Koroonakriisi uudised
Testimine Hiiumaal
COVID-19 teste saab anda endiselt Hiiumaa haigla juures parklas drive-in meetodil tööpäeviti – saatekirja annab perearst, analüüsi rahastab Haigekassa. Igapäevaselt kell 8–22 suunavad testima ka perearsti nõuandetelefoni 1220 arstid. Ka neid teste võetakse Hiiumaa Haigla poolt drive-in meetodil tööpäeviti. Kurguloputusvedeliku proovi saab anda ka Hiiumaal.
COVID-19 tasuline testimine on võimalik kokku leppida Hiiumaa haigla registratuuris, tel 462 2795.
Testi vastused saabuvad 24–48 tunni jooksul. Kõige kiiremini leiab testinu oma analüüsile vastuse digiloost. Kui testi vastus on positiivne, aga Teiega ei ole veel Terviseametist ühendust võetud, palun käituge vastutustundlikult ja jääge kohe isolatsiooni.
Haiguse avaldumine – kuidas edasi?
Mistahes haigusnähtudega jääge koju ja võtke ühendust perearstiga – järjest enam on haigestunute hulgas väheste haigustunnustega või asümptomaatilisi isikuid.
Kui on avaldunud sümptomid, siis püsige kodus ja helistage oma perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220. Perearst hindab testimise vajalikkust ja annab tervisenõu. Sümptomid avalduvad 5-6 päeva pärast nakatumist, mõningatel juhtudel on inimene nakkusohtlik 1-2 päeva enne sümptomite avaldumist. Testimisele suunamisel hindab terviseamet ja perearst iga konkreetset juhtumit eraldi – liiga varane testimine ei näita viiruse olemasolu.
Haiguse peiteperiood on 2–14 päeva, keskmiselt 5 päeva. See tähendab, et nii palju võib minna aega alates nakkuse saamisest kuni selleni, et inimene hakkab end haigena tundma ja tal tekivad esimesed sümptomid. Vahepealsel ajal on inimene aga endalegi teadmata teistele nakkusohtlik.
Vaktsineerimine
Vaktsineerimine on avatud kõigile alates 12. eluaastast. Aja saab broneerida digiregistratuuri www.digiregistratuur.ee ja telefoni 1247 teel.
Lisaks teostavad vaktsineerimist ka kõik Hiiumaa perearstid. Hiiumaa perearstide kontaktid.
Kui vajad abi
Teata abivajajast valla sotsiaaltöötajale. Samuti kui vajad isolatsiooni tõttu abi toidu ja ravimite koju toimetamisel, saavad aidata valla sotsiaaltöötajad.
Ohvriabi nõustajad on toeks esmase psühholoogilise esmaabiga – ühendust saab nii telefoni teel 5866 9626 kui ka Skype´i kaudu.
Hea teada
Mis vahe on liikumispiirangul, eneseisolatsioonil ja karantiinil?
Piiranguid sätestavad õigusaktid ja nende seletuskirjad
Õigusaktide terviktekstid Riigi Teatajas
Loe täpsemalt koroonaviirusest Terviseameti lehel
Ürituste, kohtumiste korraldajail koostada osalejaist varakult nimekirjad (koos telefoninumbritega), et vajadusel võimalikult kiiresti lähikontaktsed tuvastada.
Koroonakaart – statistika koroona leviku kohta Eestis, sh vaktsineerimise andmed maakonniti.
Seotud failid:
- Infokiri 2020 1229.pdf
- Infokiri 2021 0104.pdf
- Infokiri 2021 0111.pdf
- Infokiri 2021 0118.pdf
- Infokiri 2021 0222 meilile.pdf
- Infokiri 2021 0308.pdf
- Infokiri 2021 0322 meilile.pdf
- Infokiri 2021 0329 meilile.pdf
- Infokiri 2021 0405.pdf
- COVID Hiiumaal, 2021 0412 seis.pdf
- Infokiri 2021 0510.pdf
- Infokiri 2021 1805.pdf
- COVID-19 Hiiumaal 29. juuni seisuga.pdf
Liikumisraskustega inimesed saavad ennast lasta vaktsineerida kodus
Haigekassa tuletab meelde, et kõigil inimestel, kellel ei ole tervislikel põhjustel võimalik vaktsineerima minna, saavad lasta end kodus vaktsineerida. Kodus vaktsineerimise võimalust saavad kasutada need inimesed, kellel on liikumisraskused, kuid kes soovivad vaktsiinisüsti saada. Visiit ja vaktsineerimine on tasuta, sealhulgas ka ravikindlustuseta inimestele.
Eesti tervishoiutöötajate ühine eesmärk on, et kellelgi ei jääks vaktsiin saamata, kes seda soovib, kuid kes ei ole tervislikel põhjustel võimeline vaktsineerima minema. Inimene saab kodus vaktsineerimise vajadusest teada anda oma perearstile või ööpäevaringsel infotelefonil 1247. Tallinnas saab kuni aasta lõpuni kodus vaktsineerimise soovist teada anda lisaks ka telefonil 666 2727. Kõnesid võetakse vastu tööpäevadel kell 8–20 ja nädalavahetusel kell 9–17.
"Kodus vaktsineerimise võimalus on eriti oluline erivajadustega inimestele, kes tervislikel põhjustel ei saa ise vaktsineerima minna. Selleks on haigekassa loonud võimaluse inimestel endast märku anda ja kodus vaktsineerimise vajadusest teavitada. Lisaks perearstidele on ka kohalikel omavalitsustel olemas vastav informatsioon või sotsiaaltöötaja, kes teab, et tema vallas on inimene, kes ise vaktsineerima ei pääse ning kes saab soovitada talle kodus vaktsineerimist," kommenteeris haigekassa esmatasandi teenuste osakonna peaspetsialist Mari Kalbin, kelle sõnul ei too kodus vaktsineerimine meditsiinisüsteemile lisakoormust. Tänaseks on Eestis hinnanguliselt 3500 inimest, kes on vaktsiinisüsti saanud kodus. Ühes nädalas on võimekus kodus vaktsineerida ligikaudu 100 inimest.
Visiit ja vaktsineerimine on kõigile inimestele tasuta ning ennast saab vaktsineerida nii esimese, teise kui ka kolmanda doosiga. Valida saab kolme vaktsiini – Pfizer/BioNTech-i, Moderna või Jansseni – vahel, kuid oma soovi kindla vaktsiini vastu tuleb enne vaktsineerijaga täpsustada. Soovi korral saavad 65+ vanuserühmas inimesed lasta endale teha ka tasuta gripivaktsiini, millest tuleb samuti eelnevalt vaktsineerijale teada anda.
Kui inimene soovib saada informatsiooni vaktsiinide kohta, tuleks eelnevalt konsulteerida oma perearstikeskusega või helistada nõuandeliinile 1220. Inimest nõustatakse ka kodus vahetult enne süsti saamist. Pärast süsti saamist jälgib koduõendusteenuse osutaja 15 minutit inimese terviseseisundit ning veendub, et vaktsineeritu ei tunneks ennast halvasti. Kõik oluline vaktsiine puudutav teave on leitav portaalis www.vaktsineeri.ee
Kodus vaktsineeritute andmed kantakse tervise infosüsteemi reeglina samal päeval kui tehti vaktsiin. Pärast andmete süsteemi kandmist saab vaktsineeritu luua endale tõendi portaalis www.digilugu.ee