Koroonakriisi uudised
Testimine Hiiumaal
COVID-19 teste saab anda endiselt Hiiumaa haigla juures parklas drive-in meetodil tööpäeviti – saatekirja annab perearst, analüüsi rahastab Haigekassa. Igapäevaselt kell 8–22 suunavad testima ka perearsti nõuandetelefoni 1220 arstid. Ka neid teste võetakse Hiiumaa Haigla poolt drive-in meetodil tööpäeviti. Kurguloputusvedeliku proovi saab anda ka Hiiumaal.
COVID-19 tasuline testimine on võimalik kokku leppida Hiiumaa haigla registratuuris, tel 462 2795.
Testi vastused saabuvad 24–48 tunni jooksul. Kõige kiiremini leiab testinu oma analüüsile vastuse digiloost. Kui testi vastus on positiivne, aga Teiega ei ole veel Terviseametist ühendust võetud, palun käituge vastutustundlikult ja jääge kohe isolatsiooni.
Haiguse avaldumine – kuidas edasi?
Mistahes haigusnähtudega jääge koju ja võtke ühendust perearstiga – järjest enam on haigestunute hulgas väheste haigustunnustega või asümptomaatilisi isikuid.
Kui on avaldunud sümptomid, siis püsige kodus ja helistage oma perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220. Perearst hindab testimise vajalikkust ja annab tervisenõu. Sümptomid avalduvad 5-6 päeva pärast nakatumist, mõningatel juhtudel on inimene nakkusohtlik 1-2 päeva enne sümptomite avaldumist. Testimisele suunamisel hindab terviseamet ja perearst iga konkreetset juhtumit eraldi – liiga varane testimine ei näita viiruse olemasolu.
Haiguse peiteperiood on 2–14 päeva, keskmiselt 5 päeva. See tähendab, et nii palju võib minna aega alates nakkuse saamisest kuni selleni, et inimene hakkab end haigena tundma ja tal tekivad esimesed sümptomid. Vahepealsel ajal on inimene aga endalegi teadmata teistele nakkusohtlik.
Vaktsineerimine
Vaktsineerimine on avatud kõigile alates 12. eluaastast. Aja saab broneerida digiregistratuuri www.digiregistratuur.ee ja telefoni 1247 teel.
Lisaks teostavad vaktsineerimist ka kõik Hiiumaa perearstid. Hiiumaa perearstide kontaktid.
Kui vajad abi
Teata abivajajast valla sotsiaaltöötajale. Samuti kui vajad isolatsiooni tõttu abi toidu ja ravimite koju toimetamisel, saavad aidata valla sotsiaaltöötajad.
Ohvriabi nõustajad on toeks esmase psühholoogilise esmaabiga – ühendust saab nii telefoni teel 5866 9626 kui ka Skype´i kaudu.
Hea teada
Mis vahe on liikumispiirangul, eneseisolatsioonil ja karantiinil?
Piiranguid sätestavad õigusaktid ja nende seletuskirjad
Õigusaktide terviktekstid Riigi Teatajas
Loe täpsemalt koroonaviirusest Terviseameti lehel
Ürituste, kohtumiste korraldajail koostada osalejaist varakult nimekirjad (koos telefoninumbritega), et vajadusel võimalikult kiiresti lähikontaktsed tuvastada.
Koroonakaart – statistika koroona leviku kohta Eestis, sh vaktsineerimise andmed maakonniti.
Seotud failid:
-
Infokiri 2020 1229.pdf
-
Infokiri 2021 0104.pdf
-
Infokiri 2021 0111.pdf
-
Infokiri 2021 0118.pdf
-
Infokiri 2021 0222 meilile.pdf
-
Infokiri 2021 0308.pdf
-
Infokiri 2021 0322 meilile.pdf
-
Infokiri 2021 0329 meilile.pdf
-
Infokiri 2021 0405.pdf
-
COVID Hiiumaal, 2021 0412 seis.pdf
-
Infokiri 2021 0510.pdf
-
Infokiri 2021 1805.pdf
-
COVID-19 Hiiumaal 29. juuni seisuga.pdf
Koroonaviiruse olukord 27. juulil
Koroonaviiruse leviku riskitase Eestis on keskmine.
Samas on nakatunute arv tõusuteel – tänase seisuga on nädala keskmine nakatunute arv tõusnud juba 108 peale. Nagu allolevalt kaardilt näha, siis nö rohelisi maakondi ei olegi.
Eelmisel nädalal laekus Hiiumaale kolm positiivset testivastust. Üks neist on eneseisolatsioonis saarel. Täna on positiivseid teste 193 ning üks lisandus ka Hiiumaale. Kas ta viibib saarel või kaugemal, on selgitamisel.
Testimine
Saatekirja tavapäraseks testimiseks (PCR test) saab perearstilt või perearsti nõuandetelefonil 1220 helistades. Võimalik on ka tasuline testimine, täpsem info polikliiniku registratuurist tel 462 2795.
Vaktsineerimine
Vaktsineerimine on avatud kõigile alates 12. eluaastast. Aja saab broneerida digiregistratuuri www.digiregistratuur.ee ja telefoni 1247 teel.
12. augustil on Kärdla kultuurikeskuses võimalik teha kaitsesüst, registreerides eelnevalt digiregistratuuris (www.digilugu.ee) või Qvalitas arstikeskuse infonumbril 605 1500. Kasutatakse Pfizeri vaktsiini, mille teise doosi manustamise aeg on kuue nädala pärast. Et see vaktsiin on sobilik alates 12. eluaastast ning kooliaasta kohe algamas, on soovituslik just noortel end kirja panna.
Juulis Hiiumaa haiglas vaktsineerimisi ei toimu.
72,5 protsenti täisealistest hiidlastest on vähemalt ühe kaitsesüsti saanud. Samas kui 12-15 aastatest vaid iga kümnes ning 16-17 aastastest 39 protsenti. Probleemiks ei ole soovimatus vaktsineerida, vaid võimaluse puudumine kodu lähedal.
Oleme sotsiaalminister Tanel Kiigele võimalikke lahendusi välja pakkunud. Näiteks tuua saarele vaktsineerimisbuss. Alustada eelregistreerimata vaktsineerimistega, kusjuures vald on valmis sobivad ruumid leidma. Alustada vaktsineerimisega parvlaeval. Minister tänas ettepanekute eest ning ütles, et edastas need vaktsineerimise korralduse töörühma juhtidele. Paraku ei ole sellele järgnenud kümne päeva jooksul tegevussammudeni jõutud.
Piirangud
Vabariigi valitsus otsustas, et üritustel ja tegevustes, mille eel ei kontrollita külastajate nakkusohutust ehk tõendit vaktsineerituse, läbipõdemise või negatiivse testi kohta, on alates 2. augustist siseruumides lubatud kuni 500 ning õues kuni 1500 osalejat.
Praegu võib sisetingimustes osaleda kokku kuni 1000 ning välitingimustes kuni 5000 inimest. Päevakohane ja pikemate selgitustega info on leitav lehelt www.kriis.ee