Turvaline koolitee

Piirkonnapolitseinik Helle-Triin Nisumaa kirjutab kooli alguse puhul, mida meeles hoida, et ees ootaks turvaline koolitee: 

Septembrikuu piilub juba nurga tagant ja lastel tuleb kohe-kohe taas ette võtta koolitee. Osale neist on see esmakordne kogemus ja uutmoodi eluetapi algus. Nende suhtes tuleb olla tähelepanelik nii kaasõpilastel, õpetajatel, lapsevanematel, õdedel-vendadel kui ka teistel täiskasvanutel. Paljud lapsed on mõtetega veel suves ning ei pane tähele liikluses valitsevaid ohte. 

Jalakäija on liikluses kõige haavatavam osapool. Teel liikudes peab võimalusel kasutama kõnniteed või kergliiklusteed, maanteel peab kõndima vasakus tee servas, et vastutulevad sõidukid oleksid näha. Pimedal ajal peab jalakäija kasutama helkurit või muud valgusallikat. Abi on ka sellest, kui kantakse heledamaid riideid, sest need paistavad pimedas paremini välja. 

Mõned Hiiumaa koolid asuvad sellistes kohtades, kus autod sõidavad praamile või tulevad praamilt. Võib juhtuda, et mõni hooletu juht sõidab seal lubatust kiiremini. Kuigi kiirustamisele ei ole õigustust ja politsei annab endast parima, et liiklust rahustada, on oluline ka igaühe tähelepanelikkus ning ettevaatus. Lapsed, kes kooliteel ületavad suurt maanteed, peavad olema eriti tähelepanelikud ning enne teele astumist, isegi ülekäigurajal, tuleb veenduda, et autot ei tule kummaltki poolt.  

Kui auto läheneb ja tundub jalakäijale teed pakkuvat, veenduge, et sõiduk on teeületajat märganud. Enne teele astumist peab ka kindlaks tegema, et teisest sõidusuunast pole autot lähenemas või et seegi peatub. Ettevaatust ei ole kunagi liiga palju. 

Suur vastutus on lapsevanematel. Lapsega, kes läheb kooli jalgsi, tuleks koolitee eelnevalt korduvalt läbi käia. Samuti tuleks lapsevanemal proovida teekonda jälgida lapse kõrguselt, et tähelepanu saaks kõik ohtlikud kohad.  

Autodega lapsi kooli sõidutavatele lapsevanematele tuletan meelde, et turvavöö peab kinnitatud saama juba autosse istumisel. Paljudele autojuhtidele ja autos reisijatele on turvavöö kinnitamine õnneks kujunenud tavapäraseks harjumuseks. Oma käitumisega tuleb lapsele olla eeskujuks ja vajadusel selgitada talle turvavöö kinnitamise vajadust. Ka väga lühikese sõidu puhul võib juhtuda õnnetus ning sel juhul on võib turvavööst saada teie ja teie lapse elupäästja. 

Kui eespool kirjeldatu kogu perega üle lugeda ja neil teemadel lastega rääkida, siis on õnnetustesse sattumise tõenäosus väiksem ja kujunevad loodetavasti ka õiged käitumisharjumused. 

Soovin kõigile turvalist kooliteed ja ilusat kooliaasta algust! 

Helle-Triin Nisumaa 
piirkonnapolitseinik