Jäätmete liigiti kogumine

Vastavalt jäätmeseadusele on 1. jaanuarist 2008 keelatud sortimata jäätmete ladestamine kõikidesse prügilatesse. Eesti on võtnud endale eesmärgiks, et alates aastast 2020 tuleb ringlusse võtta vähemalt 50% kodumajapidamisest pärinevatest paberi-, metalli-, plasti- ja klaasijäätmetest ning ka muudest liigiti kogutud jäätmetest, mis pärinevad kodumajapidamisest või mõnest muust allikast. 

Jäätmete sorteerimine vähendab segaolmejäätmete (prügi) hulka. Segaolmejäätmeteks nimetame seda osa jäätmetest, mida ei saa taaskasutada. Mida rohkem me võtame prügi hulgast välja taaskasutuseks sobilikke jäätmeid, seda vähem peame me maksma, sest taaskasutuseks sobilike jäätmete ära veo hind on oluliselt soodsam mitte sobilike jäätmete omast.


Pakendijäätmed

Biojäätmed

Segaolmejäätmed

Elektroonikajäätmed

Akud ja patareid

Rõivad ja tekstiil

Klaasijäätmed

Suurjäätmed

Ohtlikud jäätmed

Vanarehvid

Romusõidukid

Ehitus- ja lammutusjäätmed

 

Pakendijäätmed

Pakend on mis tahes materjalist valmistatud toode, mida kasutatakse kauba mahutamiseks ja kaitsmiseks. Pakendite tagastamine avaliku pakendipunkti on tasuta. Pakendite ära viskamisel koos olmejäätmetega tuleb maksta prügi äraveo ja ladestamise eest ning sellist pakendit ei saa enam taaskasutada. Paljude joogipakendite eest tasume juba ostmisel tagatisraha ehk pandi ning selle saab tagasi, kui viime pudelid või purgid kauplusse. Pakend on näiteks klaaspudel, metallpurk, konservikarbid, plastkarp, papist karp, kilekott, klaaspurgi kaaned jms.

  • Kogume Hiiumaal klaasi muust pakendist eraldi ja ei pane seda segapakendiga kokku!
  • Papp- ja paberpakendi saab eraldi konteinerisse panna kõigis avalikes pakendipunktides!
Palun pea meeles: Pakendikonteineritesse sobivad ainult tootest tühjad pakendid. Viska pakend konteinerisse läbipaistva kotiga või vala pakend kotist konteinerisse ning viska kott tühjana samasse konteinerisse – sedasi toimides mahub pakendijäätmeid konteinerisse kõige rohkem ja sorteerimisjaamas on kohe näha, millega tegu. 

Biojäätmed

Biolagunevad jäätmed on biolagunevad köögi- ja sööklajäätmed ning biolagunevad aia- ja haljastusjäätmed. Väga oluline on, et olmejäätmetest sorteeritakse välja biojäätmed. Biojäätmetega segunenud olmejäätmed rikuvad ära ka sellised jäätmed, mida muidu saaks ringlusesse suunata.

Hiiumaa - hakkame kompostima! 

 

Segaolmejäätmed 

Kõik majapidamises tekkinud jäätmed, mis muude jäätmeliikide hulka ei sobi, sobivad segaolmejäätmete konteinerisse ja antakse üle jäätmevedajale.  

 

Elektroonikajäätmed

Elektroonikajäätmed ehk elektroonikaromud on kõik aku ja/või patareitoitel või elektrijuhtmega töötav seade, näiteks: 

  • kodumasinad;
  • monitorid, arvutid, telerid, raadiod jne; 
  • elektroonilised tööriistad; 
  • elektroonilised mänguasjad;
  • nutiseadmed;
  • erinevad lambid.

 

Akud ja patareid

Akud ja patareid sisaldavad ohtlikke materjale ja aineid ning need tuleb muudest jäätmetest eraldi koguda. Patareisid ja akusid saab aastaringselt tasuta ära anda Hiiumaa ohtlike jäätmete kogumispunktides ning kasutatud patareisid saab ära anda kauplustes patareisid/akusid müüvad.

 

Rõivad ja tekstiil

Võimalus panustada tekstiilijäätmete taaskasutuss ja anna veelkorralikud riide üle korraödatud jäätmeveo raames toimuvatel kogumisringidel. Jäätmete üleandmise soov tuleb jäätmevedaja juures registreerida ja kogumispäeval viib jäätmevedaja jäätmed ära. Kogumisringe tehakse üks kord kvartalis. Kes jäätmevedajale jäätmeid üle anda ei soovi, peab jäätmed viima kas jäätmejaama või muusse kogumiskohta. Need riideesemed, mida ei ole enam võimalik kasutusse võtta (hallitanud, auklikud), need viska oma segaolmejäätmete konteinerisse.

 Siia ei sobi: madratsid, vaibad, padjad, tekid jms suuremõõtmelised jäätmed.

Jäätmetekke vältimise esimene samm on mõistlik tarbimine. Mõtle oma ostud läbi ning ära viska prügi hulka lõpuni tarbimata esemeid, mida saaks uuesti kasutusse võtta!

 

Klaasijäätmed

Lehtklaas (aknaklaas) tuleb koguda muudest jäätmetest eraldi. Lehtklaasi ei sobi panna klaaspakendiga kokku, sest klaaspakend (pudelid ja purgid) tuleb koguda eraldi liigiti pakendijäätmetena.


Suurjäätmed

Suurjäätmed on suuremahulised jäätmed, misoma kaalu või mahu tõttu ei ole võimaliku paigutada jäätmemahutisse. Suurjäätmed on näiteks mööbliesemed, madratsid, vaibad, valamud, vannid jms. Vastavalt Hiiumaa jäätmhoolduseeskirjale saab Hiiumaal korraldatud jäätmeveo raames ttellimisel ära anda suurjäätmeid. Selleks tuleb ühendust võtta Hiiumaa piirkonna jäätmevedajaga (AS Eesti Keskkonnateenused).


Ohtlikud jäätmed 

Ohtlikud jäätmed on jäätmed, mis oma kahjuliku toime tõttu võivad olla ohtlikud tervisele, varale või keskkonnale.  

Alates 01.01.2025 saab elanik ohtlikke jäätmeid viia Hiiumaa jäätmejaama (lahtiolekuaegadel) või anda need üle kogumisringidel.

Üleantavad vedelad ohtlikud jäätmed nagu värvid, õlid, lakid jne, peavad olema terves ja kindlalt suletud taaras. Samuti peavad pulbri või graanuli kujul olevad jäätmed (taimekaitsevahendid, mürgid, kemikaalid) olema kindlalt suletud taaras. Kogumisringidel võetakse jäätmeid vastu ainult eraisikutelt. Ettevõttes tekkinud ohtlikud jäätmed saab üle anda Hiiumaa jäätmejaamas.

Juhime tähelepanu sellele, et kuigi jäätmete ringil on suured veoautod, ei ole auto furgooni mahutavus lõputu. Seepärast palume sõiduauto järelhaagiste ja kaubikutega jäätmete toojatel suuremate koguste üleandmisel minna jäätmejaama. See kindlustab, et püsiksime kogumisringil graafikus ja kõikides punktides saaks kõik jäätmed vastuvõetud. Ohtlikke jäätmeid ega elektri- ja elektroonikajäätmeid ei tohi jätta üleandmispunktis järelevalveta. Hiiumaa Jäätmejaam ei vastuta bussijaama või kogumispunkti maha jäetud jäätmete eest.

Kodumajapidamises tekkivad ohtlikud jäätmed on: 

  • aegunud ravimid, 
  • elavhõbeda kraadiklaasid, 
  • kodukemikaalid: torupuhastusvahendid, küünelaki eemaldid, juukselakid, õhuvärskendid jms, 
  • vanaõli, õlised kaltsud, õlifiltrid, 
  • värvi-, laki-, liimi- ja lahustijäägid, 
  • väetised ja pestitsiidid, 
  • rotimürk jm biotsiidid, 
  • kompaktlambid (ehk säästupirnid) ja päevavalguslambid, 
  • patareid ja akud
  • e-sigarid. 

Elektroonikaromudena võetakse vastu:

  • suuri kodumasinaid (külmikud, pesumasinad, elektripliidid, mikrolaineahjud, elektriradiaatorid, kliimaseadmed, ventilaatorid jms);
  • väikesi kodumasinad (tolmuimejad, õmblusmasinad, röstrid, kellad, kaalud, kohvimasinad jms);
  • koduseid IT & telekomseadmeid (personaalarvutid, sülearvutid, telefonid, mobiiltelefonid, automaatvastajad, printerid jms);
  • tarbeelektroonikaseadmeid (raadiod, televiisorid, videokaamerad, magnetofonid, muusikariistad jms);
  • luminofoorlampide valgusteid ja sirgeid luminofoorlampe, kompaktlampe;
  • elektritööriistu (va. tööstuslikud);
  • elektrilisi mänguasju;
  • seire ja valveseadmed (suitsuandurid, kütteregulaatorid, termostaadid jms)
 Hinnakiri ja piirkogused leiab SIIT.

Loe rohkem ohtlikest jäätmetest ja nende käitlemisest keskkonnaministeeriumi veebilehelt.
Eriolukorraga seotud jäätmete käitlemise kohta leiad infot SIIT.


Vanarehvid
 

Hiiumaa jäätmejaamas võetakse eraisikutelt tasuta vastu korraga kuni 8 sõiduautorehvi. Eraisikud, kes soovivad üle anda suuremaid koguseid või veoki- ja erirehve ning kõik ettevõtted, organisatsioonid ja omavalitsused saavad rehve üle anda ainult vastava saatekirja alusel. Rehvide vastuvõtuga tegeleb MTÜ Rehviringlus.

 

Romusõidukid

Romusõidukite vastuvõtuga tegeleb Hiiumaal Taebla auto.

 

Ehitus- ja lammutusjäätmed

on jäätmed, mis tekivad ehitiste või nende osade rajamisel, lammutamisel, renoveerimisel. Ehitusjäätmed on näiteks värvirullid, plaadid, aknad, uksed, kipsplaadid, tellised, töödeldud puit, ehitusvill jms.
 

Jäätmete piktogrammid

Klaaspakend

Liigiti kogumise juhis

Paber, papp ja pakend

Plast ja metall pakend

Segaolme

Taara

Biojäätmed