Bussiliiklus

31.05.2023

Suvine bussiliiklus

KAUGLIINID

1. juunist 2023 alustavad GoBusi kaugliinid tavapärase suvise sõiduplaani järgi liikumist. Täpsemalt https://gobus.ee/bussiliinid/kaugliinid/, infotelefon 640 4000.

Kolmandat suve saab pealinna ja tagasi LuxExpressiga, mis väljub 1. juunist 31. augustini iga päev Tallinna bussijaamast kl 9.30 ja jõuab Käinasse 13.06, Kärdlasse 13.30. Buss alustab Kärdlast tagasiteed kell 15, Käinast kl 15.23 ja jõuab Tallinnasse 19.15. Lisaks Kärdla bussijaamale on peatused Kärdla Keskväljakul, Tubalas, Käinas, Vaemlas, Suuremõisas ja Heltermaal.  LuxExpressiga tulija saab Käinast maakonnaliiniga 6412 Emmaste-Õngu suunda, teisipäeviti ka liiniga 6432 Männamaa poole. Õngu-Sõru-Emmaste suunalt jõuab kaugliinile bussiga nr 6483, mis jõuab Käinasse 15.20. Trükkimiseks sobiva sõiduplaani leiate veebilehe alumisest osast seotud failide juurest.

MAAKONNALIINID

Maakonnaliinide suvine sõiduplaan hakkab kehtima 14. juunist 2023, mil koolid lõpetavad. Mõnele liinile lisandub nõudepeatusena Kärdla sadam, ühele liinile Tohvri, on ka väikseid muudatusi väljumisaegades. Tavapäraseid muudatusi on juba seoses kaugliinide muudatustega 1. juunist.

Maakonnaliinide muudatustest saab täpsemat infot Hansa Bussiliinide Hiiumaa esindusest, tel 5855 8338, valla kodulehelt https://vald.hiiumaa.ee/bussiliiklus ja Kärdla bussijaamast (tel 463 1181, tööpäeviti kl 8-17).

SÕRU LAEVALE

Kuna Sõru parvlaevaliini suvised väljumised on muutunud, siis on ka sellega seotud bussiajad uued.

Suviti põhiplaani lisanduv esimene päevane reis väljub Sõrult kl 11 ja Kärdlast jõuab sellele alates 14. juunist 9.55 väljuva bussiga nr 6574, mis jõuab Sõrule 10.40. Sõrult väljub liin 6451 Käina-Kärdla suunal iga päev 10.45, mis on käigus samuti 14. juunist.

14.06-31.08 väljuvad õhtul viimase Saaremaa suunal väljuva reisiga seotud bussid talvisest tund hiljem, kuna laev on tunni võrra hilisem.

Tõukerattaga bussi?

Kevad on toonud teedele tõukeratastega liikujad. Kiiremaks kulgemiseks saab tõukerattaga liikumise ühildada bussisõiduga, kui selle kaasavõtmine bussi on teiste jaoks ohutu.

Tõukerattad tuleks turvaliselt pakkida ja reisija peab neid sõidu ajal teistele ohutult hoidma. Kui need nõuded on täidetud ja bussis ruumi piisavalt, saab tõukeratta bussi kaasa võtta.

Pakkimiseks sobib ka lihtne prügikott. Tõukeratta pakkimine on reisija ülesanne, bussifirma ei pea selleks pakendit pakkuma.

Bussijuhil on õigus keelduda tõukeratta bussi lubamisest, kui ta ei hinda selle vedu ohutuks. Ohutuse tagamine tuleneb ühistranspordiseadusest: reisijate poolt kaasavõetud asjad ei tohi häirida või ohustada ühissõidukijuhti ja sõitjaid, takistada sõitjate sisenemist, väljumist ja liikumist ühissõiduki salongis ning rikkuda sõitjate riideid või pagasit. 

Kuidas pakkida tõuksi? Andrei Zevakin õpetab: 

 Maakonnaliinide täpsem info ja nõudeliinide tellimine Hansa Bussiliinide Hiiumaa esindusest 5855 8338. Tööpäeviti kell 8-17 saab infot ka Kärdla bussijaamast, tel 463 1188.
 Reisiplaneerija ja 24h info: www.peatus.ee

Sõiduplaanid

 • Paberil sõiduplaane saab bussijuhtidelt, Kärdla bussijaamast, Kärdlas Selveri infoletist, Käina Coopi infoletist ja osavallamajadest. 
 • Väljatrükiks sobiv fail nii maakonnaliinide kui kaugliinide sõiduplaanidest on lehe allosas seotud failide all.
 • Sõlmpunktide bussipeatuste reisijainfotahvlite failid on uuendatud 26.03.2023 seisuga. Kõrvuti tulbas on suvine ja talvine sõiduplaan.

Nõudeliinid ja -lõigud

 • Maakonnaliinidest kümnendik toimib nõudena, seega buss sõidab ettetellimisel. Nõudepeatusest pealemineku soovist saab märku anda helistades Hansa Bussiliinide infonumbrile hiljemalt bussi algpeatusest väljumise ajaks. Varahommikul, enne 8 väljuval liinil sõidu soovist tuleb teada anda eelmisel õhtul kella 21ks. Kui nõudeosa soovija on juba bussis, siis piletit nõudepeatusesse ostes ongi tellimus antud. Mida varem info bussifirmani jõuab, seda parem.

 • Kust saab teada, kas soovitud peatus on nõudena?

  Valla kodulehe transpordiosast leiab tähtsamate peatuste reisijainfotahvlite failid, mida saab välja trükkida ise või küsida neid osavallamajast.

  • Peatus.ee-s on nõudeliini info kirjas sõiduplaani juures – kui valite konkreetse liini sõiduplaani ja selle ülaserval "Liini info".  Avavaates kellaaegade juures nõudeosa kohta infot ei näe.
  • Peatuses oleval reisijainfotahvlil on nõudeliinide juurde märgitud punasega "NÕUDELIIN".
  • Infot jagab ja nõudeliini tellimuse saab anda Hansa Bussiliinide telefonile 5855 8338.
  • Koondsõiduplaanis on nõudeosa kollaseks värvitud.

Hea teada

 • Maakonnaliini bussiga sõitmine on kõigile tasuta, sõiduõiguse annab sõidukaart või 0pilet. Märge TASUTA on ka bussil. 
 • Sõidukaardi saab osta kõigist Hiiumaa Coopi kauplustest, Selveri infoletist, bussijaamast ja Kärdla postkontorist Keskväljak 3 Kärdlas. Kaart maksab 2 eurot. 
 • Kui kaarti ei ole, saab reisija bussijuhilt 0pileti. Maakonnaliini bussiga sõitmiseks ei ole sõidukaarte vaja isikustada. 
 • Kui sõidukaardi kasutusega on tõrkeid, saab küsida abi kaardi müügikohast (nt müüjal ununes kaart skanneerimata) või pilet.ee kodulehelt, nende infoliinilt 611 8000 või info@pilet.ee.

KAUGLIINID

Kaugliin on tasuline. Aastaringselt sõidab kaugliine GoBus, suvel lisandub LuxExpress.

Sõidu sujumiseks soovitame pileti ette ära osta https://kaugliinid.pilet.ee/ või bussijaamast (lisandub teenustasu 1 euro). Kaugliinil valideerimiskaardi kasutamine annab võimaluse soodsamaks piletihinnaks - küsige täpsemalt GoBus infotelefonilt 640 4000.

Bussiga parvlaevalt Haapsalusse ja tagasi

Rohukülast Haapsalusse ja tagasi saab tellida tasulist nõudeliini bussi 1A. Sõidusoovist tuleb märku anda hiljemalt sõidule eelneva päeva kell 18.00-ks telefonil 612 0063.  Kui tellimise tähtaeg on möödas, tasub samalt numbrilt küsida, kas buss on juba tellitud - siis saab seda siiski kasutada. Ettetellimisel sõidab liin 1A kogu marsruuti, sõltumata tellimuse sihtkohtas. Liini 1A pileti hind on kõigile sõitjatele 2 eurot (sh õpilased ja pensionärid). NB! Sõidu eest saab tasuda saab bussijuhile sularahas või valideerimiskaardiga. Pangakaardiga maksmise võimalust ei ole. Tasuta sõidu õigus on ainult Ühistranspordiseaduses § 34 alusel antud isikutele.  Liin 1A väljub Haapsalu raudteejaama juures asuvast bussipeatusest. Rohukülas toob buss laevale minejad sadamahoone juurde. Sealtsamast leiab bussi laevalt tulija. Laevapileti saab jalakäija ostja sadamahoones asuvast piletiautomaadist (ka jalgrattale), samuti sadamakassast, mis on paarsada meetrit eemal, autode sisenemisala alguses, ja muidugi ka laevafirma kodulehelt www.praamid.ee. 

BUSSIPEATUSED

Heltermaa sadamas   - nii saabuvate kui ka väljuvate maakonnaliinide peatuse paviljon on Heltermaa sadama-alal sadamahoone vastas jahisadama poolses küljes (parvlaevalt maha sõites paremat kätt). 

Bussireisija meelespea sõidu sujuvaks kulgemiseks:

 • peatuses olen vähemalt 5 minutit ennem eeldatavat väljumisaega;
 • bussisõidu kiiremaks registreerimiseks kasutan sõidukaarti – nii saab buss paremini graafikus püsida;
 • bussisõidu ajal kinnitan turvavöö, see on kohustuslik;
 • nõudeliini või -lõigu tellimiseks helistan varakult Hansa Bussiliinide Hiiumaa esindusse, tel 5855 8338.
 • kui on maakonnaliini bussiliiklusega seotud küsimusi, võtan esmalt ühendust Hansa Bussiliinidega – nt kui laev hilineb ja tahan olla kindel, et maakonnaliini buss ära ootab jm

Hiiu maakonna avaliku teenindamise leping 

Hiiu maakonna avalikke bussiliine teenindab alates 01.01.2022 AS Hansa Bussiliinid. Leping on kaheksaks aastaks. Tellijaks on Hiiumaa Vallavalitsus, rahastajaks 100% Eesti riik. 

Maakonnaliine sõidavad kahes suuruses bussid:

 • 3 Iveco Crossway bussi, kus on 38 iste- ja 30 seisukohta;
 • 8 Iveco Feniksbussi, kus on 25 iste- ja 11 seisukohta.

Kõik maakonnaliinide bussid on madala sisenemisega, bussides on kolmepunkti turvavööd ja alkolukud. Bussi tunneb ära heledal taustal pastelsete mummude järgi. Kujundus on saanud inspiratsiooni hiidlaste kultuuri ja eluviisi ajalooliselt kesksest sümbolist ehk kalast – ring kala silmast ja soomustik kala soomustest. Täpsemalt saab lugeda Hiiumaa stiiliraamatust.

NB! Ukrainakeelne kokkuvõte Hiiumaa ühistranspordist on lehe allosas seotud failide all.

Õpilaste transpordi korraldamise ja sõidukulude hüvitamise kord Hiiumaa vallas: https://www.riigiteataja.ee/akt/427082019014