Kriisikomisjon: pingutame ühiselt, et elu saaks tavapäraselt jätkuda

Reedel, 12. märtsil virtuaalselt kogunenud Hiiumaa kriisikomisjon arutas COVID-19 hetkeolukorda Hiiumaal. Kriisikomisjoni juhi Hergo Tasuja sõnul on suurimaks murekohaks nakatunute arvu hüppeline kasv. Kümne päeva nakatunute arv Hiiumaal oli reedese seisuga 55, mis on senine rekord. Saarel on hetkel üks aktiive viiruskolle, mis sai alguse noorte kogunemiselt.  

Ka terviseameti Lääne regionaalosakonna juhataja Kadri Juhkam kinnitas, et olukord Hiiumaal on muutunud halvemaks ja nakatunuid oluliselt rohkem kui eelmisel nädalal. "Perekondlik nakatumine on ikkagi kõige suurem. Muid nakkusallikaid on Hiiumaal vähem ja teadmata juhte pole samuti palju," ütles Juhkam.  

Vanuseliselt on enamik Hiiumaal haigestunutest tööealised ja noored. "Aktiivsem elanikkond, kes käib tööl ja suhtleb rohkem," märkis Juhkam. Ta leidis, et kui elanikud ei käiks nii palju külas ja ei liiguks erinevates seltskondades, saaks ehk Hiiumaa nakatunute arvu alla. 

Hiiumaa haigla juht Riina Tamm rääkis, et haiglas on olukord hetkel rahulik ja ravil pole ühtegi COVID-19 patsienti. Esmaspäeval saavad esimese vaktsiinidoosi saanud haigla töötajad teise kaitsesüsti.  

Haigla juures jätkub drive-in testimine. Reedel võeti 38 koroonaproovi, neist kümme kurgukuristamise meetodil.  

Pühapäeval saab 100 elanikku Hiiumaa haiglas AstraZeneca vaktsiini. Tamme sõnul broneeriti kõik sada doosi tunniga.  

Tamme sõnul on olukord mandri haiglates väga keeruline. Võib tekkida olukord, kus raskelt haigeid pole võimalik mandri haiglatesse saata. Hiiumaa haiglas on koroonapatsientidele kuus voodikohta.  

Kärdla politseijaoskonna juht Moonika Raudsepp kinnitas, et politsei paneb lisaks igapäevatööle rõhku piirangute kontrollimisele. "Ise oleme terved, hetkel meie meeskonnas ühtegi nakatunut ega lähikontaktset pole," ütles Raudsepp. 

Raudsepa sõnul on näha, et elanikud on piirangutest väsinud. "Võtame ennast kokku ja oleme veel paar kuud tublid!" kutsus ta üles. Samas tunnustas ta, et maski kannab märkimisväärne osa inimestest. 

Sellest nädalavahetusest on PPA-l väljas üks lisapatrull, kes kontrollib piirangute täitmist.  

Hiiumaa valla kriisikomisjon kogunes reede pärastlõunal virtuaalselt. Osalesid vallavalitsuse ja osavallavalitsuste, Hiiumaa haigla, politsei- ja piirivalveameti, päästeameti, kaitseliidu, transpordiameti, Kärdla veevärgi, terviseameti esindajad, kes rääkisid oma ameti tööst koroona tingimustes.