Koroonakriisi uudised

Testimine Hiiumaal

COVID-19 teste saab anda endiselt Hiiumaa haigla juures parklas drive-in meetodil tööpäeviti – saatekirja annab perearst, analüüsi rahastab Haigekassa. Igapäevaselt kell 8–22 suunavad testima ka perearsti nõuandetelefoni 1220 arstid. Ka neid teste võetakse Hiiumaa Haigla poolt drive-in meetodil tööpäeviti. Kurguloputusvedeliku proovi saab anda ka Hiiumaal.

COVID-19 tasuline testimine on võimalik kokku leppida Hiiumaa haigla registratuuris, tel 462 2795.

Testi vastused saabuvad 24–48 tunni jooksul. Kõige kiiremini leiab testinu oma analüüsile vastuse digiloost. Kui testi vastus on positiivne, aga Teiega ei ole veel Terviseametist ühendust võetud, palun käituge vastutustundlikult ja jääge kohe isolatsiooni. 

 

Haiguse avaldumine – kuidas edasi?

Mistahes haigusnähtudega jääge koju ja võtke ühendust perearstiga – järjest enam on haigestunute hulgas väheste haigustunnustega või asümptomaatilisi isikuid.

Kui on avaldunud sümptomid, siis püsige kodus ja helistage oma perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220. Perearst hindab testimise vajalikkust ja annab tervisenõu. Sümptomid avalduvad 5-6 päeva pärast nakatumist, mõningatel juhtudel on inimene nakkusohtlik 1-2 päeva enne sümptomite avaldumist. Testimisele suunamisel hindab terviseamet ja perearst iga konkreetset juhtumit eraldi – liiga varane testimine ei näita viiruse olemasolu.

Haiguse peiteperiood on 2–14 päeva, keskmiselt 5 päeva. See tähendab, et nii palju võib minna aega alates nakkuse saamisest kuni selleni, et inimene hakkab end haigena tundma ja tal tekivad esimesed sümptomid. Vahepealsel ajal on inimene aga endalegi teadmata teistele nakkusohtlik.

 

Vaktsineerimine 

Vaktsineerimine on avatud kõigile alates 12. eluaastast. Aja saab broneerida digiregistratuuri www.digiregistratuur.ee ja telefoni 1247 teel. 

Lisaks teostavad vaktsineerimist ka kõik Hiiumaa perearstid. Hiiumaa perearstide kontaktid.

 

Kui vajad abi

Teata abivajajast valla sotsiaaltöötajale. Samuti kui vajad isolatsiooni tõttu abi toidu ja ravimite koju toimetamisel, saavad aidata valla sotsiaaltöötajad.

Ohvriabi nõustajad on toeks esmase psühholoogilise esmaabiga – ühendust saab nii telefoni teel 5866 9626 kui ka Skype´i kaudu.

 

Hea teada

Mis vahe on liikumispiirangul, eneseisolatsioonil ja karantiinil?

Piiranguid sätestavad õigusaktid ja nende seletuskirjad

Õigusaktide terviktekstid Riigi Teatajas

Loe täpsemalt koroonaviirusest Terviseameti lehel

Vaktsineerimise plaan 

Ürituste, kohtumiste korraldajail koostada osalejaist varakult nimekirjad (koos telefoninumbritega), et vajadusel võimalikult kiiresti lähikontaktsed tuvastada.

Koroonakaart – statistika koroona leviku kohta Eestis, sh vaktsineerimise andmed maakonniti.

Hiiu maakond saavutas eesmärgiks seatud 70 protsendi vaktsineerituse taseme

Hiiumaa vallas on 1. septembri seisuga vähemalt ühe koroonaviiruse vastase doosiga vaktsineeritud 70 protsenti kõigist elanikest. Seega Hiiu maakond on esimene, mis on saavutanud eesmärgiks seatud 70 protsendi taseme.  

Kui arvestame vaid vanemaid kui 12-aastaseid, kuna nooremaid hetkel ei vaktsineerita, on vähemalt ühe kaitsesüsti saanud 77 protsenti hiidlastest. Maakondadest on vaktsineerituse tasemelt järgmine Tartumaa, kus vähemalt ühe kaitsesüsti on saanud 61 protsenti elanikest.  

„Olen südamest tänulik meie meditsiinivaldkonna töötajatele, kes viimased poolteist aastat koroonakriisi ajal suure töökoormuse alla jäänud, ent kes on suutnud kaitsesüstimist Hiiumaal tõhusalt läbi viia," ütles Hiiumaa kriisikomisjoni juht Hergo Tasuja. „Kindlasti ei ole nüüd töö tehtud, aga saavutatud tase annab kindlama tunde sügisele ja talvele vastu minna," lisas vallavanem ning tänas lisaks hiidlastele ka Terviseametit ja Haigekassat hea koostöös eest.  

Suunda näitasid Hiiumaa eakad, kes kaitsesüstimisega kohe kevadel kaasa läksid. Tänaseks on alates 50-aastaste ning vanemate seas vähemalt ühe kaitsesüsti saanud üle 80 protsendi hiidlastest. Sealhulgas vanusegrupis 70-79 koguni 94 protsenti. „Usun, et vanemate ning vanavanemate eeskuju on aidanud ka nooremad vaktsineerima tuua," hindas Tasuja.  

Vanemate kui 30-aastaste hulgas on Hiiumaal vähemalt ühe koroonaviiruse vastase doosiga vaktsineeritud rohkem kui 70 protsenti elanikest. Kõige suurem arenguruum on veel 12-15 aastaste seas, kellest on kaitsesüsti saanud 52 protsenti hiidlastest.