärast nakatumist, mõningatel juhtudel on inimene nakkusohtlik 1-2 päeva enne sümptomite avaldumist. Testimisele suunamisel hindab terviseamet ja perearst iga konkreetset juhtumit eraldi – liiga varane testimine ei näita viiruse olemasolu.

Haiguse peiteperiood on 2–14 päeva, keskmiselt 5 päeva. See tähendab, et nii palju võib minna aega alates nakkuse saamisest kuni selleni, et inimene hakkab end haigena tundma ja tal tekivad esimesed sümptomid. Vahepealsel ajal on inimene aga endalegi teadmata teistele nakkusohtlik.

 

Vaktsineerimine 

Vaktsineerimine on avatud kõigile alates 12. eluaastast. Aja saab broneerida digiregistratuuri www.digiregistratuur.ee ja telefoni 1247 teel. 

Lisaks teostavad vaktsineerimist ka kõik Hiiumaa perearstid. Hiiumaa perearstide kontaktid.

 

Kui vajad abi

Teata abivajajast valla sotsiaaltöötajale. Samuti kui vajad isolatsiooni tõttu abi toidu ja ravimite koju toimetamisel, saavad aidata valla sotsiaaltöötajad.

Ohvriabi nõustajad on toeks esmase psühholoogilise esmaabiga – ühendust saab nii telefoni teel 5866 9626 kui ka Skype´i kaudu.

 

Hea teada

Mis vahe on liikumispiirangul, eneseisolatsioonil ja karantiinil?

Piiranguid sätestavad õigusaktid ja nende seletuskirjad

Õigusaktide terviktekstid Riigi Teatajas

Loe täpsemalt koroonaviirusest Terviseameti lehel

Vaktsineerimise plaan 

Ürituste, kohtumiste korraldajail koostada osalejaist varakult nimekirjad (koos telefoninumbritega), et vajadusel võimalikult kiiresti lähikontaktsed tuvastada.

Koroonakaart – statistika koroona leviku kohta Eestis, sh vaktsineerimise andmed maakonniti.

« Tagasi

Püsi tormiga kodus

Teeolud on tormi tõttu üle saare halvad, osa teid läbimatud. Kui võimalik, püsi tormiga kodus!
 
Täna hommikuse seisuga on Hiiumaal elektrita üle 800 tarbija. Elektrilevi andis teada, et rikete likvideerimise tähtaeg lükkus, sest eile läks Kõpus katki tööde teostamiseks vajalik tõstuk. Täna tuuakse mandrilt asendustõstuk. Maha langenud või katkenud elektriliini märgates helista rikketelefonil 1343 või hädaabinumbril 112. Katkenud elektriliinidele ei tohi läheneda ega neid puudutada, kuna juhtmed võivad olla pinge all ning anda eluohtliku elektrilöögi isegi 8 meetri raadiuses.
 
Kriisi korral on abiks:
⚠️käitumisjuhised www.olevalmis.ee, mobiilirakendus OLE VALMIS, mis töötab ka ilma internetiühendusega
🌨ilmateade ja hoiatused www.ilmateenistus.ee
⚡️elektrikatkestused www.elektrilevi.ee/katkestused/katkestuste-kaart ja mobiilirakendus MARU
☎️hädaabi korral helista 112. Riigiinfotelefon 1247
🚗 teeolud ja liiklusinfo tarktee.ee/#/et
🛳 info parvlaevaliikluse kohta www.praamid.ee/ ja www.veeteed.com/#/et/
❄ Lumelükkajate kontaktid vald.hiiumaa.ee/lumetorje
👨‍👩‍👧‍👦 Hoolitse ka enda lähedaste eest ja uuri kas neil võib abi tarvis olla!
 
❗️Parvlaevaühendus Rohuküla-Heltermaa liinil on tormi tõttu katkenud! Uus info edasiste väljumiste kohta kell 15.30. Täiendavalt saab lugeda, kuidas madal meretase mõjutab laevaliiklust: https://www.praamid.ee/kuidas-mojutab-meretase-hiiumaa.../
 
Samuti on katkenud Hiiumaa ja Saaremaa vaheline parvlaevaühendus ning lennuühendus.
 
❗️Hommikul Tallinnast väljunud kiirbuss ei jõudnud Hiiumaale. Õhtuse kiirbussi väljumine selgub kell 15.30. Maakonnaliinid sõidavad tavapärases graafikus.