Bussiliiklus

03.11.2023

MAAKONNALIINID - KÕIGILE TASUTA

Alates 1. oktoobrist 2023 aasta lõpuni kehtiva sõiduplaani leaite siit

Maakonnaliinidel sõit on sel aastal jätkuvalt tasuta. Sõiduõiguse annab sõidukaart või bussijuhilt saadav 0pilet. Uuest aastast on oodata muudatusi piletihindadest, täpsem info peatselt.

NB! Liin 6484 Sõru sadam-Emmaste-Käina-Kärdla on nõudeliin ja käigus vaid siis, kui on eelnevalt Sõru sadamasse tellitud (tel 5855 8338).

MAAKONNALIINIDEL SÕITMINE MUUTUB 2024 TASULISEKS.

Soovitame varakult soetada sõidukaardi ja selle isikustada, kuna siis saab kasutada soodustusi (õpilased jm). Isikustamiseks sobivad ka varem soetatud kaardid.

SÕIDUKAART

 • Sõiduõiguse annab sõidukaart või bussijuhilt saadav 0-pilet.
 • Sõidukaardi saab 2 euro eest osta:
  • kõigist Hiiumaa Coopi kauplustest;
  • Selveri infoletist;
  • Kärdla bussijaamast Sadama;
  • Kärdla postkontorist Vabrikuväljak 10 Kärdlas.
 • Kui sõidukaardi kasutusega on tõrkeid, saab küsida abi kaardi müügikohast (nt müüjal ununes kaart skanneerimata) või pilet.ee kodulehelt, nende infoliinilt 611 8000 või info@pilet.ee
 • Sõidukaardist täpsemalt (isikustamine,  piletijäägi kontroll, müügikohad jmt) loe siit.

SÕIDUKAARDI ISIKUSTAMINE

2023. aastal ei ole maakonnaliini bussiga sõitmiseks sõidukaarte vaja isikustada. Isikustamine annab võimaluse kasutada erinevaid soodustusi, nt pensionär, õpilane jne. 

NB! 2024. aastal on mitmed soodustused isikupõhised ja seega on vaja kaart isikustada.

 • Sõidukaardi saab ise isikustada Ridango kodulehel https://pilet.ee/viipe/uhiskaart/persod/perso
 • Novembris-detsembris on päevakeskustes üle Hiiumaa infopäevad, kus on ka võimalus isikustada. Täpsem info päevakeskustest oktoobri lõpus.
 • Kui sõidukaardi kasutusega on tõrkeid, otsi abi:
  • kaardi müügikohast (nt müüjal ununes kaart skanneerimata);
  • pilet.ee kodulehelt, Ridango infoliinilt tel 611 8000 või info@pilet.ee
 • Sõidukaardist täpsemalt (isikustamine,  piletijäägi kontroll, müügikohad jmt) loe siit.

 Maakonnaliinide täpsem info ja nõudeliinide tellimine Hansa Bussiliinide Hiiumaa esindusest 5855 8338 (tööpäeviti kl 6-19 ja nädalavahetusel kl 9-15. Varahommikul, enne 8 väljuval liinil sõidu soovist tuleb teada anda eelmisel õhtul kella 19ks. Tööpäeviti kell 8-17 saab infot ka Kärdla bussijaamast, tel 463 1188.
 Reisiplaneerija ja 24h info: www.peatus.ee

 

NB! Sõidu ajaks tuleb kinnitada turvavööd - see on nii enda kui ka kaasreisijate ohutuse tagamiseks.

 

KÄRDLA SISENE SELVERI BUSSILIIN

Kärdlas saab liikuda ka Selveri bussiga, mis sõidab Leigri väljak - Aia tänav - Tiigi tänav - Vabaduse tänav - Kärdla sadam - bussijaam - Keskväljak - Padu - Selver (Linnumäel).

Buss väljub iga päev:

 • Leigri väljaku parklast täistundidel kl 11-17;
 • Selveri parklast kolmveerandtundidel, kl 11.45- 17.45.
 • NB! Teisipäeviti ja reedeti liigub esimene, Leigri väljakult kl 11 väljuv buss Selverisse Alato peatuse kaudu, läbimata jääb Padu peatus. Samuti sõidab teisipäeval esimene buss Selveri juurest Alato peatusesse, mitte Padusse. Teiste väljumiste teekond on tavapärane.

Buss peatub teekonnale jäävates bussipeatustes nn libiseva graafiku alusel, jõudes Keskväljakule  6-12 minutit pärast Leigri väljakult väljasõitu. Selverist tagasi tulles sõidab buss nimetatud marsruuti pidi vastupidises järjekorras juhul, kui Selverist on reisijaid linna poole suundumas. Sõitmine on reisijale tasuta, aitäh AS-le Selver. Linnaliini Kärdlas ei ole.

KAUGLIINID - TASULISED

Hiiumaa kaugliine teenindavad GoBus ja LuxExpress. Sõidu sujumiseks soovitame pileti ette ära osta https://kaugliinid.pilet.ee/ või bussijaamast (lisandub teenustasu 1 euro). Sõidukaardiga ostes on nimetatud lehelt ostes GoBusi bussipilet  5% tavahinnast soodsam. Selleks kaarti isikustama ei pea. Kaart on vaja isikustada muude sõidusoodustuste (pensionär, õpilane mt) saamiseks. 

GOBUS

GoBus sõidab Hiiumaale aastaringselt, talvise sõiduplaani, mis kehtib 01.09.2023-31.05.2024 leiate siit

LUXEXPRESS

Talvel LuxExpress Hiiumaale ei sõida, küll aga suvel, suisa iga päev Kaugliin Tallinn-Käina-Kärdla-Käina-Tallinn väljub iga päev Tallinna bussijaamast kl 9.30 ja jõuab Kärdlasse 13.30. Buss alustab Kärdlast tagasiteed kell 15, Käinast kl 15.23 ja jõuab Tallinnasse 19.15. Lisaks Kärdla bussijaamale on peatused Kärdla Keskväljakul, Tubalas, Käinas, Vaemlas, Suuremõisas ja Heltermaal. 

ROHUKÜLA-HAAPSALU BUSSIÜHENDUS

Rohukülast Haapsalusse ja tagasi saab tellida tasulist nõudeliini bussi 1A. Sõidusoovist tuleb märku anda hiljemalt sõidule eelneva päeva kell 18.00-ks telefonil 612 0063.  Kui tellimise tähtaeg on möödas, tasub samalt numbrilt küsida, kas buss on juba tellitud - siis saab seda siiski kasutada. Ettetellimisel sõidab liin 1A kogu marsruuti, sõltumata tellimuse sihtkohtas. Liini 1A pileti hind on kõigile sõitjatele 2 eurot (sh õpilased ja pensionärid). NB! Sõidu eest saab tasuda saab bussijuhile sularahas või valideerimiskaardiga. Pangakaardiga maksmise võimalust ei ole. Tasuta sõidu õigus on ainult Ühistranspordiseaduses § 34 alusel antud isikutele.  Liin 1A väljub Haapsalu raudteejaama juures asuvast bussipeatusest. Rohukülas toob buss laevale minejad sadamahoone juurde. Sealtsamast leiab bussi laevalt tulija. Laevapileti saab jalakäija ostja sadamahoones asuvast piletiautomaadist (ka jalgrattale), samuti sadamakassast, mis on paarsada meetrit eemal, autode sisenemisala alguses, ja muidugi ka laevafirma kodulehelt www.praamid.ee. 

BUSSIPEATUSED

Heltermaa sadamas   - nii saabuvate kui ka väljuvate maakonnaliinide peatuse paviljon on Heltermaa sadama-alal sadamahoone vastas jahisadama poolses küljes (parvlaevalt maha sõites paremat kätt). 

Haapsalus - nõudeliin 1A, mis toob Rohuküla sadamasse, väljub Haapsalu raudteejaama juures, aga mitte sellest peatusest, kuhu saabuvad kaugliinid, vaid 20 m kesklinna pool asuvast peatusest.

TARK BUSSIREISIJA

 • on peatuses  vähemalt 5 minutit ennem eeldatavat väljumisaega;
 • kasutab bussisõidu kiiremaks registreerimiseks  sõidukaarti – nii saab buss paremini graafikus püsida;
 • kinnitab bussisõidu ajaks turvavöö, see on kohustuslik;
 • helistab nõudeliini või -lõigu tellimiseks  varakult Hansa Bussiliinide Hiiumaa esindusse, tel 5855 8338;
 • võtab kiireloomuliste küsimuste korral esmalt ühendust Hansa Bussiliinidega – nt kui laev hilineb ja tahab olla kindel, et maakonnaliini buss ära ootab jm.

SÕIDUKAART

 • Sõidukaardi saab osta kõigist Hiiumaa Coopi kauplustest, Selveri infoletist, bussijaamast ja Kärdla postkontorist Keskväljak 3 Kärdlas. Kaart maksab 2 eurot. 

 • Kui kaarti ei ole, saab reisija bussijuhilt 0pileti.

 • Maakonnaliini bussiga sõitmiseks ei ole sõidukaarte vaja isikustada. Isikustada on vaja kaugliinil sõidukaardi kasutamiseks, et saaks kasutada erinevaid soodustusi, nt pensionär, õpilane jne. Sõidukaart annab 5% soodustuse kaugliini piletite ostmisel, selleks ei ole vaja isikustada - sodustus kehtib kõigile reisijaile.

 • Kui sõidukaardi kasutusega on tõrkeid, saab küsida abi kaardi müügikohast (nt müüjal ununes kaart skanneerimata) või pilet.ee kodulehelt, nende infoliinilt 611 8000 või info@pilet.ee

 • Sõidukaardist täpsemalt (isikustamine,  piletijäägi kontroll, müügikohad jmt) loe siit.

KADUNUD ASJAD

Maakonnaliini bussis kaotatud asja leidmiseks palume ühendust võtta Hansa Bussiliinide Hiiumaa esindusega, tel 5855 8338, kaugliinibussi jäetud vara korral vastava vedaja infoliiniga. 

SÕIDUPLAANID

 • Paberil sõiduplaane saab bussijuhtidelt, Kärdla bussijaamast, Kärdlas Selveri infoletist, Käina Coopi infoletist ja osavallamajadest. 
 • Väljatrükiks sobiv fail nii maakonnaliinide kui kaugliinide sõiduplaanidest on lehe allosas seotud failide all.
 • Sõlmpunktide bussipeatuste reisijainfotahvlitel on kõrvuti tulbas suvine ja talvine sõiduplaan.

NÕUDELIINID

 • Maakonnaliinidest kümnendik toimib nõudena, seega buss sõidab ettetellimisel. Nõudepeatusest pealemineku soovist saab märku anda helistades Hansa Bussiliinide infonumbrile tööpäeviti kl 6-19 ja nädalavahetusel kl 9-15. Varahommikul, enne 8 väljuval liinil sõidu soovist tuleb teada anda eelmisel õhtul kella 19ks. Kui nõudeosa soovija on juba bussis, siis piletit nõudepeatusesse ostes ongi tellimus antud. Mida varem info bussifirmani jõuab, seda parem.

 • Kust saab teada, kas soovitud peatus on nõudena?

  Valla kodulehe transpordiosast leiab tähtsamate peatuste reisijainfotahvlite failid, mida saab välja trükkida ise või küsida neid osavallamajast.

  • Peatus.ee-s on nõudeliini info kirjas sõiduplaani juures – kui valite konkreetse liini sõiduplaani ja selle ülaserval "Liini info".  Avavaates kellaaegade juures nõudeosa kohta infot ei näe.
  • Peatuses oleval reisijainfotahvlil on nõudeliinide juurde märgitud punasega "NÕUDELIIN".
  • Infot jagab ja nõudeliini tellimuse saab anda Hansa Bussiliinide telefonile 5855 8338.
  • Koondsõiduplaanis on nõudeosa kollaseks värvitud.

Tõukerattaga bussi?

Kevad on toonud teedele tõukeratastega liikujad. Kiiremaks kulgemiseks saab tõukerattaga liikumise ühildada bussisõiduga, kui selle kaasavõtmine bussi on teiste jaoks ohutu.

Tõukerattad tuleks turvaliselt pakkida ja reisija peab neid sõidu ajal teistele ohutult hoidma. Kui need nõuded on täidetud ja bussis ruumi piisavalt, saab tõukeratta bussi kaasa võtta.

Pakkimiseks sobib ka lihtne prügikott. Tõukeratta pakkimine on reisija ülesanne, bussifirma ei pea selleks pakendit pakkuma.

Bussijuhil on õigus keelduda tõukeratta bussi lubamisest, kui ta ei hinda selle vedu ohutuks. Ohutuse tagamine tuleneb ühistranspordiseadusest: reisijate poolt kaasavõetud asjad ei tohi häirida või ohustada ühissõidukijuhti ja sõitjaid, takistada sõitjate sisenemist, väljumist ja liikumist ühissõiduki salongis ning rikkuda sõitjate riideid või pagasit. 

Kuidas pakkida tõuksi? Andrei Zevakin õpetab: 

BUSSIPEATUSED

Heltermaa sadamas   - nii saabuvate kui ka väljuvate maakonnaliinide peatuse paviljon on Heltermaa sadama-alal sadamahoone vastas jahisadama poolses küljes (parvlaevalt maha sõites paremat kätt). 

Hiiu maakonna avaliku teenindamise leping 

Hiiu maakonna avalikke bussiliine teenindab alates 01.01.2022 AS Hansa Bussiliinid. Leping on kaheksaks aastaks. Tellijaks on Hiiumaa Vallavalitsus, rahastajaks 100% Eesti riik. 

Maakonnaliine sõidavad kahes suuruses bussid:

 • 3 Iveco Crossway bussi, kus on 38 iste- ja 30 seisukohta;
 • 8 Iveco Feniksbussi, kus on 25 iste- ja 11 seisukohta.

Kõik maakonnaliinide bussid on madala sisenemisega, bussides on kolmepunkti turvavööd ja alkolukud. Bussi tunneb ära heledal taustal pastelsete mummude järgi. Kujundus on saanud inspiratsiooni hiidlaste kultuuri ja eluviisi ajalooliselt kesksest sümbolist ehk kalast – ring kala silmast ja soomustik kala soomustest. Täpsemalt saab lugeda Hiiumaa stiiliraamatust.

Hiiumaa maakonnaliinidele vedaja leiti 2021. aastal hankega nr 230050

NB! Ukrainakeelne kokkuvõte Hiiumaa ühistranspordist on lehe allosas seotud failide all.

Õpilaste transpordi korraldamise ja sõidukulude hüvitamise kord Hiiumaa vallas: https://www.riigiteataja.ee/akt/427082019014