EL struktuurfondide logo

Tuuletorn

Hiiumaale Käinasse ehitatava elamuskeskuse Tuuletorn ekspositsiooni eesmärk on luua Hiiumaa ainulaadsust elamuslikult esitav atraktiivne, kvaliteetne ja mugav ajaveetmiskoht, mis suunab avastama ka teisi Hiiumaa turismiobjekte.  

 

 

Käinas avatav Elamuskeskus Tuuletorni ekspositsioon keskendub kolmele teemale: Hiiumaa loodus, ajalugu ja kohalik elav kultuuripärand. Külastaja alustab teekonda Hiiumaa veealusest maailmast, milles õpib Hiiumaa tekkeloo, merekultuuri ja veealuse ajaloopärandi kohta. Rannikukorrus tutvustab Hiiumaa mitmekesist loodust, vaatamisväärsusi ja külastusobjekte ning aitab külastajal paremini mõista traditsioonilist looduse ja merega ühes rütmist elamist. Hiidlaste lugude korrus pakub kohalikele samastumisrõõmu ja lustlike avastusi saare külastajatele. Ruumis keskendutakse hiidlaste kogukonnale, hiiu elutajule ja kultuuri ilmingutele nagu oma keel ja hiiu nali. Hiiumaa tunde korrus annab sõnajärje erinevatele inimestele, kes Hiiumaad ühel või teisel põhjusel ikka väisavad ning seda kohta väga eriliseks peavad, ning püüab läbi erinevate profiilide tabada Hiiumaa võlu olemust. Taevase Hiiumaa korrus on lõbus lustimisala lastele, kes saavad seal turnida, linnu kombel lennata ja erinevaid mänge proovida. Ekspositsiooni lõpetab tuulekella installatsioon terrassil koos suure suunaviitade postiga, mis julgustab külastajat Hiiumaad omal käel edasi avastama.  

Majas asuv 20meetrine ronimissein on visuaalselt kujundatud tuulekeerisena ja on sobilik eri võimekuse ja ambitsioonidega ronijatele – väike turnimisala sobib ka üsna väikestele lastele, samas kui suuremaid väljakutseid otsivad täiskasvanud ja teismelised saavad katsetada raskematel radadel ronimist. 

Hiiumaa Elamuskeskus Tuuletorn on aastaringselt külastajatele avatud peresõbralik, elamuslikku ja harivat meelelahutust pakkuv ning Hiiumaad tutvustav terviklik turismiatraktsioon, mis asub kuuel korrusel 700 ruutmeetril. Projekti maksumus kokku on 2 857 152 eurot, millest toetus Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest EASi piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetme kaudu on 854 394 eurot. Elamuskeskuse ehitusliku põhiprojekti koostas projekteerimisettevõte OÜ Esplan, arhitektuurilised lahendused Architect 11 arhitektid. Tuuletorni ehitab AS Eston Ehitus. Ekspositsiooni loob produktsiooniettevõte Motor.

Projektide toel saavad ennekõike kasu teenindus- ja turismivalkdonna ettevõtted, näiteks toitlustus- ja majutusettevõtted, kes saavad oma teenuseid ka madalhooajal aktiivselt pakkuma hakata.

 

tuuletorn.ee

 

Vaata ka Hiiumaa valla uudiseid:

« Tagasi

Käina Tuuletorni elamuskeskus

Hiiumaa valla esimese eelarve kontekstis tutvustame uuesti tänavu alguse saavaid suurprojekte. Piirkondliku konkurentsivõime tugevdamise meetme toel algavad sel aastal hanke läbiviimise järgselt ehitustööd Käina elamuskeskuse rajamiseks. Projekti maksumus kokku on 2 857 000 eurot, millest toetuse suurus 854 300 eurot. 

Käina elamuskeskuse Tuuletorn eskiis

Omafinantseering kaetakse osaliselt omavahenditest ning samuti laenu arvelt. Selle aasta tööde maht jääb suurusjärku 1,8 miljonit eurot.

Käina osavallavanem Omar Jõpiselg tutvustas veebruaris Kärdlas toimunud koosolekul, et Käinasse spordikeskuse hoone läänepoolse tiiva asemele on kavas rajada elamuskeskus Tuuletorn, mis on aastaringselt külastajatele avatud peresõbralik, elamuslikku ja harivat meelelahutust pakkuv ning Hiiumaad tutvustav terviklik turismiatraktsioon. Kuuel korrusel 700 m2 asuva interaktiivse ekspositsiooni ja tegevuskeskkonna kaudu pajatatakse lugusid Hiiumaast – inspireerivast loodusest ja kultuuripärandist.

Jõpiselg märkis, et ruumilahendus on minimaalne võrreldes Eesti teiste elamuskeskustega. Kompleksil on ka madalam osa, kus asub fuajee ja kohvikooteruum nii külastuskeskuse kui spordihoone jaoks. Kohvikust avaneb vaade ronimisseinale, mille kõrguseks on plaanitud 21 m. Akendeta torni pääseb nii treppidest kui liftiga. Keldrikorrusele jäetakse tühi ruum neli rajaga bowlingusaali välja ehitamiseks.

Alljärgnev elamuskeskuse sisu kirjeldus on esialgne ideekavand, mis täpsustub pärast ekspositsioonihanke läbi viimist:

Torni keldrikorrusel satub külastaja müstilisele veealusele Hiiumaale, mille seintel on ruumielamust loovad videoekraanid hoovuste, Hiiumaa vrakkide, muistsete laevateede, kalade ja hüljestega. Ruumi on plaanitud mahuline allveearheoloogia eksponaat, ruumi keskosa on vaba seminaride pidamiseks.

Esimesel korrusel esitleme Hiiumaa rannikut: olulisel kohal on suur interaktiivne tegevuslaud. Põnevaid teadmisi saab hiidlaste seltside, Eesti suurima kõrbe, Kärdla meteoriidikraatri ja muu kohta. Samuti paikneb seal interaktiivne paadisimulaator, milles saab juhtida kalapaati ja veest kalavõrku välja tõmmata. Saab kuulata Hiiumaa helisid, nuusutada lõhnu, katsuda samblikuid, puitu, soomuseid.

Teisel korrusel eksponeerime hiidlaste lugusid nagu hiidlased oma kodusaart näevad. Ruum jagatud väiksemateks osadeks nagu hiidlase elutuba, köök, saunalava, kai-äärne või poetagune.

Kolmandal korrusel vahendame Hiiumaa tunnet, mis on lahendatud 360 kaameraga ülesvõetud maagiliste loodusvideote ja piltidega, mida eksponeeritakse kuplites, kuhu saab sisse minna.

Neljandal korrusel avaneb taevane Hiiumaa, kus saab kogeda Hiiumaad linnulennult. Ruumielamust loovad seintel näidatavad droonivideod, virmalised, tähed ja lindude ränne. Lendamise kogemust pakub atraktsioon, kus üle aatriumi saab sõita maandudes ronimisvõrku. Ronimisvõrku mööda saab liikuda ka järgmisele korrusele.

Viiendale korrusele jõudes avaneb uks väliterrassile, kus saab mängida heliinstallatsiooniga või tunda ennast majakavahina edastades valgussignaale.

Jõpiselg avaldas lootust, et seoses elamuskeskuse valmimisega tõuseb ka spordikeskuse külastavus, mis vähendab vajadust valla dotatsiooniks.

Spodihoones asuv ja kunagi suureks spordisaaliks plaanitud ruum on praegu kasutusel ASi Dagöplast laona. Vormistamisel on saali müük koos investeerimiskohustusega soojustada ja viimistleda kõik hoonekompleksi ülejäänud välisseinad. Seega saab kogu kompleks kõigist külgedest tervikliku lahenduse.

Projekti maksumus kokku on 2 857 152 eurot, millest EASi toetus on 854 394 eurot. Omafinantseering kaetakse omavahenditest ja laenu arvelt. Jõpiselg märkis, et ehituse hind antud asukohas on üks soodsamaid Hiiumaal, sest kogu vajaminev taristu on juba olemas. Elamuskeskuse ehitusliku põhiprojekti koostas projekteerimisettevõte OÜ Esplan, arhitektuurilised lahendused Architect 11 arhitektid.
Tuuletorn 0 korrus

Tuuletorni 1. korrus

Tuuletorni 2. korrus

Tuuletorni 3. korrus

Tuuletorni 4. korrus

Tuuletorni 5. korrus