Lennuliiklus

24.06.2024

HIIUMAA LENNUK LENDAB IGA PÄEV

Tallinna–Kärdla lennuk lendab aastaringselt iga päev, tööpäeviti hommikul ja õhtul, laupäeval-pühapäeval kord päevas. Lend väljub vastavalt nädalapäeva sõiduplaanile, ka riigipühadel. 

Liini teenindab 33-kohaline lennuk Saab 340A, lend kestab 30 minutit ja tavapilet maksab alates 17. juunist 28 eurot.

Piletihinnad Tallinn-Kärdla lennuliinil alates 17.06.2024

·       28 eurot – piletitüüp LIGHT, saab lisatasu eest muuta sõitja andmeid, sõidu toimumise aega või mistahes reisitingimusi ja -andmeid;

 • 37 eurot - piletitüüp FLEX, andmete muutmine on lisatasuta.

Põhihinnast 15% soodsam on pilet (LIGHT 23,80 eurot ja FLEX 31,45 eurot):

- 65aastasele ja vanemale reisijale;

- 2-6aastasele lapsele;

- statsionaarses õppevormis õppivale õpilasele, kes omandab põhi- või keskharidust, ja kuni 24aastasele üliõpilasele;

- raske või sügava puudega isiku saatjale.

Tasuta ehk 100% soodustusega on lend:

- 1- kuni 2aastasele lapsele;

- raske või sügava puudega isikule;

- raske või sügava puudega isikut saatvale juht- või abikoerale.

·       Erivajadustega reisiajte ja nende saatjate reisi vormistamiseks palume esitada vastav avaldus varakult OÜ NyxAir klienditoele support@nyx.ee, täpsem info tel 634 7236.

Hind sisaldab registreeritud pagasit kuni 15 kg.

Hea teada: 5-15aastased lapse üksinda reisimisel on kohustus kasutada saatjata lapse teenust UMNR, millega lisandub piletihinnale 20 eurot. Vastava avalduse vorm on lennuvedaja kodulehel https://flynyx.com/travel-info/our-ticket-types/unaccompanied-minors.html

Täpsemalt uutest hindadest saab lugeda määrusest ja käskkirjast

Pileteid saab osta veebist www.flynyx.comvalides avalehelt marsruudi ja soovitud kuupäevad. Pileteid saab osta ka Kärdla lennujaama kassast (tel 463 1381) ja Kärdla bussijaamast (Tiit Reisid, tel 463 1188).

Lennuplaan:

 

 

Väljub TLL

Saabub KDL

Väljub KDL

Saabub TLL

ETKNR hommik

 

7:30

8:00

8:30

9:00

ETKNRP õhtu

 

17:00

17:30

18:00

18:30

L hommik

 

9:15

9:45

10:15

10:45

 

 

Lendude väljumised ja saabumised reaalajas:

PANE TÄHELE, KUI OLED PILETI OSTNUD:

 

 • Lennule registreerimine lõpeb Tallinna lennujaamas 30 minutit ja Kärdla lennujaamas 20 minutit enne reisi väljumist.
 • Kärdla lennujaamas on julgestuskontrollis käsipagasile esitatavad nõuded varasematega aastatega samased (vedelikud kuni 100 ml jne). Tallinna poolel on uued julgestuskontrolli seadmed, millega seotult on reeglid teistsugused (lubatud suurem joogipudel ka käsipagasisse jmt). Käsipagasi reeglid Tallinna poolt tulles leiad siit 
 • Käsipagasiga reisija saab reisile registreerida ka veebilehel, valides ekraani ülaosas ONLINE CHECK-IN. See võimalus on nii Kärdlast kui ka Tallinnast väljuvatele lendudele 24 tundi enne lennu plaanikohast väljumist   Sel juhul ei pea lennujaama check-in letti minema, piisab turvakontrollis elektrooniliselt vormistatud pardakaardi esitamisest. Seejuures võidakse küsida isikut tõendavat dokumenti. Täpsem info  Kärdla lennujaama kassast tel 463 1381 või NyxAiri klienditoelt tel 634 7236 või support@nyx.ee.

Hea teada:

 • NyxAiri klienditoe telefonil 634 7236 vastab teenindaja ajavahemikus 2 tundi enne ja 1 tund pärast sõiduplaanijärgset lennuaega. Reisi edasilükkamisel pikeneb vastavalt edasilükkamisele ka klienditeeninduse tööaeg. Helistajal tasub olla kannatlik – pärast ingliskeelset juttu võtab kõne vastu eestikeelne teenindaja või saate pärast signaali jätta oma teate automaatvastuvõtjale.
 • Argipäeval Tallinna poolt hommikusele lennule tulles on mõistlik pilet varem soetada, sest  Tallinna lennujaamas müüb lennupileteid Estairi kassa, mis avatakse tööpäeviti kl 9. Ööpäevaringselt saab piletit osta NyxAiri veebilehelt www.flynyx.com. Kärdla lennujaama kassa töötab tööpäeviti kl 6.30-11.00 ja 15.00-18.30, laupäeval kl 8-11, pühapäeval 15-18.30, tel 463 1381. 
 • Puuetega reisijatel palume lennu vormistamiseks ühendust võtta lennuvedaja klienditoega, saates meili koos soodustust tõendava dokumendiga support@nyx.ee.  
 • Kärdla lennujaamas on nõuded salongi võetavale pagasile endised. Tallinna lennujaamas, kuhu paigaldati uued julgestusseadmed, on reeglid leebemaks muutunud, täpsemalt https://airport.ee/info-pagasi-kohta/ 
 • Ärajäänud reisi korral on reisijal õigus saada piletiraha tagasi või tõsta reis tulevikku. Lennuki asemel bussiga reeglina sihtkohta ei toimetata. Kui lennuvedaja seda siiski otsustab teha, tuleb vastav teade pileti ostnud reisijatele sõnumiga.  
 • Tühistatud reisi korral saab piletiraha tagasi 14 päevaga, saates vastava avalduse, kus kirjas broneeringunumber, lennuvedaja klienditoele support@nyx.ee
 • Kui reisi väljumine lükatakse edasi, on reisijal võimalus ka kohe pärast esimest edasilükkamist reisit loobuda ja lennuvedaja kinnitusel saab ta piletiraha tagasi või valida uue reisi aja tulevikku. Selleks tuleb saata e-kiri koos broneeringunumbri ja sooviga (raha tagasi saamine või lend uuel ajal)  NyxAiri klienditoele support@nyx.ee. Täpsem info klienditoe telefonilt 634 7236.
 • Kui reis tühistatakse:

- ilma tõttu, ei ole lennuvedajal kohustust reisijaid muu transpordiga sihtkohta toimetada. Sel juhul on reisijal valida, kas tõstab pileti tuleviku väljumistele või saab piletiraha tagasi. Kas reisijate sihtkohta toimetamiseks tellitakse buss, otsustab lennuvedaja iga kord juhtumipõhiselt;

- tehnilistel põhjustel, toimetab lennuvedaja reisijad sihtkohta. Täpsem info saadetakse lennupileti ostnud reisijale sõnumiga telefonile.

 • Tasuta sõidu õigus on puudega kuni 16aastasel isikul, sügava puudega isikul alates 16. eluaastast, raske nägemispuudega isikul, sügava või raske nägemispuudega isiku saatjal ja puudega isikut saatval juht- või abikoeral. Tasuta pileti vormistab lennuvedaja vabas vormis avalduse alusel, mis tuleb saata NyxAiri klienditoele support@nyx.ee. Avaldusele palume lisada puuet tõendava dokumendi koopia. Lennujaama kassas nimetatud tasuta pileteid vormistada ei saa.

Pileteid saab broneerida ja osta ka Kärdla lennujaama kassast, tel 463 1381 ja Tiit Reiside esindusest Kärdla bussijaamast, tel 463 2077, avatud tööpäeviti kl 8-17. Tallinna lennujaamas müüakse pileteid EstAiri kassas, mille lahtiolekuajad leiate siit. Tallinna lennujaama infonumbrilt saate abistavat infot kl  4.30-23.00.

LENNUREISIJA MEELESPEA

 • Sujuvaks reisile vormistamiseks palume autoga tulijail lennujaamas olla 45 minutit enne lennuki väljumist.

 • Kui lend pisut viibib, aga ei ole edasi lükatud (lennuvedaja saadab reisijale teate), tuleb lennujaamas olla ikka tavapärasel ajal

 • Kui Te ei saa oma piletit kasutada, andke seda teada lennuvedajale - siis saab kohta keegi teine kasutada.

 • Võimalusel soovitame kasutada Hiiessaares asuvasse lennujaama saamiseks tasuta lennujaama bussi, mis väljub Kärdlast 50 minutit enne tagasilennu väljumist.

 • Hea on siiski lennule tulemisest kassat ette teavitada, et kõik sujuks kiiremini.

 • Lennujaama terminali ees on parkla, kus on kohti ligi 25 autole. Samuti on parkimiskohad lennujaama kõrval asuva garaaźi ees. Parkimine on tasuta. NB! Kui lendate ära kauemaks, palume parkida kaugematele parkimiskohtadele, et igapäevased reisijad saaks kasutada terminalile lähemal asuvaid parkimiskohti.

TULE  LENNUJAAMA ÜHISTRANSPORDIGA NB! kehtib hommikustele reisidele alates 10.06.2024

Tulles bussiga Kärdlast

Kärdlast saab lennujaama maakonnaliini bussiga, mis sõidab Kärdla bussijaamast välja 50 minutit ennem lennu väljumist Kärdla poolt. Buss sõidab marsruudil Kärdla bussijaam-Keskväljak-Padu-Linnumäe-Lennujaam. Lennujaama bussipeatus asub reisiterminali ees. 

Bussisõit on tasuline. Bussist juhilt saab pileti osta 2 euro eest, makstes sularahas või pangakaardiga. Ühiskaardile kantud rahaga tasudes on hinnaks 1.50. Reisijaile vanuses kuni 19 a ja alates 63 aatast on sõit endiselt tasuta, sõiduõiguse annab isikustatud ühiskaart või juhilt isikut tõendava dokumendi alusel saadav 0pilet. Tasuta sõidu õigus on ka vähenenud töövõimega ja puudega isikuil ja teatud juhtudel nende saatjail. Bussiliiklusest Hiiumaal ja piletihindadest, ühiskaardi ostukohtadest jmt saab täpsemalt lugeda https://vald.hiiumaa.ee/bussiliiklus

Bussiliiini teenindab Hansa Bussiliinid, täpsem info Hiiumaa esindusest tel 5855 8338. Kärdla Keskväljakult väljuvate busside sõiduplaan ja maakonnaliinide koondplaan on saadava lennujaama infoletis.

Teekonnasoovitus 

Kuna lennufirmad võivad teha lennugraafikus muudatusi, mõjutab see ka bussiaegu. Samuti võib ilma tõttu reisi aeg muutuda. Soovitame bussiajad eelnevalt üle kontrollida Kärdla lennujaama kassast 463 1381 või AS-i Hansa Bussilinid Hiiumaa infotelefonilt 5855 8338.

Lennujaama bussi sõiduplaan:

Liini number

Käigus

Väljub Kärdla bussijaamast

Saabub Kärdla lennujaama

Väljub Kärdla lennujaamast

Saabub Kärdla bussijaama

6241

E-R

7:40

7:48

8:10

8:18

6242

E-R, P

17:10

17:18

17:40

17:48

6243

L

9:25

9:33

9:55

10:03

 

Tulles bussiga mujalt Hiiumaa otsast 

 • Emmaste ja Käina suunalt bussiga 6591 tulles saab Keskväljakul lennujaama bussile istuda. Liin 6591 alustab Õngult 6.20, väljub Emmastest 6.55 ja Käinast 7.20.
 • Kõpu suunalt liiniga 6518 tulles on nüüd lennukile jõudmiseks rahulikum tempo, buss jõuab Keskväljakule 7.23, seisab bussijaamas, kuniks samal bussil on aeg väljuda lennujaama liini sõitma. Liin 6518 alustab Kõpust 6.25, nõudeosana on võimalik tellida juba Kalanast 6.15. Viskoosast väljub buss 6.57.
 • Heltermaa suunalt saab Kärdla poole 7.05 väljuva liiniga 6421, mis jõuab Keskväljakule 7.37. Muidugi saab sellest kandist tulija valida lennujaama bussile ümber istumiseks ka varasema peatuse, nt Padu või Linnumäe.

Kindlustunde saamiseks võib lennukile suunduja alati bussijuhile märku anda, et sihtkohaks on lennuväli - siis saavad bussijuhid sellega sõidutempot timmides arvestada.

Bussiga koju tagasi

Tööpäeviti saab lennujaamast 17.40 väljuva bussiga Kärdlasse 17.48ks.

 • Käina-Emmaste suunda väljub Keskväljakult 19.26 liin 6575 (ETKN) ja liin 6414 (R);
 • Viskoosa-Luidja suuna buss 6551 väljub Keskväljakult samuti 19.26.

Tulles autoga

Autoga tulijail on soovitav lennujaamas olla vähemalt 45 minutit enne lennu väljumist, et lennule registreerimiseks vajalikud toimingutega õigeaegselt valmis jõuaks. Lennujaama juures on värskelt triibutatud kohtadega parkla 37 autole. Lisaks lennujaama esisele on parkimiskohad ka kõrvalasuva garaaźi ees. Parkimine on tasuta.

Takso 

 • Jaanus Jesmin, tel 511 2225, jaanusjesmin@hot.ee
 • Meelis Telvik, tel 517 6136, meelis344@hot.ee
 • Alates juuni algusest on taksoteenusena Hiiumaal toimetamas ka Bolt, ikka äpipõhiselt.

Autorent

 • FIE Jaanus Jesmin, tel 511 2225, jaanusjesmin@hot.ee. Auto saab tellida Teile sobivasse kohta Hiiumaal - kohaletoomine Kärdla linnas ja Kärdla Lennujaamas on tasuta, mujale tasu kokkuleppel.
 • FIE Magnus Leht, tel 5567 9728, magnus@tevi.ee. Auto saab kätte Vabaduse 1a Kärdlas, kokkuleppel ka Kärdla Lennujaamast (lisatasu 5 eurot).

Elektrijalgrataste rent

NYXAIR JA LENNULEPING

2024. aastaks on kavandatud tavapärane veomaht ehk 12 reisi nädalas: tööpäeviti väljub lend hommikul ja õhtul, nädalavahetusel korra päevas. Lendab 33kohaline SAAB 340A, reiside tellijaks ja rahastajaks on riik.

Lennuliini avaliku teenindamise leping OÜga NyxAir kehtib kuni 27.08.2027.  

Hiiumaa lende teenindav NyxAir OÜ on regionaalliinidelt tuttav alates 2020. aasta detsembrist, mil alustas 48kohalise lennukiga ATR lende Tallinn-Kuressaare liinil. Firma kuulub Eesti omanikele ja erinevaid lepinguid teenindatakse 13 NyxAirile kuuluva lennukiga. Lennuparki kuuluvad lennukid ATR ja SAAB.

STATISTIKA

Hiiumaa lennuühenduse statistika leiab Transpordiameti lehelt.

 

Lennuühenduse statistikat vaadates on täituvuse juures oluline teada, et  kuni 27.01.2023 lendas 19kohaline lennuk, alates 28.01.2023 on liinil 33kohaline lennuk ja 2.-9.06 suisa 48kohaline õhusõiduk.

AJALUGU

Alates 20.06.2016-27.01.2023 lendas Hiiumaa liinil Leedu ettevõtja Transaviabaltika 19kohalise lennukiga Jetstream 32. 2022. aastal kasutas õhuühendust rekordiliselt 11 849 reisijat, mis on 1297 võrra rohkem kui aasta varem. Seejuures on märkimisväärne, et poole aasta vältel, maist oktoobrini, oli ühes kuus reisijaid üle tuhande. Reise oli 2022. aastal 598. Täname hea koostöö eest Rene Musta ja Meelis Maasingut.

28.01-2023-29.02.2024 oli lennuvedajaks OÜ Diamond Sky, kes tegi ajalugu tuues esmakordselt Hiiumaa liinile põhilennukina 33kohalise SAAB 340A. Täname hea koostöö eest Madis Vanasseljat ja Hanna-Liina Överusi.

KÄRDLA LENNUJAAM

 

Kärdla lennuväli asub Hiiu maakonna keskusest Kärdlast 6 km kaugusel Hiiessaares. Selle aasta 21. aprillil 2023 sai lennuväli 60 aastaseks. Ajalugu kokkuvõttev Hiiu Lehe artikkel on veebilehe allosas.

Lennuettevõtja saab vajadusel Kärdla lennuväljal kasutada GNSS maandumissüsteemi, mis annab lennukile võimaluse maandumiseks  väiksema vertikaalse nähtavusega ehk madalamate pilvedega. Vastav tehniline valmisolek loodi riigi toel Kärdla lennuväljale 2019. aasta algusest. Vajalikud tehnilised lahendused paigaldati riigi toel 2018. aasta augustis lennuraja rekonstrueerimise käigus.

Millised on Kärdla lennuvälja maandumismiinimumid?

Nii nagu autol on pimeda ja vihmaga liikumiseks ette nähtud tuled ning kojamehed, on ka ilmastikumõjude välistamiseks või leevendamiseks olemas vastav tehnika. Liigitunnuste alusel jaotatakse need täppis- ja mittetäppislähenemise seadmeteks. Esimeste hulka liigendub ILS (Instrumental Landing System), mis võimaldab lennukil laskuda ilma nähtavuseta minimaalselt 200 jala (61m) kõrguseni maapinnast, millest allpool peab piloot lennurada või selle tulesid nägema, et sooritada maandumine visuaalselt. Seadmetele on vaja lennurajast kindlat kaugust ja ulatuslikke ohutusalasid tagavat asukohta, mistõttu nt ILS Kärdla lennuväljale paigaldada ei saa.

Kärdla lennuväljal kasutusel olev tehniline lahendus on mittetäppislähenemise protseduur GNSS (Global Navigation Satellite System), mis Kärdla lennuvälja käitusjuhi Allan Mälli kinnitusel võimaldab vedajale minimaalset otsustuskõrgust 300 jalga maapinnast, nii maa- kui ka mere poolt maandudes. GNSS on Kärdla lennuväljal kasutusel alates 2019. aastast ja annab lennukile võimaluse maandumiseks väiksema vertikaalse nähtavusega ehk madalamate pilvedega kui seda varem sai. Varem oli maa poolt maandumismiinimumiks 400 ja mere poolt 500 jalga.

Alla selle ilmastikumiinimumi – olgu siis tegemist madala pilvisuse, udu või lumetormiga – ei tohi piloot otsustuskõrgusest tulenevalt lennukit maandada. Nimetatud miinimumid ei sõltu lennuki suurusest, st nii seni lennanud Jetstreamile kui ka tänasele SAABile on need samad. Lennuraja pikendamine teoreetiliselt aitaks maandumismiinimumi allapoole, aga arvestades lennuvälja kinnistu suurust, siis ei ole see lähiajal võimalik.

Diamond Sky tegevjuht Madis Vanaselja selgitab, et maandumismiinimume saaks alla poole tuua ka lennuki rangemate navigatsiooniseadmete nõudega riigihankes, kuid lennukeid, mis selliseid nõudeid täidaksid, on vähe saada või on väga kallid. Hetkel kehtivad nõuded lennuki GNSS navigatsiooniseadmetele LNAV (Lateral navigation), mille miinimum otsustuskõrgus on 300 jalga + ohutuspuhver kuni 50 jalga. Nö. "kangemad" seadmed võimaldavad laskumist LNAV/VNAV (Lateral navigation / vertical navigation) miinimumini, mille otsustuskõrgus turbopropellerlennuki puhul on ca 260 jalga+ ohutuspuhver kuni 50 jalga.

Kõige efektiivsem navigatsiooniseade võimaldab laskumist kuni LPV (Localizer performance with vertical guidance) miinimumideni, mis on 250 jalga maapinnast, ilma ohtuspuhvri lisamise kohustuseta.

Vaadates statistikat ja praktikat, on 300 jala piir nähtavusel Kärdla pool üsna tihti päevakorral. 

Kui ilmateade näitab, et Kärdlas maanduda ei saa, on lennuvedajal kaks valikut – kas lükata reis edasi, lootes paranemist, või reis tühistada. Tühistades on reisijail võimalus jõuda esimesel võimalusel laeva peale ja seega siiski sama päeva sees kohale. Edasi lükates võib siiski lõpuks tulla tühistamise otsus, kui ilmaolud ei paranegi.  

NuxAiri esimene lend Hiiumaale on maandunud, 01.03.2024

Pildil: NyxAiri esimene lend Hiiumaale on maandunud, 01.03.2024. Foto Piret Sedrik.

Pildil: Diamond Sky OÜ esimene reis Hiiumaale 28.01.2023, lennuk 33kohaline SAAB 340A Poola firmalt SprintAir. Foto: Piret Sedrik.

Kärdla lennuvälja renoveeritud liiklusala 2018. Foto: Hiiumaa Mudeliklubi

Pildil: Kärdla lennuvälja renoveeritud liiklusala 2018 sügisel. Foto: Andres Laanejõe, Hiiumaa Mudeliklubi