Hetkel toimumas

keskväljaku pisipilt Elamuskeskus Tuuletorn Smart Marina Paluküla terviserajadsuuremõisa koelmualadNaistlaiu sadam

Lõppenud projektid

Kärdla kanalisatsioonKäina kultuurikeskuse renoveerimineProjekt Smart PortsMaritime SafetyMerepääste võimekuspargi 3 lammutus- ja korrastustöödKärdla-Pühalepa kergliiklustee

« Tagasi

Käina Tuuletorni elamuskeskus

Hiiumaa valla esimese eelarve kontekstis tutvustame uuesti tänavu alguse saavaid suurprojekte. Piirkondliku konkurentsivõime tugevdamise meetme toel algavad sel aastal hanke läbiviimise järgselt ehitustööd Käina elamuskeskuse rajamiseks. Projekti maksumus kokku on 2 857 000 eurot, millest toetuse suurus 854 300 eurot. 

Käina elamuskeskuse Tuuletorn eskiis

Omafinantseering kaetakse osaliselt omavahenditest ning samuti laenu arvelt. Selle aasta tööde maht jääb suurusjärku 1,8 miljonit eurot.

Käina osavallavanem Omar Jõpiselg tutvustas veebruaris Kärdlas toimunud koosolekul, et Käinasse spordikeskuse hoone läänepoolse tiiva asemele on kavas rajada elamuskeskus Tuuletorn, mis on aastaringselt külastajatele avatud peresõbralik, elamuslikku ja harivat meelelahutust pakkuv ning Hiiumaad tutvustav terviklik turismiatraktsioon. Kuuel korrusel 700 m2 asuva interaktiivse ekspositsiooni ja tegevuskeskkonna kaudu pajatatakse lugusid Hiiumaast – inspireerivast loodusest ja kultuuripärandist.

Jõpiselg märkis, et ruumilahendus on minimaalne võrreldes Eesti teiste elamuskeskustega. Kompleksil on ka madalam osa, kus asub fuajee ja kohvikooteruum nii külastuskeskuse kui spordihoone jaoks. Kohvikust avaneb vaade ronimisseinale, mille kõrguseks on plaanitud 21 m. Akendeta torni pääseb nii treppidest kui liftiga. Keldrikorrusele jäetakse tühi ruum neli rajaga bowlingusaali välja ehitamiseks.

Alljärgnev elamuskeskuse sisu kirjeldus on esialgne ideekavand, mis täpsustub pärast ekspositsioonihanke läbi viimist:

Torni keldrikorrusel satub külastaja müstilisele veealusele Hiiumaale, mille seintel on ruumielamust loovad videoekraanid hoovuste, Hiiumaa vrakkide, muistsete laevateede, kalade ja hüljestega. Ruumi on plaanitud mahuline allveearheoloogia eksponaat, ruumi keskosa on vaba seminaride pidamiseks.

Esimesel korrusel esitleme Hiiumaa rannikut: olulisel kohal on suur interaktiivne tegevuslaud. Põnevaid teadmisi saab hiidlaste seltside, Eesti suurima kõrbe, Kärdla meteoriidikraatri ja muu kohta. Samuti paikneb seal interaktiivne paadisimulaator, milles saab juhtida kalapaati ja veest kalavõrku välja tõmmata. Saab kuulata Hiiumaa helisid, nuusutada lõhnu, katsuda samblikuid, puitu, soomuseid.

Teisel korrusel eksponeerime hiidlaste lugusid nagu hiidlased oma kodusaart näevad. Ruum jagatud väiksemateks osadeks nagu hiidlase elutuba, köök, saunalava, kai-äärne või poetagune.

Kolmandal korrusel vahendame Hiiumaa tunnet, mis on lahendatud 360 kaameraga ülesvõetud maagiliste loodusvideote ja piltidega, mida eksponeeritakse kuplites, kuhu saab sisse minna.

Neljandal korrusel avaneb taevane Hiiumaa, kus saab kogeda Hiiumaad linnulennult. Ruumielamust loovad seintel näidatavad droonivideod, virmalised, tähed ja lindude ränne. Lendamise kogemust pakub atraktsioon, kus üle aatriumi saab sõita maandudes ronimisvõrku. Ronimisvõrku mööda saab liikuda ka järgmisele korrusele.

Viiendale korrusele jõudes avaneb uks väliterrassile, kus saab mängida heliinstallatsiooniga või tunda ennast majakavahina edastades valgussignaale.

Jõpiselg avaldas lootust, et seoses elamuskeskuse valmimisega tõuseb ka spordikeskuse külastavus, mis vähendab vajadust valla dotatsiooniks.

Spodihoones asuv ja kunagi suureks spordisaaliks plaanitud ruum on praegu kasutusel ASi Dagöplast laona. Vormistamisel on saali müük koos investeerimiskohustusega soojustada ja viimistleda kõik hoonekompleksi ülejäänud välisseinad. Seega saab kogu kompleks kõigist külgedest tervikliku lahenduse.

Projekti maksumus kokku on 2 857 152 eurot, millest EASi toetus on 854 394 eurot. Omafinantseering kaetakse omavahenditest ja laenu arvelt. Jõpiselg märkis, et ehituse hind antud asukohas on üks soodsamaid Hiiumaal, sest kogu vajaminev taristu on juba olemas. Elamuskeskuse ehitusliku põhiprojekti koostas projekteerimisettevõte OÜ Esplan, arhitektuurilised lahendused Architect 11 arhitektid.
Tuuletorn 0 korrus

Tuuletorni 1. korrus

Tuuletorni 2. korrus

Tuuletorni 3. korrus

Tuuletorni 4. korrus

Tuuletorni 5. korrus