Politsei soovib turvalist aastavahetust!

Aastavahetuse eel kirjutab piirkonnapolitseinik Mihkel Karjamaa, kellel on õigus soetada ja kuidas õigesti kasutada pürotehnilisi tooteid: 

Igal aastal on see teemavaldkond politseile palju peavalu valmistanud ja tavaks on saanud, et jagame neid meeldetuletusi aastast aastasse.

Avalikus kohas on keelatud kasutada pürotehnilisi tooteid, millega kaasnev heli- või valgusefekt oleks teist isikut oluliselt häiriv. Nii avalikus kohas kui avalikuks kohaks mitteolevas kohas ei või kasutada pürotehnilisi tooteid, millega kaasneb kestev või korduv teist isikut häiriv müra- või valgusefekt, ajavahemikul kella 22st kuni 6ni, puhkepäevale eelneval ööl südaööst kuni hommikul kella 7ni. Sätestatud keeld ei laiene ööle vastu 1. jaanuari, 25. veebruari ja 24. juunit või kui kohalik omavalitsus on andnud ilutulestiku korraldamise loa. Küll on viisakas anda oma naabritele toimuvast ilutulestikust teada, et neljajalgsed pereliikmed või muud lemmikud üksi ei peaks kodus paanikas olema.

Kõikvõimalikud viled, praginad ja raketid tekitavad enamiku inimeste hulgas suurt huvi. Vastavate müügilettide juures kaubanduses ei näi müügiperioodil klientidest puudust tulevat.

Alla 14aastasele isikule on keelatud pürotehnilist toodet müüa. Müügikeeld ei laiene üksnes I klassi pürotehnilisele tootele, so väga madala ohutasemega ja minimaalse müratasemega ilutulestiku tooted, mis on ette nähtud kasutamiseks piiratud alal, kaasa arvatud elamute siseruumides kasutatavad ilutulestikud. Vastavat teavet saab kasutusjuhendist, kus see on eraldi välja toodud väikseima vanusepiiranguna või toote müüjalt.

Alla 18aastasele isikule on II klassi pürotehnilise toote (madala ohutasemega ja madala müratasemega ilutulestiku tooted, mis on ette nähtud kasutamiseks väljas piiratud alal) müümine keelatud.

III klassi pürotehnilist toodet (keskmise ohutasemega ilutulestiku tooted, mis on ette nähtud kasutamiseks väljas suurel avatud alal ja mille müratase ei kahjusta inimeste tervist) võib müüa vähemalt 21aastasele isikule isikut tõendava dokumendi esitamisel. Müüja peab toote müügi registreerima vastavasse raamatusse, kuhu kantakse ostetud toote nimetus ja kogus ning ostja nimi, isikukood ja elukoht. Ostjalt võetakse allkiri selle kohta, et pürotehnilist toodet kasutatakse üksnes kasutusjuhendis ettenähtud viisil ja otstarbel ning kooskõlas lõhkematerjaliseadusega.

Pürotehniliste toodete müümisel peab müüja rangelt kinni pidama toote kasutusloale märgitud vanusepiirangust ja müügiajast. Muidugi on sellega teatud raskusi, kuna sageli leidub keegi hea vanem sõber, kes vajaliku kauba välja ostab. Sellest patust ei ole kahjuks puhtad ka mõningad vastutustundetud lapsevanemad. See tekitab muret, kuna pürotehnika oskamatu kasutamise tulemusel võib juhtuda õnnetusi, mis võivad jätta endast jälje kogu eluks. Kas keegi soovib elada teadmisega, et minu kaasabil on sõbra, tuttava tervis kahjustatud pikaks ajaks või koguni elu lõpuni?

Head lapsevanemad ja vanemad sõbrad-tuttavad, mõelge võimalikele tagajärgedele enne, kui teete nn „heateo" ja ostate noorematele kasutamiseks pürotehnilisi tooteid, suutmata tagada nende ajakohast ja eesmärgipärast kasutamist.

Veel üks tähelepanek politseitöö valdkonnast. Pühadega kaasneva vaba ajaga käib tavapäraselt kaasas pidutsemine, söömine ja, mis salata, alkoholi tarbimine. Tehke seda koos olles mõõdukalt, ohustamata enda tervist ja käitudes oma lähedastega väärikalt.

Turvalisi pühi ja meeleolukat aastavahetust!

Mihkel Karjamaa
piirkonnapolitseinik
Kärdla politseijaoskond