Ettevõtete külastused jätkusid Emmaste kandis

Täna külastasid vallavalitsuse, Hiiumaa arenduskeskuse ja töötukassa esindajad Emmaste piirkonnas Hiiu Jähu ja Dagaith Gini valmistavaid ettevõtjaid ning Tohvri hooldekeskust. Külastuste eesmärk on saada ettevõtetelt ja asutustelt vahetut tagasisidet ning kuulda nende muredest ja rõõmudest, et oleks lihtsam nende tegevusele nõu ja jõuga kaasa aidata. 

Valgu külas tegutsevad Marys ja Even Suislepp, kes toodavad kaubamärgi Hiiu Jähu all erinevaid mahejahusid, aga kasvatavad lisaks tavapärastele teraviljadele ka läätsesid ja kikerherneid. Eelmisel aastal oli külvatud ka tatar ja kinoa, millest viimane siiski Hiiumaa kliimas saaki ei kanna. 

Marys tutvustas tooteid ja tõi esile rukkilinnasejahu, mida ostetakse ainsana sisse ja pakutakse Hiiumaa turul selleks, et kohalikud leivaküpsetajad sellest koos Hiiu Jähu mahe rukkijahudega leiba saaksid teha ning et see oleks alati siinsetel poelettidel saadaval. Toodangut müüvad edasi Coop Hiiumaa ja Saarte Sahver ning Hiiumaal veel ka Väljaku Pood ning Heltermaa Käsitöömaja. Suur osa teraviljasaagist läheb siiski autodega kokkuostu ja seejärel eksporditakse, nii nagu suurem osa Eestis kasvatavast maheviljast. Even ütles, et nad on väga tänulikud Hiiumaa Coopile, kes võttis toodangu avasüli vastu. Järgmiseks on ettevõttel lootust jõuda Rimi Eesti talu- ja mahetoidu müügialale Talu Toidab. Arutati ka võimaluse üle, kuidas jõuaks ettevõtte toodang Hiiumaa lasteasutuste toidulauale. 

Kitsaskohana andis Even kaasa mõtte piirata talu ees kulgeval teelõigul kiirust 70 kilomeetrini tunnis, et tõsta ohutust kohas, kus nähtavus piiratud ja liigub suurt tehnikat. 

Tootmishoone ees uudistasid külalised uut Parcelsea nutipostkasti.  

Järgmiseks sõideti Harju külla, kus asub Dagaith Gini tootmine, mida tutvustas ettevõtja Reimo Kapp koos kaasa Sirkuga.  

Reimo näitas tootmishoonet ja tutvustas tööprotsessi marjade korjamisest kuni pudelite sildistamiseni. Kõik marjad korjatakse ise käsitööna: praegu on ootel nii kadaka- kui põldmarju. Toodangut turustati mullu peamiselt Hiiumaal. Džinni müük on Reimo sõnul hooajaline ja hooaeg algab just aprillist. 

Vallaga soovis Reimo arutada kahel teemal: tee nende taluni on kruusakattega ja kausjas ning hööveldamine olukorda ei paranda. Pärast kohtumise lõppu suundus Emmaste osavalla vanem Tiit Reha kohe teed üle vaatama. Teine mure oli Reimol valguskaabli jõudmisega külasse. Abivallavanem Üllar Laid selgitas, et Harju küla on nende hulgas, kuhu riik järgmisena kiire interneti võimekust rajama asub. 

Tohvri hooldekeskuses võttis külalisi vastu sihtasutuse juhatuse liige Pirje Lehtmaa, kes rääkis hooldekeskuse tegevusest ja näitas uut märtsis valminud hoonet. Keskuses on 68 kohta eakatele ning töötajaid 30 ringis. Suviti on suur abi Tallinna ülikooli praktikantidest. Pirje sõnul oleks aga muul ajal töökäsi juurde vaja ja nii kutsub ta huvilisi kohapeale hooldekeskuse ja tööga tutvuma. 

Ettevõtete külastustega alustasid vallavalitsus, arenduskeskus ja töötukassa 2019. aastal, mil jõuti ligi poolesaja tööandjani.