Parvlaevaliiklus

24.06.2024

Laevareisijale meelespea Heltermaa-Rohuküla liinil

 • Hiiumaale sõidavad Rohuküla sadamast TS Laevad OÜ parvlaevad Tiiu ja Leiger, mis mahutavad 700 reisijat ja 150 sõidukit.Täpsemalt laevfirma kodulehelt www.praamid.ee.
 • TS Laevade klienditugi vastab iga päev 8:00-20:00 telefonil 618 1310 ja e-kirja teel info@praamid.ee
 • Kõige kiirem on osta pilet e-keskkonnast siit   E-teeninduse kaudu ostetud piletit saab ise mugavalt muuta e-kirja lingi kaudu, mille leiab piletiostu kinnituskirjast. Telefoni teel pileteid muuta ei saa.
 • Autoga reisijale:
  • Tulles sadamasse vähemalt 15 min enne laeva väljumist, kehtib broneering reisile, millele pilet on ostetud, hiljem ei ole koht laeval garanteeritud.
  • Piletit ostes on oluline märkida õige sõiduki registreerimisnumber ja telefoninumber, mis on reisides kaasas - nii saab pileti tuvastada helistades piletil märgitud mobiilinumbrilt tõkkepuul olevale telefoninumbrile.
  • Palume tulla sellele reisile, millele olete pileti ostnud. Kui sisenete autoga sadama-alale ajal, mil mõni eelmine reis on väljumata, siis muutub pilet üldjärjekorra piletiks ja broneering hilisemale reisile kaob.
  • Heltermaa poolt müüakse e-piletitena 60% ja Rohuküla poolt 70% laeva mahutavusest. Ülejäänud kohad müüakse sadama kassas üldjärjekorra piletitena.
  • Autot laevale paigutades piisab, kui eelmise autoga jääb vaheks 30 cm. Vajadusel on mõistlik paluda täpsemaks paigutuseks kaasreisijate abi – optimaalselt parkides mahub laevale rohkem autosid. Parkimise eest vastutab autojuht, mitte laevameeskond.
  • Rohuküla sadamas on kolm parklat, neist üks tasuline. Täpsemalt vt jooniselt. Palume mitte parkida väljaspool parklaid, sest see takistab liiklust.
  • Ülevaate Rohuküla sadama-alast annab otsepilt sadamast  
  • Auto saab jätta ka Haapsalusse ja liikuda sadamasse bussiga – nõudeliin 1A, mille tellimiseks tuleb helistada eelmisel õhtul kl 18ks tel 612 0063, sõidu eest tasumine sularahas või valideerimiskaardiga (mitte pangakaardiga). Samamoodi saab bussi tellida tagasiteel, Rohukülast Haapsallu saamiseks. Buss on valmis sõitma kõikide laevareiside ajaks.
 • Reisija- ja jalgrattapiletit saab osta lisaks kassale ka sadamahoones asuvast piletiautomaadist, tasudes pangakaardiga.
 • Kaugliini bussiga saarele tulles ja saarelt lahkudes sisaldub laevapilet bussipileti hinnas. Sadamakassast bussipileteid ei müüda.
 • Maakonnasiseste bussidega on sõit Hiiumaal kõigile tasuta, bussipeatus on Heltermaa sadamahoone vastas üle ooteala merepoolses küljes. Kui on soov laevalt maakonnaliini bussile istuda, siis on mõistlik bussipeatusesse suunduda esimesel võimalusel. Sõiduplaanid leiab reisiplaneerijast peatus.ee. Täpsem info Hansa Bussiliinide Hiiumaa esindusest, tel 5855 8338

Rohuküla sadama-alal asuvad parklad, piletiostu kohad ja bussipeatus on leitavad sadama-ala skeemilt, mille leiate lehe allosast.

LAEVAÜHENDUS 

Hiiumaa parvlaevaühendus on nii mandri kui ka kena naabri Saaremaa suunal sel aastal reiside arvu mõttes samaväärne kui eelmisel. Piletimüük on mõlemas suunas avatud aasta lõpuni.

HIIUMAA JA MANDRI VAHELINE ÜHENDUS

Heltermaa-Rohuküla parvlaevaliin

Teekond mandrilt meritsi Hiiumaale jõudmiseks algab Läänemaalt, Haapsalust 9 km kaugusel asuvast Rohuküla sadamast. Sealt välljuv parvlaev jõuab pärast ligi 27 kilomeetrist teekonda 1 tunni ja 15 minuti pärast Hiiumaa idakaldale, Heltermaa sadamasse.

Aastaks 2022 ja 2023 tellis riik Heltermaa-Rohuküla liinile 5888 reisi, mis on üle 200 rohkem kui aastaks 2021. Praeguse aasta sõiduplaanis arvestatakse pühadest, koolivaheaegadest ja nõudlusest tuleneva vajadusega ning reise on sellest lähtuvalt olemasoleva mahu sees võrreldes eelmise aastaga veidi ringi tõstetud.

Nii meie Heltermaa-Rohuküla, kui ka saarlaste Virstu-Kuivastu parvlaevaliini teenindab TS Laevad OÜ.

Merelist teekonda saab nautida 2016. aastal valminud spetsiaalselt meie liinile ehitatud 118meetriste parvlaevadega Tiiu ja Leiger. Leping kestab 2026. aasta oktoobrini, riigi kui tellija esindajaks on Transpordiamet. 

Pileteid saab osta ja laevareisiks asjalike näpunäiteid leiab veebilehelt www.praamid.ee. Infot jagab ka iga päev kella 8-20 töötav infoliin, tel 618 1310. 

Laevade liikumist näeb on-lines, sisestades laeva nimetuse. Piletit ostes on laeva nimetus näha väljumise kellaaja juures laeva pildil klikates. 

Rohukülast Haapsalusse ja tagasi saab tellida tasulist nõudeliini bussi 1A. Sõidusoovist tuleb märku anda hiljemalt sõidule eelneva päeva kell 18.00-ks telefonil 612 0063.  Kui tellimise tähtaeg on möödas, tasub samalt numbrilt küsida, kas buss on juba tellitud - siis saab seda siiski kasutada. Ettetellimisel sõidab liin 1A kogu marsruuti, sõltumata tellimuse sihtkohtas. Liini 1A pileti hind on kõigile sõitjatele 2 eurot (sh õpilased ja pensionärid). NB! Sõidu eest saab tasuda saab bussijuhile sularahas või valideerimiskaardiga. Pangakaardiga maksmise võimalust ei ole. Tasuta sõidu õigus on ainult Ühistranspordiseaduses § 34 alusel antud isikutele.  Liin 1A väljub Haapsalu raudteejaama juures asuvast bussipeatusest. Rohukülas toob buss laevale minejad sadamahoone juurde. Sealtsamast leiab bussi laevalt tulija. Laevapileti saab jalakäija ostja sadamahoones asuvast piletiautomaadist (ka jalgrattale), samuti sadamakassast, mis on paarsada meetrit eemal, autode sisenemisala alguses, ja muidugi ka laevafirma kodulehelt www.praamid.ee. 

Avaliku liini teenindamise leping

1. oktoobrist 2016 kuni 30. septembrini 2026 teostavad avalikku liiniveo teenust ühiselt TS Laevad OÜ ja OÜ TS Shipping. Vastav leping: https://www.riigiteataja.ee/akt/112122014007

Laevaliikluse statistika: https://www.transpordiamet.ee/laevaliinid

 

HIIUMAA JA SAAREMAA VAHELINE ÜHENDUS: Sõru-Triigi parvlaevaliin

Merereis Hiiumaal Emmaste otsas asuva Sõru ja Saaremaal Leisi külje all oleva Triigi sadama vahel võtab aega ligikaudu tunni. Liini teenindab riigile kuuluv parvlaev Soela, kuhu mahub 30 sõiduautot ja 200 reisijat. Laeva süvis on täislastis 2,7 m.

Hiiumaa ja Saaremaa vaheline laevaühendus on igapäevane, veomaht ja graafikud samad, mis eelmisel aastal. Mõlemast sadamast, nii Triigist kui ka Sõrult on alates 1. novembrist 2023 aastarignselt kaks väljumist.

Täpsem info ja piletid: www.veeteed.com 

Klienditeenindus E–R 9–17 telefonil 443 1069

1. veebruarist 2021 kehtiva lepingu alusel teenindab Sõru–Triigi laevaliini AS Kihnu Veeteed.

Vastav leping: https://www.riigiteataja.ee/akt/105022021001

Liini teenindamise lepingu, mis on sõlmitud Eesti riigi ja vedaja vahel, leiate lehe allosast.

PILETIHINNAD

Mõlema laevaühenduse üleveohinnad on kehtestatud majandus- ja kommunikatsiooniministri 25.09.2015 määrusega nr 120 "Piletihinnad ja sõidusoodustused avaliku teenindamise lepingu alusel teostataval liiniveol Kuivastu–Virtsu, Rohuküla–Heltermaa ja Sõru–Triigi parvlaevaliinidel

2022. aasta kevadel vastavat määrust muudeti.

Määruse leiate siit: https://www.riigiteataja.ee/akt/108012019002?leiaKehtiv

AJALUGU

Ajalooline meenutus ERR arhiivist aastast 2000 Hiiumaa ja mandri vahelisest parvlaevaühendusest: https://arhiiv.err.ee/video/vaata/rahvamaja-hiiumaa?fbclid=IwAR2vaQ1Ypupt_pKtHoypLPg8651k9Uom9TrnjqQtdP1r2aGKemCDUohv9FM