Koroonakriisi uudised

Testimine Hiiumaal

COVID-19 teste saab anda endiselt Hiiumaa haigla juures parklas drive-in meetodil tööpäeviti – saatekirja annab perearst, analüüsi rahastab Haigekassa. Igapäevaselt kell 8–22 suunavad testima ka perearsti nõuandetelefoni 1220 arstid. Ka neid teste võetakse Hiiumaa Haigla poolt drive-in meetodil tööpäeviti. Kurguloputusvedeliku proovi saab anda ka Hiiumaal.

COVID-19 tasuline testimine on võimalik kokku leppida Hiiumaa haigla registratuuris, tel 462 2795.

Testi vastused saabuvad 24–48 tunni jooksul. Kõige kiiremini leiab testinu oma analüüsile vastuse digiloost. Kui testi vastus on positiivne, aga Teiega ei ole veel Terviseametist ühendust võetud, palun käituge vastutustundlikult ja jääge kohe isolatsiooni. 

 

Haiguse avaldumine – kuidas edasi?

Mistahes haigusnähtudega jääge koju ja võtke ühendust perearstiga – järjest enam on haigestunute hulgas väheste haigustunnustega või asümptomaatilisi isikuid.

Kui on avaldunud sümptomid, siis püsige kodus ja helistage oma perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220. Perearst hindab testimise vajalikkust ja annab tervisenõu. Sümptomid avalduvad 5-6 päeva pärast nakatumist, mõningatel juhtudel on inimene nakkusohtlik 1-2 päeva enne sümptomite avaldumist. Testimisele suunamisel hindab terviseamet ja perearst iga konkreetset juhtumit eraldi – liiga varane testimine ei näita viiruse olemasolu.

Haiguse peiteperiood on 2–14 päeva, keskmiselt 5 päeva. See tähendab, et nii palju võib minna aega alates nakkuse saamisest kuni selleni, et inimene hakkab end haigena tundma ja tal tekivad esimesed sümptomid. Vahepealsel ajal on inimene aga endalegi teadmata teistele nakkusohtlik.

 

Vaktsineerimine 

Vaktsineerimine on avatud kõigile alates 12. eluaastast. Aja saab broneerida digiregistratuuri www.digiregistratuur.ee ja telefoni 1247 teel. 

Lisaks teostavad vaktsineerimist ka kõik Hiiumaa perearstid. Hiiumaa perearstide kontaktid.

 

Kui vajad abi

Teata abivajajast valla sotsiaaltöötajale. Samuti kui vajad isolatsiooni tõttu abi toidu ja ravimite koju toimetamisel, saavad aidata valla sotsiaaltöötajad.

Ohvriabi nõustajad on toeks esmase psühholoogilise esmaabiga – ühendust saab nii telefoni teel 5866 9626 kui ka Skype´i kaudu.

 

Hea teada

Mis vahe on liikumispiirangul, eneseisolatsioonil ja karantiinil?

Piiranguid sätestavad õigusaktid ja nende seletuskirjad

Õigusaktide terviktekstid Riigi Teatajas

Loe täpsemalt koroonaviirusest Terviseameti lehel

Vaktsineerimise plaan 

Ürituste, kohtumiste korraldajail koostada osalejaist varakult nimekirjad (koos telefoninumbritega), et vajadusel võimalikult kiiresti lähikontaktsed tuvastada.

Koroonakaart – statistika koroona leviku kohta Eestis, sh vaktsineerimise andmed maakonniti.

Hiiumaa teedel eriolukord

Rohke lumesaju ja tuisu tõttu on Hiiumaa teedel eriolukord ja kõiki teid lahti hoida pole võimalik. Osa teid on muutunud juba praegu läbimatuks.  

Osavaldades algab suurem lumelükkamine kohe peale tuisu lõppu, praeguste prognooside kohaselt kella 5-6 paiku hommikul. Kärdlas jätkub regulaarne lumetõrje ka täna õhtul. 

Transpordiamet annab teada, et suurematel riigiteedel on lumi lükatud, väiksemaid teid lahti hoida ei jõuta. 

❄Hiiumaa lumelükkajate kontaktid vald.hiiumaa.ee/lumetorje 
🚗teeolud ja liiklusinfo tarktee.ee/#/et  

Hiiumaa vallavalitsus palub võimalusel koju jääda ja liiklusesse mitte minna. Teisipäeval on koolid kaugõppel ning kel võimalik, tasuks tööle sõitmise asemel kasutada kaugtööd. 

Võta autosõit ette vaid äärmisel vajadusel ja valmistu ette: 

🧣pane selga soojad riided, 
⛽️tangi esimesel võimalusel auto kütusepaak täis, 
🪢võta autosse kaasa väike labidas ja pukseerimisköis. 

Kes õhtul töölt koju ei pääse, neile oleme valmis evakuatsioonipunktis öömaja pakkuma. Vajaduse korral võta ühendust oma osavalla vanemaga. Osavalla vanemate kontaktid leiad Hiiumaa valla kodulehelt vald.hiiumaa.ee/teenistujad