Koroonakriisi uudised

Testimine Hiiumaal

COVID-19 teste saab anda endiselt Hiiumaa haigla juures parklas drive-in meetodil tööpäeviti – saatekirja annab perearst, analüüsi rahastab Haigekassa. Igapäevaselt kell 8–22 suunavad testima ka perearsti nõuandetelefoni 1220 arstid. Ka neid teste võetakse Hiiumaa Haigla poolt drive-in meetodil tööpäeviti. Kurguloputusvedeliku proovi saab anda ka Hiiumaal.

COVID-19 tasuline testimine on võimalik kokku leppida Hiiumaa haigla registratuuris, tel 462 2795.

Testi vastused saabuvad 24–48 tunni jooksul. Kõige kiiremini leiab testinu oma analüüsile vastuse digiloost. Kui testi vastus on positiivne, aga Teiega ei ole veel Terviseametist ühendust võetud, palun käituge vastutustundlikult ja jääge kohe isolatsiooni. 

 

Haiguse avaldumine – kuidas edasi?

Mistahes haigusnähtudega jääge koju ja võtke ühendust perearstiga – järjest enam on haigestunute hulgas väheste haigustunnustega või asümptomaatilisi isikuid.

Kui on avaldunud sümptomid, siis püsige kodus ja helistage oma perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220. Perearst hindab testimise vajalikkust ja annab tervisenõu. Sümptomid avalduvad 5-6 päeva pärast nakatumist, mõningatel juhtudel on inimene nakkusohtlik 1-2 päeva enne sümptomite avaldumist. Testimisele suunamisel hindab terviseamet ja perearst iga konkreetset juhtumit eraldi – liiga varane testimine ei näita viiruse olemasolu.

Haiguse peiteperiood on 2–14 päeva, keskmiselt 5 päeva. See tähendab, et nii palju võib minna aega alates nakkuse saamisest kuni selleni, et inimene hakkab end haigena tundma ja tal tekivad esimesed sümptomid. Vahepealsel ajal on inimene aga endalegi teadmata teistele nakkusohtlik.

 

Vaktsineerimine 

Vaktsineerimine on avatud kõigile alates 12. eluaastast. Aja saab broneerida digiregistratuuri www.digiregistratuur.ee ja telefoni 1247 teel. 

Lisaks teostavad vaktsineerimist ka kõik Hiiumaa perearstid. Hiiumaa perearstide kontaktid.

 

Kui vajad abi

Teata abivajajast valla sotsiaaltöötajale. Samuti kui vajad isolatsiooni tõttu abi toidu ja ravimite koju toimetamisel, saavad aidata valla sotsiaaltöötajad.

Ohvriabi nõustajad on toeks esmase psühholoogilise esmaabiga – ühendust saab nii telefoni teel 5866 9626 kui ka Skype´i kaudu.

 

Hea teada

Mis vahe on liikumispiirangul, eneseisolatsioonil ja karantiinil?

Piiranguid sätestavad õigusaktid ja nende seletuskirjad

Õigusaktide terviktekstid Riigi Teatajas

Loe täpsemalt koroonaviirusest Terviseameti lehel

Vaktsineerimise plaan 

Ürituste, kohtumiste korraldajail koostada osalejaist varakult nimekirjad (koos telefoninumbritega), et vajadusel võimalikult kiiresti lähikontaktsed tuvastada.

Koroonakaart – statistika koroona leviku kohta Eestis, sh vaktsineerimise andmed maakonniti.

COVID-19 Hiiumaal 8. juuni seisuga

Hiiumaal on hetkel 3 COVID-positiivset. Eelmine nädal lisandus 5, kellest 4 on kohapeal. Ilmselt aitas laiema leviku ära hoida Terviseameti tegutsemine ning et nakatunud ise koheselt lähikontaktseid teavitasid. 

Testimine 

Saatekirja tavapäraseks testimiseks (PCR test) saab perearstilt või perearsti nõuandetelefonil 1220 helistades. Võimalik on ka tasuline testimine, täpsem info polikliiniku registratuurist tel 462 2795. 

Vaktsineerimine 

Vaktsineerimine on avatud kõigile alates 16. eluaastast. Aja saab broneerida digiregistratuuri kaudu www.digiregistratuur.ee 

Kuna alla 18-aastastele sobib ainult Pfizeri vaktsiin, mida Hiiumaal hetkel pole, siis haiglas selle vanusegrupi vaktsineerimist ei toimu. 

Üks lahendus sellele on Qvalitas arstikeskus, mis tuleb Hiiumaale vaktsineerima PfizerBioNtech vaktsiiniga 1. juulil. Kel soov vaktsineerida, tuleb logida www.digilugu.ee patsiendiportaali ja sealt broneerida Covid19 vaktsineerimise aeg. Seda saab teha ka Qvalitas arstikeskuse infonumbril 605 1500. Teise doosi aja saab esimest kaitsesüsti tehes. 

30.06.2021 on Käina Tervisekeskuses võimalik vaktsineerida end Covid-19 vaktsiiniga Moderna. Registreerida saab telefonil 4636583. 

Juulis Hiiumaa haiglas vaktsineerimisi ei toimu. 

Kui mitte arvestada noori, keda ei vaktsineerita, siis Hiiumaal on vähemalt ühe kaitsesüsti saanud kaks inimest kolmest. 

Reovee uuring 

Võrreldes eelmise nädalaga tegi reovee indeks läbi tugeva languse, mis viitab koroonaviiruse taandumisele Eestis. Käina ja Kärdla proovid näitasid viirusosakeste puudumist. 

Piirangud 

Täna otsustas vabariigi valitsus piiranguid märgatavalt leevendada

  

Igapäevane koondinfo koroonakriisi kohta on leitav valla kodulehel: https://vald.hiiumaa.ee/koroonakriisi-uudised