« Tagasi

Aarete saar – Hiiumaa

20.–26. oktoobril toimus Hiiumaa valla 1. sünnipäeva tähistamiseks üle-saareline fotoekskursioon Aarete saar – Hiiumaa fotoekskursioon. 

Kui ei ole veel väga suur, aga mitte enam ka päris väike, kuidas siis tähistada sünnipäeva? Tordiga, millel 1 küünal? Kingituste kuhja imetledes? Või lihtsalt võttes ette midagi põnevat koos pere ja sõpradega? Viimase kasuks otsustasid Hiiumaa kultuuritegijadki, kutsudes Hiiumaa elanikke sünnipäeva puhul (taas)avastama teada-tuntuid, aga võibolla ka tundmatuid paiku Hiiumaal. Viie osavalla tegusad kultuuritegijad pakkusid välja ligi 40 erinevat paika üle saare – sõelale neist jäi 20, igasse piirkonda neli. Mängu eesmärgiks seati, et sünnipäevast osa saajaid saaks võimalikult palju, et käidaks ja vaadataks, et saaks ehk teada midagi uut ning põnevatki. Nii selguski, et isegi kohalikud oma kodupaigas olevast objektist mõne huvitava fakti alles mängu käigus teada said. 

Mängu oli võimalik läbida omas tempos ning täpselt sellises hulgas, nagu sobiv tundus. Nimeliselt registreeritud osavõtjaid sai kokku pea kakssada, ent korraldajad on päris veendunud, et tegelik läbijate hulk sai palju suurem - mõned tagasiside vormid lubasid eeldada, et tegelikkuses oli saart avastamas suurem seltskond ja vaid üks täitis kõigi nimel ankeedi. Heameel on, et suurem osa ekskurseerijatest oli läbinud kõik 20 punkti. 

Mäng tekitas elevust ja oli mõnes seltskonnas kõneaineks terve mängunädala: "Kõige rohkem meeldis see, et kõik hakkasid küsimuste pärast ajaloos tuhnima ja täpseid vastuseid otsima. See toimus nii tööl töökaaslastega kui kodus perega," kirjutas tagasisides üks osaleja. 

"Meile meeldis väga, sõitsime ühe päevaga kõik punktid läbi ja pidasime mõned piknikud vahepeal. Õnneks ilm soosis meid ka. Palju oli meile uusi avastusi, mida enne ei olnud märganudki. Pikk pai korraldajatele," oli kirja pannud teine. 

Korraldajad võtavad tõsiselt arvesse ka tehtud ettepanekud – järgmisel korral saab minna veel ainult paremini ja ideede laekasse sai märkmeid poetatud tulevasteks üritusteks juba korralduskoosolekutelgi. Enim sooviti, et mäng hõlmaks kahte nädalavahetust, et oleks mugavam perega rännuteed ette võtta. 

Siiski – suurim rõõm korraldajate silmis on see, et ükski punkt ei olnud pahatahtlikult kadunud (vaid mõned tuulepoiste vallatult minema lennutatud koodilehed) ja nii oli võimalik kõigil soovijatel saart ilma suuremate viperusteta avastada. 

Küsimused ei tundunud väga peavalu tekitavat, aga kindlasti olid mõned, mis enam erinevaid vastusevariante kaasa tõi. Näiteks Kärdla sadamast palja silmaga nähtavate sadamate arv varieerus ühest neljani. Mis päris tõde, teavad ilmselt kohalikud kalamehed kõige paremini. 

Et iga mäng saab põnevam ka väikeste auhindadega, siis läbitud punktide arvule vastavalt sai iga osaleja nimi poetatud loosikasti, kust 28. oktoobril toimunud rahvamatka lõpus vallavanem Reili Rand fortuunana 18 Hiiumaa ettevõtete välja pandud auhinda välja loosis.

Kuna mitte ühtegi üritust ei korralda ilma heade kaaslaste ja suurepäraste toetajateta. Nii on ainult rõõm tänada Hiiumaa tublisid ettevõtjaid ja organisatsioone, kes mängu toimumisele õla alla panid. Aitäh Irina Tammise Disainistuudio OÜ, Ainult Ilusad Asjad OÜ, Dagöplast AS, Recado Media OÜ, Pildipoeg OÜ, Hiiu Purjelaeva Selts, Hiiumaa Ametikool/Suuremõisa loss, Roograhu sadam, Hiiu Gruuv OÜ, Pühalepa Kultuuri- ja Noortekeskus, Hiiu Vill, Emmaste Avatud Noortekeskus, MTÜ Jääk ja Praak ning Hiiumaa vald. 

Kummardus ka korraldusmeeskonnale: Artur Valk, Margarita Korol, Ly Meldorf, Anne-Mall Reinu, Klaire Leigri, Karin Kokla, Liina Siniveer ja Kätlin Tammeveski. Tänud kõigile abilistele, kes ühel või teisel moel kaasa aitasid. 

Anu Tammearu
Emmaste Vaba Aja Keskuse juhataja, 
mängu peakorraldaja

Hiiumaa valla sünnipäeva fotoekskursioon

Hiiumaa valla sünnipäeva fotoekskursioon

Fotod: Loosiõnn naeratas mängus osalejatele möödunud pühapäeval toimunud valla sünnipäeva matka lõpus.