Pakendijäätmeid saab tasuta viia jäätmejaama
Sel suvel ei saa pakendijäätmeid ära anda Heltermaa-Kärdla-Luidja maanteel Malvaste teeristis asunud pakendipunktis – tänavu seal pakendimaja ei ole. Lähimad pakendipunktid asuvad Kõrgessaare alevikus, Kõrgessaare vallamaja vastas Lauka teeristis ja Kärdla linnas.
Hiiumaal on pakendijäätmete kogumise lepingupartneriteks kolm organisatsiooni: MTÜ Eesti Taaskasutusorganisatsioon, OÜ Tootjavastutusorganisatsioon ja OÜ Eesti Pakendiringlus, kellega suhtleb omavalitsuse esindajana alates juunikuust OÜ Hiiumaa Prügila juht Martin Kagadze.
Taaskasutusorganisatsioonid on valmis mahuteid tihedamini tühjendama, kui peetakse kinni tingimusest, et nendes konteinerites on tõesti pakend, ütles Hiiumaa valla keskkonnaspetsialist Raina Smill. Ta märkis, et pakendi tasuta äraandmise juures on inimestel kohustus käituda vastavalt kokku lepitud reeglitele.
„Pakendiringlus ja pakendi tasuta äraandmise võimalus on loodud eeskätt kohalikule Hiiumaa elanikule. Loomulikult on hea meel, kui saart külastav turist seda võimalust kasutab," ütles Smill. Ta lisas samas, et turiste teenindavad majutusasutused peavad ise hea seisma selle eest, et olmeprügi ja pakend saaksid sorteeritud ja sihtotstarbeliselt käideldud. Saarel loodust nautivate turistide jaoks on RMK puhkealadel prügikastid, kuhu kõik ebavajalik jätta.
Loe lisa: vald.hiiumaa.ee/jaatmemajandus
Miks sorteerida prügi?
Mida arenenum on ühiskond, seda rohkem toodetakse prügi. Seetõttu kasvab tekitatava prügi hulk aastatega, erandiks pole siin ka Eesti ega Hiiumaa. Et seda protsessi pidurdada, on hädavajalik jäätmete sorteerimine ja taaskasutamine. Enamikku tekkivatest jäätmetest saab kodus sorteerida. Mida rohkem prügi sorteerida ja vanu esemeid taaskasutusse saata, seda vähem jäätmeid jääb konteinerisse ja vähem tuleb jäätmeveo eest maksta. Seega kokkuvõttes tuleb prügi sorteerimine tarbijale odavam. Kodumajapidamises tekkivatest jäätmetest suurema osa moodustavad pakendid NB! Pannes pakendid prügikasti, maksad topelt, sest pakendi käitlemise hind on tootele juba lisatud!
Millised pakendid sobivad segapakendikonteinerisse?
Plastpakendid: plastist joogipudelid ja -kanistrid, puhtad jogurtitopsid ja võikarbid, puhtad õli-, ketšupi- ja majoneesipurgid, puhtad kosmeetika ja hooldustoodete pakendid (nt šampoonipudelid), puhtad plastkarbid (nt salatikarbid), puhtad ja tühjad kilekotid ning muud plastkotid (nt suured suhkrukotid) ning muud puhtad plastpakendid.
Klaaspakendid: värvitust ja värvilisest klaasist pudelid ja purgid (sh puhtad siirupi- ja õlipudelid) ning muud puhtad klaaspakendid.
Metallpakendid: alumiiniumist ja muust metallist joogipurgid, toidu- ja joogipakendite metallkaaned ning metallkorgid, puhtad konservikarbid ja muud puhtad metallpakendid.
Paber- ja kartongpakendid: pappkastid ja -karbid, jõupaber ja paberkotid, puhtad paberpakendid.
Joogikartong: tühjad ja puhtad tetrapakendid (nt piima-, jogurti- ja mahlapakendid) ning muud tühjad ja puhtad tetrapakendid. Suuremahulised pakendid (mahlapakid jm) tuleb enne konteinerisse asetamist kokku suruda
Millised pakendid ei sobi segapakendikonteinerisse?
Plastist mänguasjad, kummist tooted, ohtlike ainete pakendid ja kasutatud mähkmed. Akna- ja lehtklaas, valgustuspirnid ja päevavalguslambid, peegelklaas, klaasist ja keraamikast nõud ja potid. Ohtlike ainete metallpakendid (nt liimi, värvi- ja lahustitepakendid) ning aerosoolpakendid (nt õhuvärskendaja, juukselaki või vahukoore pakendid). Määrdunud ning vettinud paber ja papp, kasutatud pappnõud ja -topsid, foolium ja koopiapaber, ehituspaber, ajalehed ja ajakirjad, kataloogid ja reklaammaterjalid, puhas ning kasutatud kirja- ja joonistuspaber ning raamat. Samuti ei ole pakend vanad riided, padjad, tekid, ehitus-, ning lammutuspraht, kraanikauss ja vana külmik.
Kui puhas on puhas pakend?
Pakendijäätmeid ei ole vaja piinliku põhjalikkusega pesta, piisab loputamisest. Oluline on, et pakend oleks toiduainetest vaba ja kui see peaks kuu aega pakendikogumispunktis tühjenduskorda ootama, ei tohiks see haisu levitama hakata. Kui mõnda pakendit on keeruline toiduainetest puhastada (nt piima või koore kilepakendit või jogurti kartongpakendit), siis ei ole sellise määrdunud pakendi koht pakendijäätmete konteiner. See on segaolmeprügi ja selle koht on sinu prügikastis.
Pakendikonteinerisse on lubatud tuua ainult pakend, mis ei sisalda toodet! Jäätmete asetamine pakendikonteineri kõrvale on keelatud!
Prügiveo reeglid
Igal ühistul ja üksikul majapidamisel on kohustus sõlmida jäätmevedajaga, kelleks on Hiiumaal AS Eesti Keskkonnateenused, jäätmeveoteenuse osutamise leping. Prügikonteinereid tuleb tühjendada sellise sagedusega, et oleks välditud konteinerite ületäitumine ning haisu ja kahjurite teke. Paneme siinkohal püsielanikele ja suvekodu omanikele südamele, et neil on kohustus oma jäätmete käitlemiseks sõlmida teenusepakkujaga leping jäätmete äraveoks oma kinnistult. Pakendikogumist Hiiumaal teostavad kolm organisatsiooni: OÜ Eesti Pakendiringlus, MTÜ Eesti Taaskasutusorganisatsioon ja Tootjavastutusorganisatsioon OÜ. Pakendeid saab ära anda tasuta.
On kurb vaadata, kui kodanikud viivad oma olmeprügi pakendikonteinerisse ja vahel ei vaevu isegi kotti sinna asetama, vaid see jääb lihtsalt konteineri kõrvale vedelama. Põhjus, miks pakendikonteinerid tihti on ületäitunud, on meie endi lugupidamatus teiste vastu ning püüe raha kokku hoida sealt, kus tegelikult pole see teiste kodanike suhtes aus. Kahjuks tuleb tõdeda, et prügi õigesse kohta toimetamise eest tuleb maksta, kuid see arusaam pole kõigi meie saare inimesteni veel jõudnud. Kui pakendikonteineri sisu ei vasta sihtotstarbele, siis taaskasutusorganisatsioonid ei maksa nende tühjendamise eest ja vastav arve esitatakse vallavalitsusele.
Hea kodanik, oleme hoolivamad kaaskondsete suhtes, ainult koos suudame hoida puhta oma kodusaare!