Jäätmemajandusega seotud uudised:
Peagi algab uus korraldatud jäätmeveo periood
Hiiumaa Vallavalitsus ja Eesti Keskkonnateenused AS allkirjastasid korraldatud jäätmeveo teenuste hankelepingu perioodiks 2025-2029.
Hiiumaa vallas algab uus korraldatud jäätmeveo periood 01.01.2025.a.
Jäätmevedaja edastab novembrikuu jooksul kõikidele jäätmevaldajatele e-posti või posti teel info jäätmeveo uutest tingimustest ja võimalustest. Täiendavat infot jäätmeveo korralduse ja tingimuste, samuti jäätmete liigiti kogumise reeglite osas avaldatakse lisaks valla kodulehel ja valla lehes.
Jäätmeveo hankega ja veoteenustega on hõlmatud ka Hiiumaa jäätmejaama opereerimine. Korraldatud jäätmeveo ja jäätmejaama teenused moodustavad ühe terviku - osasid jäätmeid saab ja peab tekkekohal jäätmevedajale üle andma, osad jäätmed peab aga viima jäätmejaama. Sel põhjusel on korraldatud jäätmeveoga liidetud ka jäätmejaama töö korraldamine ning jäätmejaama võimekuse tõstmiseks investeeringute teostamine.
Mida saab tekkekohal vedajale üle anda:
Uue perioodi jäätmeveo teenused on suunatud jäätmete tekkekohal liigiti kogumise edendamisele, mis aitab suunata jäätmeid uuesti materjalina ringlusesse ja mis peamine, vähendada segaolmejäätmete tekkemahtu.
Korraldatud jäätmeveoga on edaspidi hõlmatud 8 jäätmeliiki: biolagunevad köögi- ja sööklajäätmed ehk toidujäätmed, biolagunevad aia- ja haljastujäätmed, segapakend, klaaspakend, paberi- ja kartongijäätmed, suurjäätmed, segaolmejäätmed ning rõiva- ja tekstiilijäätmed. Kõiki neid jäätmeid tuleb tekkekohal liigiti koguda, kuid erisused kehtivad nende üleandmise tingimustes jäätmevedajale. Detailsed juhendid jäätmete liigiti kogumise reeglite ja võimaluste osas avaldatakse valla kodulehel.
Köögi- ja sööklajäätmete ehk toidujäätmete liigiti kogumise mahu ja kvaliteedi tõstmine on riiklik prioriteet, sest väga suur hulk toidujäätmeid pannakse täna segaolmejäätmete mahutisse ja need jäätmed ei jõua enam materjalina ringlusesse. Toidujäätmete liigiti kogumine on kohustuslik kõikidele jäätmevaldajatele (elanikud, ettevõtted, asutused). Erisused toidujäätmete üleandmise võimaluse osas:
-
ettevõtted ja asutused, kus ei teki toidujäätmeid, puudub jäätmete üleandmise kohustus.
-
kui jäätmevaldaja soovib toidujäätmed enda kinnistul kompostida, siis on see võimalus olemas. Jäätmete kompostija ei pea toidujäätmeid jäätmevedajale üle andma.
OLULINE! Jäätmevaldajad, kes soovivad asuda kompostima, peavad vallale esitama sellekohase kinnituse. Jäätmevaldaja, kes ei ole kinnitust esitanud 2024. aasta lõpuks, liidetakse automaatselt köögi- ja sööklajäätmete äraveo teenusega.
Jäätmete kompostimine on eelistatud tegevus, see aitab vähendada jäätmeveokite liiklemist meie teedel ja võimaldab valmistada endale head kompostmulda. Kompostimiseks peab kasutama kompostrit, hajaasustuses on lubatud kasutada ka aunkompostimist.
Paber- ja kartongijäätmete üleandmine jäätmevedajale on võimalik kortermajal, asutusel ja ettevõttel. Jäätmevaldajad, kes ei anna paberi- ja kartongijäätmeid tekkekohal üle jäätmevedajale, annavad jäätmed üle avalikesse kogumispunktidesse ja jäätmejaama. Jäätmete üleandmine on tasuta. Avalike mahutite paiknemise info avaldatakse valla kodulehel.
Segapakendite üleandmine jäätmevedajale on võimalik kõikidel jäätmevaldajatel. Segapakendeid saab jäätmevedajale üle anda nii kogumismahutiga kui eramajade osas ka kogumiskotiga. Kogumiskott antakse vedaja poolt tasuta. Segapakendi igapäevane tekkemaht on suur ja seetõttu tasub neid eraldi koguda, et vähendada segaolmejäätmete tekkemahtu.
Klaaspakendite üleandmine jäätmevedajale on võimalik kortermajal, asutusel ja ettevõttel. Jäätmevaldajad, kes ei anna klaaspakendit tekkekohal üle, peavad viima klaaspakendid avalikesse kogumispunktidesse ja jäätmejaama. Avalike mahutite paiknemise info avaldatakse valla kodulehel.
Biolagunevaid aia- ja haljastujäätmeid saavad jäätmevedajale üle anda kõike jäätmevaldajad tiheasutusalal ning kortermajad, asutused ja ettevõtted, kellel puudub võimalus kohtkompostida hajaasustusalal. Tegemist on vabatahtlikult tellitava teenusega. Kui jäätmeid jäätmevedajale üle ei anta, tuleb need ise viia jäätmejaama või oma kinnistul kompostida.
Jäätmete vedu toimub kogumisringidena perioodil 1. aprill kuni 30. november üks kord kuus. Jäätmete veo tellimisel peab jäätmevaldaja andma jäätmevedajale teada äraantavate jäätmete ligikaudse koguse. Jäätmed tuleb üle anda läbipaistva kotiga.
Suurjäätmeid saavad jäätmevedajale üle anda kõik jäätmevaldajad, tegemist on vabatahtliku teenusega ning kogumine toimub kogumisringina kord kvartalis. Kes jäätmevedajale suurjäätmeid üle anda ei soovi, peab jäätmed viima kas jäätmejaama või muusse kogumiskohta.
Rõiva- ja tekstiilijäätmeid (kasutuskõlbmatuid) saab jäätmevedajale üle anda kogumisringide raames ja tegemist on vabatahtliku teenusega. Jäätmete üleandmise soov tuleb jäätmevedaja juures registreerida ja kogumispäeval viib jäätmevedaja jäätmed ära. Kogumisringe tehakse üks kord kvartalis. Kes jäätmevedajale jäätmeid üle anda ei soovi, peab jäätmed viima kas jäätmejaama või muusse kogumiskohta.
Segaolmejäätmed on liigiti kogumisest ülejäävad jäätmed, mida peavad jäätmevedajale üle andma kõik jäätmevaldajad sõltumata oma asukohast. Jäätmete üleandmine toimub kogumismahutiga, erandjuhtudel on eramajade osas võimalik kasutada ka kogumiskotti.
Segaolmejäätmete tekkemaht hakkab igal jäätmevaldajal tänu muude jäätmete liigiti kogumisele vähenema, mis omakorda võimaldab rahalist säästu: kasutusele saab võtta väiksema ja odavama tühjendushinnaga mahuti ja kasutada ka harvemat tühjendussagedust.
Kogumismahutite rentimisest ja ostmisest
Jäätmevedajalt saab sobiva mahuti osta või rentida, kuid see ei ole kohustuslik ning jäätmete kogumiseks võib edasi kasutada enda olemasolevaid nõuetele vastavaid mahuteid. Samuti võib kasutada muudelt ettevõtetelt renditavaid mahuteid või osta sobiv mahuti poest.
Soovitame tõsiselt hinnata, millise suurusega mahuti vastab teie jäätmetekke vajadustele. Vastavaid nõuandeid annab ka jäätmevedaja.
Jäätmeid tekib vähe – kasutage ühismahutit!
Kui jäätmevaldajal on soov võimalikult palju liigiti kogutud jäätmeid jäätmevedajale üle anda, kuid pole sobivat ruumi, kuhu need mahutid paigutada või on soov vähendada mahutite ostu/rendikulu, on võimalik teha koostööd oma naabritega ja võtta kasutusele ühismahuti. Ühismahuti kasutajate arv ei ole piiratud ja seda võib kasutada kõikide jäätmeliikide osas, mida saab mahutiga üle anda. Ka lähestikku asetsevad korteriühistud saavad ühismahutit kasutada. Ühismahuti kasutamiseks tuleb esitada kasutajate vastav kokkulepe vallavalitsusele.
Vabastuse taotlemine jäätmeveost
Jäätmevaldajal on õigus esitada vallavalitsusele kirjalik taotlus korraldatud jäätmeveoga tähtajaliselt mitteliitunuks lugemiseks, kui kinnistul ei elata või kinnistut ei kasutata. Näiteks juhul, kui jäätmevaldaja viibib oma kinnistul vaid suveperioodil, on võimalik vabastust taotleda sügis- ja talveperioodiks. Taotlusvorm on leitav valla kodulehelt.
LISA: