Koroonaviiruse olukord 27. juulil

Koroonaviiruse leviku riskitase Eestis on keskmine. 

Samas on nakatunute arv tõusuteel – tänase seisuga on nädala keskmine nakatunute arv tõusnud juba 108 peale. Nagu allolevalt kaardilt näha, siis nö rohelisi maakondi ei olegi. 

Eelmisel nädalal laekus Hiiumaale kolm positiivset testivastust. Üks neist on eneseisolatsioonis saarel. Täna on positiivseid teste 193 ning üks lisandus ka Hiiumaale. Kas ta viibib saarel või kaugemal, on selgitamisel. 

Testimine 

Saatekirja tavapäraseks testimiseks (PCR test) saab perearstilt või perearsti nõuandetelefonil 1220 helistades. Võimalik on ka tasuline testimine, täpsem info polikliiniku registratuurist tel 462 2795. 

Vaktsineerimine 

Vaktsineerimine on avatud kõigile alates 12. eluaastast. Aja saab broneerida digiregistratuuri www.digiregistratuur.ee ja telefoni 1247 teel. 

12. augustil on Kärdla kultuurikeskuses võimalik teha kaitsesüst, registreerides eelnevalt digiregistratuuris (www.digilugu.ee) või Qvalitas arstikeskuse infonumbril 605 1500. Kasutatakse Pfizeri vaktsiini, mille teise doosi manustamise aeg on kuue nädala pärast. Et see vaktsiin on sobilik alates 12. eluaastast ning kooliaasta kohe algamas, on soovituslik just noortel end kirja panna. 

Juulis Hiiumaa haiglas vaktsineerimisi ei toimu. 

72,5 protsenti täisealistest hiidlastest on vähemalt ühe kaitsesüsti saanud. Samas kui 12-15 aastatest vaid iga kümnes ning 16-17 aastastest 39 protsenti. Probleemiks ei ole soovimatus vaktsineerida, vaid võimaluse puudumine kodu lähedal. 

Oleme sotsiaalminister Tanel Kiigele võimalikke lahendusi välja pakkunud. Näiteks tuua saarele vaktsineerimisbuss. Alustada eelregistreerimata vaktsineerimistega, kusjuures vald on valmis sobivad ruumid leidma. Alustada vaktsineerimisega parvlaeval. Minister tänas ettepanekute eest ning ütles, et edastas need vaktsineerimise korralduse töörühma juhtidele. Paraku ei ole sellele järgnenud kümne päeva jooksul tegevussammudeni jõutud. 

Piirangud 

Vabariigi valitsus otsustas, et üritustel ja tegevustes, mille eel ei kontrollita külastajate nakkusohutust ehk tõendit vaktsineerituse, läbipõdemise või negatiivse testi kohta, on alates 2. augustist siseruumides lubatud kuni 500 ning õues kuni 1500 osalejat. 

Praegu võib sisetingimustes osaleda kokku kuni 1000 ning välitingimustes kuni 5000 inimest. Päevakohane ja pikemate selgitustega info on leitav lehelt www.kriis.ee