Parvlaevaliiklus

02.05.2023

Hiiumaa parvlaevaühendus on nii mandri kui ka kena naabri Saaremaa suunal sel aastal reiside arvu mõttes samaväärne kui eelmisel. Piletimüük on mõlemas suunas avatud aasta lõpuni.

HIIUMAA JA MANDRI VAHELINE ÜHENDUS

Heltermaa-Rohuküla parvlaevaliin

Teekond mandrilt meritsi Hiiumaale jõudmiseks algab Läänemaalt, Haapsalust 9 km kaugusel asuvast Rohuküla sadamast. Sealt välljuv parvlaev jõuab pärast ligi 27 kilomeetrist teekonda 1 tunni ja 15 minuti pärast Hiiumaa idakaldale, Heltermaa sadamasse.

Aastaks 2022 ja 2023 tellis riik Heltermaa-Rohuküla liinile 5888 reisi, mis on üle 200 rohkem kui aastaks 2021. Praeguse aasta sõiduplaanis arvestatakse pühadest, koolivaheaegadest ja nõudlusest tuleneva vajadusega ning reise on sellest lähtuvalt olemasoleva mahu sees võrreldes eelmise aastaga veidi ringi tõstetud.

Nii meie liini, Heltermaa-Rohuküla, kui ka saarlaste Virstu-Kuivastu parvlaevaliini teenindab TS Laevad OÜ.

Merelist teekonda saab nautida 2016. aastal valminud spetsiaalselt meie liinile ehitatud 118meetriste parvlaevadega Tiiu ja Leiger. Leping kestab 2026. aasta oktoobrini, riigi kui tellija esindajaks on Transpordiamet. 

Pileteid saab osta ja laevareisiks asjalike näpunäiteid leiab veebilehelt www.praamid.ee. Infot jagab ka iga päev kella 8-20 töötav infoliin, tel 618 1310. 

Laevade liikumist näeb on-lines, sisestades laeva nimetuse. Piletit ostes on laeva nimetus näha väljumise kellaaja juures laeva pildil klikates. 

Rohukülast Haapsalusse ja tagasi saab tellida tasulist nõudeliini bussi 1A. Sõidusoovist tuleb märku anda hiljemalt sõidule eelneva päeva kell 18.00-ks telefonil 612 0063.  Kui tellimise tähtaeg on möödas, tasub samalt numbrilt küsida, kas buss on juba tellitud - siis saab seda siiski kasutada. Ettetellimisel sõidab liin 1A kogu marsruuti, sõltumata tellimuse sihtkohtas. Liini 1A pileti hind on kõigile sõitjatele 2 eurot (sh õpilased ja pensionärid). NB! Sõidu eest saab tasuda saab bussijuhile sularahas või valideerimiskaardiga. Pangakaardiga maksmise võimalust ei ole. Tasuta sõidu õigus on ainult Ühistranspordiseaduses § 34 alusel antud isikutele.  Liin 1A väljub Haapsalu raudteejaama juures asuvast bussipeatusest. Rohukülas toob buss laevale minejad sadamahoone juurde. Sealtsamast leiab bussi laevalt tulija. Laevapileti saab jalakäija ostja sadamahoones asuvast piletiautomaadist (ka jalgrattale), samuti sadamakassast, mis on paarsada meetrit eemal, autode sisenemisala alguses, ja muidugi ka laevafirma kodulehelt www.praamid.ee. 

Avaliku liini teenindamise leping

1. oktoobrist 2016 kuni 30. septembrini 2026 teostavad avalikku liiniveo teenust ühiselt TS Laevad OÜ ja OÜ TS Shipping. Vastav leping: https://www.riigiteataja.ee/akt/112122014007

Laevaliikluse statistika: https://www.transpordiamet.ee/laevaliinid

 

HIIUMAA JA SAAREMAA VAHELINE ÜHENDUS: Sõru-Triigi parvlaevaliin

Merereis Hiiumaal Emmaste otsas asuva Sõru ja Saaremaal Leisi külje all oleva Triigi sadama vahel võtab aega ligikaudu tunni. Liini teenindab riigile kuuluv parvlaev Soela, kuhu mahub 30 sõiduautot ja 200 reisijat. Laeva süvis on täislastis 2,7 m.

Hiiumaa ja Saaremaa vaheline laevaühendus on igapäevane, veomaht ja graafikud samad, mis eelmisel aastal. 

Ühistranspordiga Triiki saamise ja Triigist mujale liikumise võimalused on kirjas veebilehe allosas seotud failide all.

Täpsem info ja piletid: www.veeteed.com 

Klienditeenindus E–R 9–17 telefonil 443 1069

1. veebruarist 2021 kehtiva lepingu alusel teenindab Sõru–Triigi laevaliini AS Kihnu Veeteed.

Vastav leping: https://www.riigiteataja.ee/akt/105022021001

Liini teenindamise lepingu, mis on sõlmitud Eesti riigi ja vedaja vahel, leiate lehe allosast.

PILETIHINNAD

Mõlema laevaühenduse üleveohinnad on kehtestatud majandus- ja kommunikatsiooniministri 25.09.2015 määrusega nr 120 "Piletihinnad ja sõidusoodustused avaliku teenindamise lepingu alusel teostataval liiniveol Kuivastu–Virtsu, Rohuküla–Heltermaa ja Sõru–Triigi parvlaevaliinidel

2022. aasta kevadel vastavat määrust muudeti.

Määruse leiate siit: https://www.riigiteataja.ee/akt/108012019002?leiaKehtiv

AJALUGU

Ajalooline meenutus ERR arhiivist aastast 2000 Hiiumaa ja mandri vahelisest parvlaevaühendusest: https://arhiiv.err.ee/video/vaata/rahvamaja-hiiumaa?fbclid=IwAR2vaQ1Ypupt_pKtHoypLPg8651k9Uom9TrnjqQtdP1r2aGKemCDUohv9FM