Korduma kippuvad küsimused uue jäätmekorralduse kohta
Kuidas hakkab olema suurjäätmete kodust ära andmisel tasumine? Kas mõistlik on naabriga koos vedu tellida? Kas transpordikulu lisandub hinnale?
Vastavalt hinnakirjale maksab suurjäätmete kinnistult ära vedamine koos transpordikuluga 17,83 eurot ühe kuupmeetri kohta (sisaldab käibemaksu). Autojuht hindab jäätmete mahtu kohapeal. Naabriga koos vedu tellima ei pea, kuna veo maksumus sõltub ainult jäätmete mahust ja iga kinnistut arvestatakse eraldi. Suurjäätmete vedu toimub ettetellimisel ja klient peab tellimisel andma ülevaate äraveetavatest jäätmetest. AS Keskkonnateenused paneb tellimuse kirja ja teavitab klienti veopäevast, kui see on selgunud. Veopäevaks peavad suurjäätmed olema paigutatud kinnistul nähtavasse ja ligipääsetavasse kohta.
Miks peavad usinad sorteerijad uuest aastast ikkagi rohkem maksma?
Aitäh, et sorteerite jäätmeid! Jäätmete liigiti kogumine on Eestis kohustuslik ja enamikku tekkivatest jäätmetest saab kodus sorteerida. Fakt on, et korralikult sorteerides on jäätmevedu kõige odavam ja keskkonda säästvam. Küll aga on hinnad tõepoolest kõrgemad, kui need, mis eelmise hankega kehtestati. Uue hankeperioodi hindade kujunemisel on AS Eesti Keskkonnateenused arvestatud erinevate teenuste, kütuse ja tööjõu kallinemist ning ka uue kahekambrilise auto kasutuselevõttu.
Mis on pakend?
Pakendiseadus ütleb, et pakend on mistahes materjalist valmistatud toode, mida kasutatakse kauba mahutamiseks, kaitsmiseks, käsitsemiseks, kättetoimetamiseks või esitlemiseks selle kauba olelusringi vältel: toormest kuni valmiskaubani ning tootja käest tarbija kätte jõudmiseni.
Millised jäätmeid õigupoolest pakendikonteinerisse sobivad?
Pakendijäätmed on näiteks tühjad piima-, mahla- ja kohvipakid, kohvikoore pakend, konservkarbid, kaaned ja korgid, kilekotid (sh leiva- ja saiakotid), hooldustoodete pudelid ja potsikud, hambapastatuubid, õli- ja majoneesipudelid ning täiesti tühjad kodukeemia pudelid.
Kuhu panna kõik fooliumit sisaldavad pakendid, olgu need siis kommi-, krõpsu-, sooja toidu- või kohvipakendid?
Pakendiseadusest tulenevalt on ka fooliumit sisaldav tooteümbris pakend. See tähendab, et puhtad kommi-, jäätise-, krõpsu- jm fooliumiga pakendeid võib panna pakendikonteinerisse. Foolium iseseisvana pakend ei ole, kuna fooliumit ei saa taaskasutada!
Kas pakendikonteinerisse võib visata igasugust kilet alates toidu- ja mullikilest, lõpetades paksu ehitus- ja mööbli pakkekilega?
Kõik see kile, mida on kasutatud toote pakkimiseks, on pakend ja sobib pakendikonteinerisse. Sellesse ei sobi näiteks kasvuhoonekile või töötuslik kile, mis ei täida pakendi eesmärki.
Kas erinevat värvi vahtplastist karbid ja alusplaadid, millesse pakendatakse toitu, sobivad pakendikonteinerisse?
Jah, toidu pakendamiseks kasutatavad vahtplastist karbid ja alusplaadid sobivad pakendikonteinerisse, kui need on tootest tühjad. Erinevate elektroonikaseadmete pakendamiseks kasutatav vahtplast on samuti pakend. Kuna seda on aga tavaliselt väga suures koguses ja mahus, ei ole mõistlik kogu pakendikonteinerit vahtplastiga täita ning soovituslik on see jäätmejaama viia.
Siiani on pandud segapakendi hulka ka klaasi. Kas ka tuleval aastal võib klaasi pakendikonteinerisse panna?
Ei, uuest aastast kehtima hakkava jäätmekorralduse puhul kodudest ära antava pakendi hulka klaaspakendit panna ei tohi! Kuna pakendid pressitakse hiljem jäätmejaamas kokku, rikuks klaas ära muu pakendi. Klaaspakendi kogumismahutid pannakse taaraautomaatidega kaupluste juurde, et inimesel oleks mugav ühes kohas vabaneda nii pandimärgistusega kui ka pandimärgistuseta klaasist. Klaasikonteinerid tulevad ka igasse osavalda ühte suuremasse jäätmepunkti. Asukohad: Kärdla osavallas Leigri väljakul, Pühalepa osavallas Suuremõisas, Emmaste osavallas Ollimal, Käina osavallas Mäe platsil, Kõrgessaare osavallas vaba aja keskuse taga.
Hetkel võib tõesti ka segapakendi konteinerisse panna klaaspurke ja -pudeleid, aga ainult juhul, kui see on märgitud konteineril ja lähedal ei ole klaaspakendite jaoks ette nähtud konteinerit. Uuel aastal seda võimalust enam ei ole!
NB❗️Klaaspakendi hulka ei kuulu lehtklaas, nt aknaklaas!
Kuidas saarel suvel prügiga hakkama saadakse? Olmeprügi võib sattuda metsa alla.
Suvi saab kindlasti olema väljakutse ja lahendamist vajab suvehooajaga kaasnev jäätmete suurenenud hulk. Ka suvehiidlasel on võimalus hakata pakendijäätmeid, biojäätmeid ja ettetellimisel suurjäätmeid ära andma kinnistupõhiselt. Loodame mõistlikule tarbimisele ja mõistvale suhtumisele. Avalikud pakendipunktid jäävad alles 2020. aasta aprilli lõpuni ja siis hakatakse vastavalt hetkeolukorrale neid vähendama. Lisaks avalikele pakendipunktidele tuleb uuel aastal igasse osavalda üks suurem jäätmepunkt, kuhu saab lisaks segapakendile, papp- ja paberpakendile ning klaasile ära anda ka kasutuskõlbmatut tekstiili ja vanapaberit.
Kuidas hakkab toimuma vanade riiete ja jalatsite kogumine?
Uuel aastal hakkab tervete puhaste riiete, jalanõude, mänguasjade ja nõude kokkukogumise ringi tegema Uuskasutuskeskuse kaubik. Vald lepib Uuskasutuskeskusega kokku sobivad ajad ja kohad ning jagab infot Hiiumaa Teatajas ja teistes valla infokanalites. Kasutuseks mittekõlbliku tekstiili saab ära anda iga osavalla suurde jäätmepunkti. Asukohad: Kärdla osavallas Leigri väljakul, Pühalepa osavallas Suuremõisas, Emmaste osavallas Ollimal, Käina osavallas Mäe platsil, Kõrgessaare osavallas vaba aja keskuse taga.
Kas ja kuidas on vaja pakendeid pesta?
Toome pakendi pesemise kohta ühe lihtsa näite. Kohupiim on poes müügil kahte sorti pakendis: kiletuutus ja plasttopsis. Kiletuutu pesemine on keeruline ja seda ei saa ilmselt täiesti puhtaks, mistõttu on mõistlik panna see olmejäätmetesse. Plasttopsi on võimalik tootest täiesti puhtaks süüa – sellisel juhul ei vaja tops ka loputamist. Kui aga topsi seintele jääb palju kohupiima, tasub tops paar korda üle loputada ja puhas see ongi. Topsi ei pea pärast loputamist kuivatama. Piisab, kui liigne vesi sealt välja raputada.
Kas tetrapakendid peab kokku suruma ja neilt korgid eemaldama?
Mõistlik on tetrapakendid kokku suruda, et need prügikotis või -kastis vähem ruumi võtaksid. Kohustuslik see ei ole. Korgid võib tetrapakendile peale jätta. Klaaspakendilt tuleb korgid ja kaaned ära võtta – klaas visata klaasikonteinerisse, kork või kaas aga läheb segapakendisse.
Mida teha pakendikarpide kaantega, millele on kleebitud toote etikett või hinnasilt? Kas see on pakend või olmeprügi?
Kleepsuga kaas on osa pakendist ja sobib hästi pakendikonteinerisse.
Selleks, et kõik küsimused uue jäätmekorralduse kohta saaksid vastuse, kutsume vallakodanikke üles esitama küsimusi äpis. Samuti võib pöörduda oma küsimustega valla keskkonnaspetsialisti Kadri Aljase poole telefonil 463 6075 või kadri.aljas@hiiumaa.ee.
Info lepingute ja veograafikute kohta: AS Eesti Keskkonnateenused 462 2811, hiiumaa@keskkonnateenused.ee.