Korraldatud jäätmevedu


Hiiumaa valla jäätmehoolduse ja jäätmekäitluse korraldamise eesmärk on  jäätmehoolduse tegevusest tuleneva keskkonnamõju vähendamine, puhta ja tervisliku elukeskkonna säilitamine, jäätmetekke vältimine, jäätmetekke ohtlikkuse ja koguste vähendamine, jäätmete liigiti kogumise, jäätmete taaskasutamise ning ringmajanduse edendamine. Jäätmehooldust ja selle arendamist Hiiumaal korraldavad Hiiumaa jäätmejaam ja Hiiumaa vallavalitsus. Vallavalitsus korraldab jäätmete sortimist, sealhulgas liigiti kogumist, et võimaldada nende taaskasutamist võimalikult suures ulatuses. Iga tegevuse juures, mille tulemusel tekib jäätmeid, tuleb püüda jäätmeteket vältida, või kui see ei ole võimalik, siis vähendada. Kohalik omavalitsus korraldab oma haldusterritooriumil olmejäätmete veo korraldades hanke ning sõlmib edukaks tunnistatud pakkujaga lepingu. Jäätmeliigid, veopiirkonnad, tingimused,  vedamise sagedus ja aeg ning jäätmeveo teenustasu kujunevad korraldatud  jäätmeveo hanke läbi viimisel.

Hiiumaa vald on üks jäätmeveo piirkond, kus on jäätmeveoga liidetud kõik hoonestatud maaüksused, kusjuures maaüksuse omanikud ja valdajad (jäätmevaldajad) ei pea selleks ise vedajaga lepingut sõlmima ega muul moel soovi avaldama.

Jäätmeveo teenustasu sõltub jäätmemahuti suurusest ja tühjendussagedusest. Jäätmemahuti suuruse valiku teeb jäätmevaldaja, lähtudes vastavate jäätmete tekkimise hulgast kahe veopäeva vahelisel ajal. Segaolmejäätmete äravedu ei saa toimuda harvem kui 12 nädala tagant.

 Vallavalitsus saab jäätmevaldaja korraldatud jäätmeveost vabastada, kuid seda ainult juhul, kui on veendumus, et kinnistul ei elata või seda ei kasutata. Selleks tuleb esitada TAOTLUS (.pdf)

Lisaks ei pea segaolmejäätmete vedu kinnistult toimuma, kui kasutatakse Hiiumaa piires tekkivate jäätmete kogumiseks ühismahutit. Ühismahuti suurus vastab tegelikkuses tekkivale jäätmekogusele ja ühismahutina ei ole lubatud kasutada jäätmekotti.

 Ühismahuti kasutamine kooskõlastatakse vallavalitsusega TAOTLUS (.pdf)

Biojäätmete (köögi- ja sööklajäätmed) tuleb soovitavalt kompostida kinnistul kohapeal. Kompostimine on keskkonnasäästlik ja sellega võib vähendada enda pere prügi lausa poole võrra. Kui kompostimist ei toimu ja kompostimisest ei ole vallavalitsust teavitatud, tuleb biojäätmed üle anda korraldatud jäätmeveo raames jäätmevedajale.

 Kompostimise kinnituse esitamine VORM

Uue perioodi jäätmeveo teenused on suunatud jäätmete tekkekohal liigiti kogumise edendamisele, mis aitab suunata jäätmeid uuesti materjalina ringlusesse ja mis peamine, vähendada segaolmejäätmete tekkemahtu.  

Korraldatud jäätmeveoga on edaspidi hõlmatud 8 jäätmeliiki: biolagunevad köögi- ja sööklajäätmed ehk toidujäätmed, biolagunevad aia- ja haljastujäätmed, segapakend, klaaspakend, paberi- ja kartongijäätmed, suurjäätmed,  segaolmejäätmed ning rõiva- ja tekstiilijäätmed. Kõiki neid jäätmeid tuleb tekkekohal liigiti koguda, kuid erisused kehtivad nende üleandmise tingimustes jäätmevedajale

Segaolmejäätmed

Segaolmejäätmete üleandmine on kohustuslik kõikidele jäätmevaldajatele. Jäätmete vedu tiheasustusalal vähemalt kord 4 nädala jooksul või kord 12 nädala jooksul juhul, kui köögi- ja sööklajäätmete kogumine toimub nõuetekohaselt. Jäätmete vedu hajaasustusalal toimub vahemikus kord 4 nädala kuni kord 12 nädala jooksul.

Biojäätmed

Köögi- ja sööklajäätmete ehk toidujäätmete liigiti kogumise mahu ja kvaliteedi tõstmine on riiklik prioriteet, sest väga suur hulk toidujäätmeid pannakse täna segaolmejäätmete mahutisse ja need jäätmed ei jõua enam materjalina ringlusesse. Toidujäätmete liigiti kogumine on kohustuslik kõikidele jäätmevaldajatele (elanikud, ettevõtted, asutused). Erisused toidujäätmete üleandmise võimaluse osas:  

  • ettevõtted ja asutused, kus ei teki toidujäätmeid, puudub jäätmete üleandmise kohustus.  
  • kui jäätmevaldaja soovib toidujäätmed enda kinnistul kompostida, siis on see võimalus olemas. Jäätmete kompostija ei pea toidujäätmeid jäätmevedajale üle andma. 

Biolagunevaid aia- ja haljastujäätmeid saavad jäätmevedajale üle anda kõike jäätmevaldajad tiheasutusalal ning kortermajad, asutused ja ettevõtted, kellel puudub võimalus kohtkompostida hajaasustusalal. Tegemist on vabatahtlikult tellitava teenusega. Kui jäätmeid jäätmevedajale üle ei anta, tuleb need ise viia jäätmejaama või oma kinnistul kompostida.  

Jäätmete vedu toimub kogumisringidena perioodil 1. aprill kuni 30. november üks kord kuus. Jäätmete veo tellimisel peab jäätmevaldaja andma jäätmevedajale teada äraantavate jäätmete ligikaudse koguse. Jäätmed tuleb üle anda läbipaistva kotiga.  

OLULINE! Jäätmevaldajad, kes soovivad asuda kompostima, peavad vallale esitama sellekohase kinnituse. Jäätmevaldaja, kes ei ole kinnitust esitanud 2024. aasta lõpuks, liidetakse automaatselt köögi- ja sööklajäätmete äraveo teenusega. 

 

Jäätmete kompostimine on eelistatud tegevus, see aitab vähendada jäätmeveokite liiklemist meie teedel ja võimaldab valmistada endale head kompostmulda. Kompostimiseks peab kasutama kompostrit, hajaasustuses on lubatud kasutada ka aunkompostimist. 

  • Kinnistutel, kus kompostitakse köögi- ja sööklajäätmeid nõuetekohaselt ning kus ei soovita liituda biojäätmete veoga, peab Hiiumaa Vallavalitsusele esitama kompostimise kinnituse. Kinnitust saab esitada jäätmevaldajate registri iseteeninduskeskkonna kaudu kinnistu omanik või isik, kes on jäätmevaldajate registris jäätmevaldajaks registreeritud: https://evald.ee/hiiumaavald/app/jaatmekaitlus/  
    Kellel arvuti kasutamise võimalust ei ole, saab kompostimise kinnituse esitada oma piirkonna vallamajas kohapeal või kui iseteeninduskeskkonna kaudu kinnitust esitada ei õnnestu, siis täita Hiiumaa valla kodulehel olev blankett (https://vald.hiiumaa.ee/dokumendid-vormid-keskkond) ja edastada see allkirjastatuna valitsus@hiiumaa.ee

Eramu, kortermaja omanik ja ettevõte saab hankida endale tasuta konteineri.

 Konteineri saamise eelduseks on korteriühistu sõlmitud liigiti ära andmise jäätmeveo leping ASiga Eesti Keskkonnateenused. Konteineri broneerimiseks ja saamiseks palume kontakteeruda Hiiumaa valla jäätmespetsialistiga kadri.pihlamagi@hiiumaa.ee või telefonil 5340 6199.

Pakendijäätmed

Pakendijäätmete üleandmine on võimalik korraldatud jäätmeveo raames oma kinnistult. Selleks tuleb sõlmida lepingumuudatus jäätmeveo teenuse osutajaga (Eesti Keskkonnateenused AS). Äraveo tasu on 10% segaolmejäätmete hinnast.

Pakendijäätmeid saab Hiiumaal lisaks avalikule kogumisvõrgustikule üle anda tekkekohal konteineriga. Tekkekohalt kogudes pannakse kokku ühte mahutisse plastist, metallist ning papist pakendid. Klaaspakend tuleb koguda muust pakendist eraldi ning viia avalikesse kogumispunktidesse või poodide juures olevasse klaasikonteinerisse.

  • Segapakendite üleandmine jäätmevedajale on võimalik kõikidel jäätmevaldajatel. Segapakendeid saab jäätmevedajale üle anda nii kogumismahutiga kui eramajade osas ka kogumiskotiga. Kogumiskott antakse vedaja poolt tasuta. Segapakendi igapäevane tekkemaht on suur ja seetõttu tasub neid eraldi koguda, et vähendada segaolmejäätmete tekkemahtu. 
  • Klaaspakendite üleandmine jäätmevedajale on võimalik kortermajal, asutusel ja ettevõttel. Jäätmevaldajad, kes ei anna klaaspakendit tekkekohal üle, peavad viima klaaspakendid avalikesse kogumispunktidesse ja jäätmejaama. Avalike mahutite paiknemise info avaldatakse valla kodulehel.  

Paber- ja kartongijäätmete üleandmine jäätmevedajale on võimalik kortermajal, asutusel ja ettevõttel. Jäätmevaldajad, kes ei anna paberi- ja kartongijäätmeid tekkekohal üle jäätmevedajale, annavad jäätmed üle avalikesse kogumispunktidesse ja jäätmejaama. Jäätmete üleandmine on tasuta. Avalike mahutite paiknemise info avaldatakse valla kodulehel.  

Suurjäätmed

Suurjäätmed on suuremahulised jäätmed või materjalid, mida kaalu või mahu tõttu ei ole võimalik paigutada mahutisse.

Suurjäätmeid saavad jäätmevedajale üle anda kõik jäätmevaldajad, tegemist on vabatahtliku teenusega ning kogumine toimub kogumisringina kord kvartalis. Kes jäätmevedajale suurjäätmeid üle anda ei soovi, peab jäätmed viima kas jäätmejaama või muusse kogumiskohta.

  • Suurjäätmete vedu toimub ettetellimisel ja klient peab tellimisel andma ülevaate äraveetavatest jäätmetest (ligikaudne kogus jms). AS Keskkonnateenused teavitab klienti veopäevast, kui see on selgunud. Veopäevaks peavad suurjäätmed olema paigutatud kinnistul nähtavasse ja ligipääsetavasse kohta. Vastavalt hinnakirjale maksab suurjäätmete kinnistult ära vedamine koos transpordikuluga 30.21 eurot ühe kuupmeetri kohta (sisaldab käibemaksu). Autojuht hindab jäätmete mahtu kohapeal. 

Rõiva- ja tekstiilijäätmeid (kasutuskõlbmatuid) saab jäätmevedajale üle anda kogumisringide raames ja tegemist on vabatahtliku teenusega. Jäätmete üleandmise soov tuleb jäätmevedaja juures registreerida ja kogumispäeval viib jäätmevedaja jäätmed ära. Kogumisringe tehakse üks kord kvartalis. Kes jäätmevedajale jäätmeid üle anda ei soovi, peab jäätmed viima kas jäätmejaama või muusse kogumiskohta. 

Hiiumaa jäätmejaam

Jäätmeveo hankega ja veoteenustega on hõlmatud ka Hiiumaa jäätmejaama opereerimine. Korraldatud jäätmeveo ja jäätmejaama teenused moodustavad ühe terviku - osasid jäätmeid saab ja peab tekkekohal jäätmevedajale üle andma, osad jäätmed peab aga viima jäätmejaama. Sel põhjusel on korraldatud jäätmeveoga liidetud ka jäätmejaama töö korraldamine ning jäätmejaama võimekuse tõstmiseks investeeringute teostamine.  

Jäätmejaama teenuste ja hinnakirjaga saab tutvuda SIIN

 

Jäätmevedaja

Hiiumaa

Eesti keskkonnateenused AS

KODULEHT

ISETEENINDUS

HINNAKIRI

hiiumaa@keskkonnateenused.ee

Tel 435 5025

 

Kontakt ja lisainfo:

Jäätmespetsialist
Kadri Pihlamägi
kadri.pihlamagi@hiiumaa.ee
5340 6199
 

Hiiumaa jäätmehoolduseeskiri

Hiiumaa valla jäätmekava 

Hiiumaa valla jäätmevaldajate registri asutamine ja põhimäärus