Jätkusuutlik Hiiumaa: OÜ Hiiuapu
Eelmisel aastal loodud OÜle Hiiuapu omistati novembris Hiiumaa Roheline Märk. Hiiuapu valikus on kuus erinevat toodet – hapukurgid, marineeitud kurgid, kurgisalat ja kuivatatud till ning petersell. Ideest esimeste kurkide purki jõudmiseni kulus ettevõtte loojatel Anni ja Mait Palulusel pisut vähem kui aasta.
Kui Anni ja Mait oma Viilupi külas asuva kodu ostsid, oli seal eelmistest omanikest kaks suurt lagunenud kasvuhoonet. "Paljud uurisid meilt, et millal me selle koleda luukere laiali lammutame. Mul ei olnud seda mõtet, arvasin koguaeg, et need võiks hoopis korda teha," rääkis Anni. Ta hakkas uurima, kuidas oma idee teoks teha. Läbi Hiidlaste Koostöökogu ja Hiiumaa arenduskeskuse jõudis ta Maaelu Edendamise Sihtasutusse ja kirjutas lõpuks PRIAsse noortaluniku toetamise projekti, mis aasta tagasi ka toetust sai. Selle abil sai korda üks kasvuhoone kahest.
Just kurke otsustasid Anni ja Mait kasvatama hakata seetõttu, et Annile maitseb hapukurk. "Mulle maitsevad mu enda valmistatud hapukurgid ja kui ma nende purki panemisega hakkama saan, siis miks mitte seda ka teistele pakkuda," leidis ta. Retsepti au ta siiski päris endale ei võta, seal on ka vanaemade, ema ja teiste näpunäiteid. "Igaltpoolt kokku korjatud nõuandeid, kuidas kurk jääb täpselt nii nagu peab," ütles Anni.
Oma kurkide eeliseks peab Anni seda, et ta hapendab need suhkruvabalt.
Hetkel valmib kogu Hiiuapu toodang Anni ja Maidu koduköögis. "Panen kurgid oma köögis 28 liitristesse purkidesse, lasen neil hapneda ja seejärel kaalun õiged kogused väikestesse purkidesse," kirjeldas Anni. Kurkide valmimise tippajal oli tal köögis korraga hapnemas kuus 28liitrist purki.
Kõiki valminud kurke Anni purki ei pane vaid müüb neid ka värskelt: "Möödunud hooajal valmis päevas 50-60 kilo kurke ja neid kõiki purki panna ma üksi poleks jõudnud." Ta lisas, et tegelikult oli 50-60 kilo kurke päevas vähe, sest teadmisi kurgikasvatusest jäi neil siiski veel puudu.
Märtsis seemned mulda
Anni ja Mait kasvatavad oma kurke katmikalal turbamattidel. Kuidas see protsess välja näeb, nägid nad esimest korda aga alles eelmisel sügisel. Anni sõnul oli kogu see protsess põnev: "Meetrisele turbamatile läheb kolm kurgipotti. Huvitav oli näha, kuidas sel viisil kasvavad päriselt maitsvad ja mahlased kurgid."
Anni ja Maidu 200ruutmeetrises kasvuhoones kasvas möödunud suvel 306 kurgitaime.
Eelmisel hooajal jõudsid esimesed kurgid uuest kasvuhoonest müüki juulis. Anni sõnul panevad nad sel aastal seemned mulda juba märtsis ning esimesed kurgid peaksid valmima maikuus. "Tegelikult võiksime jaanuaris seemne mulda panna, aga praeguste energiahindade juures ei tasuks see ilmselt ära," tõdes Anni. Nende kasvuhoonesse peaks peagi jõudma pelletiküttega ahi, mis kuivatab ja kütab kasvuhoonet.
Kurgisordid, mida oma kasvuhoones kasvatama hakata, olid Annil juba alustades teada - täpselt samad, mida ta varasematel aastatel oma tarbeks koduaias kasvatas: "Olen neid sorte aastaid kasvatanud ja tean, et nad jäävad krõpsud ning kannatavad nii hapendamist kui marineerimist."
Lisaks kurkidele kasvatab Anni oma koduaias kõik vajaliku kurkide marineerimiseks ja hapendamiseks. Mõned nädalad tagasi pani ta maha juba küüslaugu, lisaks kasvab tema aias till, sibul, petersell ning mustsõstrad.
Omatoodang hinnas
Anni teadis rääkida, et eelmised majaomanikud olevat kunagi kasvuhoonetes kasvatanud sibulaid, lilli ja pikki kurke. Ta arvab, et toona ei hinnatud kohalikku toodangut ja peeti seda kalliks. Eelistati hoopis märksa soodsamaid välismaa köögivilju . Möödunud suvi näitas aga vastupidist - kõik Anni ja Maidu kasvatatud värske kurk läks kaubaks. Samas tõdes ta, et paljud hiidlased kasvatavad ka ise koduaias kurke ja nende värske kurgi müük vähenes, kui koduaia kurgid valmima hakkasid. "Sellegipoolest ei saa ma kurta," ütles Anni.
Anni ja Maidu Hiiuapu kurke, tilli ja peterselli saab aastaringselt osta Coop Suuremõisa, Käina ja Kärdla kauplustest.
Sel suvel tegid Anni ja Mait korda ühe kasvuhoone ja kasvatasid selles kurke. Tegelikult on neil veel teinegi täpselt sama suur kasvuhoone. Anni unistus on ka see korda teha, aga mida seal kasvatama hakata, ta veel otsustanud ei ole. Lisaks soovib Anni, et ühel päeval oleks tal kasvuhoonete juures ka oma väike tootmisköök.
„Jätkusuutlik Hiiumaa" on artiklite sari, kus tutvustame UNESCO programmialal „Inimene ja biosfäär" toimetavaid Hiiumaa ettevõtteid, kes majandavad saare hoitud elukeskkonnas loodusega kooskõlas.