Kaasav eelarve

Hiiumaa valla kaasav eelarve on ellu kutsutud avalikult kasutatava investeeringu tegemiseks või ürituse korraldamiseks Hiiumaa elanike ettepanekute alusel. Elanikel on võimalus kaasa rääkida, kuidas kasutada valla aasta eelarvest 50 000 eurot nii, et see teeks heameelt ning oleks kasulik võimalikult paljudele elanikele. Kaasavat eelarvet rakendatakse osavaldade põhiselt, millest iga osavalla osa suuruseks on 10 000 eurot.

Kuidas see toimub?

Kõik Hiiumaa elanikud saavad kaasavas eelarves ettepanekuid esitada. Vastavalt volikogu poolt seatud eesmärgile saavad ideedeks olla investeeringuprojektid või ürituse korraldamine. Kaasava eelarve tulemusel elluviidav idee peab pakkuma avalikku hüve, olema avalikus kasutuses või suunatud avalikkusele (üritus) ning ettepanek ei tohi tekitada ebamõistlikku kulu valla järgnevate aastate eelarvetele. Idee teostamise minimaalne hinnanguline maksumus saab olla 1000 eurot ja maksimaalne maksumus 10 000 eurot.

Hiiumaa valla kaasava eelarve tingimused ja menetlemine 

Ettepanek peab sisaldama: 
* esitaja nime, kontakttelefoni või e-posti aadressi
* nimetust (lühike fraas, mis iseloomustab ettepaneku sisu) 
* olulisust (millise kogukonna probleemi lahendab või millise uue võimaluse loob 
* kirjeldust (mil viisil ettepanek ellu viiakse, kas ettepanek on teostatav 12 kuu jooksul ja muu oluline teave, mida idee hindajal on oluline teada). 
* eelarvet (ettepaneku teostamise hinnanguline maksumus ning soovitavalt hinnapakkumine) 
* ettepaneku minimaalne hinnanguline maksumus on 1 000 eurot ja maksimaalne 10 000 eurot. 

 

Kaasava eelarve objektid

Kaasava eelarve paremusjärjestuse võitnud ettepanekud:

2016 – päikesepaneelidega tänavavalgustid Emmaste bussipeatustesse

2017 – Emmaste keskuse parkla

2017 – Kärdla välijõusaal

2017 – Kõrgessaare noortemaja, raamatukogu ja lasteaed „Vigri" juures asuv parkimisplatsi ja juurdepääsutee asfalteerimine

2018 – Tärkma sadama tee ja teiseks jäi päikesepaneelidega tänavavalgustid bussipeatustes (osaline rahastus)

2018 – Kärdla nukuteatri rekonstrueerimise toetus

2018 – Näkitiigi puhastamise toetus

2019 – Emmaste tenniseväljaku renoveerimine

2019 – laste mänguväljak Kärdla linnaparki

2019 – Reigi pastoraadi rekonstrueerimise toetus

2019 – bussiootepaviljon Käina kooli juurde

2019 – välijõusaali rajamine Padarimäe piirkonda

2019 – madalseiklusrada Palade külla Staadioni ja Spordiväljaku kinnistule

2020 – Nurste krossiraja korrastamine

2020 – Sõru Merekooli purjeõppe jaoks paadi ostmise toetus

2020 – Palade discgolfi rada

2020 – Palade lasteaia õueala uued atraktsioonid

2020 – Kassari mänguväljak

2020 – Kõrgessaare Valitsejamaja renoveerimine

2020 – Ühiskasutatav korvpalliplats Kärdlas

2021 - Motohariduse kättesaadavamaks muutmine 

2021 - Välijõusaal Padarimäe piirkonda 

2021 - Puski kiriku katuse osa (kellatorni taastamise) projekti omaosalus 

2021 - Pritsumaja värvimine 

2021 - Palade piirkona avalik mänguväljak Lõpe külas

2022 - Hankida ajavõtusüsteem Hiiumaale 

2022 - Skatepargi elemendid Käina noortele ja teistele tänavaspordi huvilistele 

2022 - Viscosa Kultuuritehase teatriala välisavade sulgemine 

2022 - Koertepark Kärdla linnaparki

2022 - Palade Põhikooli õuele välilauatennise ja õues õppeala rajamine

 

Kaasava eelarve uudised

Käina skatepark valmis

Hiiumaa valla kaasava eelarve toel sai juuni alguses Käinas valmis skatepark. Anna Lipp Käina Huvi- ja Kultuurikeskuse noortekeskusest ütles, et kaasava eelarve idee tuli Käina kohalikelt noortelt, keda abistati ettepaneku koostamisel: "Seega olid noored need, kes elemendid valisid ja video sotsiaalmeediasse tegi, et võimalikult palju hääli koguda." 

Kui selgus, et noorte skatepargi idee sai Käina osavallas kaasava eelarve hääletusel enim hääli, arutati teemat osavallaga ja jõuti kokkuleppele, et Käina osavalla väikeinvesteeringute tehakse skatepargi tarvis betoonplats. 

"Koostöös noorte ja osavallaga leidsime mitme koha hulgast, et parim paik skatepargiks on Kooli pargis – see on piisavalt eraldatud, kuid siiski keskuse lähedal," rääkis Anna. Tema sõnul oli noorte kindel soov skatepark hooaja alguseks valmis saada, seega tegeleti hinnapakkumiste ja kõige muu asjasse puutuvaga kiiresti. 

Betoonplatsi valmistas OÜ Vilton Hiiu ja elemendid tootis ning paigaldas OÜ Skatepargid ehk Grooviramps. Paigaldati miniramp, spine (2 tükki), roofrail, quarter ja railbox. Antud elementidest on ainult miniramp statsionaarne. Teised elemendid on ratastel ringi liigutatavad, mida noored saavad vastavalt oma äranägemisele teiste elementidega kombineerida. Seega on skatepark sõitjatele väga funktsionaalne, sest nad saavad iseseivalt skatepargi tehnilist lahendust muuta vastavalt trikkidele, mida teha soovivad.  

Anna sõnul ootasid noored pargi valmimist pikisilmi ja olid rivis juba siis kui elemente alles paigaldati. Noorte tagasiside on ülimalt positiivne ja plats on valmimisest saati olnud väga tiheda kasutusega.  

On tekkinud ka väike tagasilöök. Nimelt on teisaldatavad elemendid üpris kerged ja betoon väga sile, mistõttu võivad elemendid pisut liikuda. "Oleme selle murega juba Gruuvirampsi poole pöördunud ja proovime sellele leida lahenduse," ütles Anna. 

Anna paneb kõigile skatepargi kasutajatele südamele, et tegemist on ekstreemspordi alaga ja kindlasti tuleb kanda kiivrit ning kaitsmeid. 

Käina noored tänavad kõiki, kes aitasid kaasa nende pikaaegse soovi elluviimisele ja nende idee poolt hääletasid.  

Lisaks Käina skatepargile sai sel aastal kaasava eelarve toel uue ajavõtu süsteemi Nurste krossirada ja Viscosa Kultuuritehas uued uksed. Hetkel on käimas tööd Kärdla koertepargi rajamiseks. Palade Põhikooli õuele välilauatennise ja õuesõppeala rajamine lükkub seoses Palade spordihoone renoveerimisega pisut edasi. 

Hiiumaa valla kaasav eelarve on ellu kutsutud avalikult kasutatava investeeringu tegemiseks või ürituse korraldamiseks Hiiumaa elanike ettepanekute alusel. Elanikel on võimalus kaasa rääkida, kuidas kasutada valla aasta eelarvest 50 000 eurot nii, et see teeks heameelt ning oleks kasulik võimalikult paljudele elanikele. Kaasavat eelarvet rakendatakse osavaldade põhiselt, millest iga osavalla osa suuruseks on 10 000 eurot.