Transpordiameti Kärdla teenindusbüroo on avatud kolmapäeviti

Alates 1. septembrist on Transpordiameti Kärdla teenindusbüroo avatud kolmapäeviti ning seal saab teha kõiki toiminguid, aega saab ette broneerida Transpordiameti kodulehel.  

Teooriaeksami sooritamiseks ja sõiduki registreerimiseelse kontrolli toimingu tegemiseks tuleb eelnevalt aeg broneerida. Sõiduki- ja juhtimisõiguse toimingute tegemiseks saab klient aja eelnevalt broneerida, aga neid toiminguid saab teha ka üldjärjekorra alusel. Eelbroneeringuid saab teha Transpordiameti kodulehel https://broneering.transpordiamet.ee/.  

Paljusid tegevusi saab aga teha kohale tulemata Transpordiameti e-teeninduse keskkonnas https://eteenindus.mnt.ee/main.jsf. Täna teostavadki kliendid 84% kõikidest toimingutest mugavalt just e-teeninduses.  

Transpordiameti e-teeninduses saavad kliendid vaadata enda juhtimisõigust tõendavate dokumentide andmeid, taotleda dokumente (juhiluba, juhendaja tunnistust, digitaalse sõidumeeriku juhikaarti, väikelaeva- ja jetijuhi tunnistust), registreerida eksamitele.  

Kui soovid esmast juhiluba ja juhtimisõigust taotleda või juhiluba vahetada, siis saab seda ka mugavalt teha e-teeninduses. Vajalik on kehtiv tervisetõend ning  tasuda tuleb riigilõiv juhiloa vahetamise eest, mis on e-teeninduses taotlemisel  taas soodsam – 20 eurot. Teenidusbüroos tuleb juhiloa tellimisel tasuda riigilõiv 26 eurot.  Kui tervisetõend ei kehti, siis tuleb e-tervisetõendi saamiseks pöörduda perearsti poole.   

E-teeninduses tellitud juhiloa saab kiiremini kätte, kui tellida see postiga. Juhiloa posti teel tellimise eest lisatasu maksma ei pea. Postiga tellimisel saadetakse juhiluba soovitud aadressile lihtkirjaga ning see on muutunud üha populaarsemaks.  Statistika näitab, et kõikidest juhilubadest üle 80% tellitakse postiga koju.  

Kõige uuema teenusena e-teeninduses saavad ka ohtlike veoste (ADR) teostajad registreerida ennast eksamitele. Hetkel ei saa e-teeninduses veel näiteks mopeedi ja traktori eksamitele registreerida, kuid lahendus on ka neile: meile saab e-kirjaga saata digitaalselt allkirjastatud taotluse või esitada soovi e-teeninduse postkasti kaudu eksamiaja broneerimiseks.  

Lisaks saavad kliendid e-teeninduses vaadata maismaasõidukite andmeid, vormistada sõiduki ostu-müüki, kustutada sõidukit ajutiselt registrist, muuta kasutajaid, teatada sõiduki võõrandamisest, tellida registreerimistunnistust ja -märki. Viimati lisandusid e-teenindusse väikelaevade ja jettide andmed ning  võimalus vormistada omanikuvahetust ning kustutada ka neid registrist.  

Kõige enam kasutatav teenus e-teeninduses on sõiduki omanikuvahetus. Kui müüja algatab ostu-müügi tehingu, siis ostjal on viis päeva aega see sõiduk e-teeninduses oma nimele vormistada. E-teeninduses ei pea klient ootama järjekorras, seal saab omanikuvahetust vormistada kiiremini ja mugavamalt, e-teenindust kasutades on riigilõivud 20% soodsamad. Kui teenindusbüroos maksab sõiduauto ümbervormistamine 61 eurot, siis e-teeninduses vaid 48 eurot. Riigilõivu saab tasuda nii sõiduki vana kui ka uus omanik, vastavalt omavahelisele kokkuleppele.  

Lisaks omanikuvahetusele saab e-teeninduses lisada ja muuta sõidukite kasutajaid, registreerimistunnistuse saab tellida postiga koju või tööle. Uus registreerimistunnistus saabub soovitud postkasti kümne tööpäeva jooksul. Sõidukiga saab liigelda juba siis, kui registreerimistunnistus on alles trükis. Eestis ei pea sõites sõiduki omanikul ega kasutajatel registreerimistunnistust füüsiliselt kaasas olema.  

Transpordiameti infotelefoni töötajad on E-R kella 9-17 valmis juhendama kliente e-teeninduses  ning läbi e-teeninduse on Transpordiameti teenused klientidele kättesaadavad 24/7.